ایمپلنت دندان همراه با ارتودنسی

ایمپلنت دندان همراه با ارتودنسی

برای بسیاری از افرادی که کاشت ایمپلنت دندان انجام داده اند این سؤال پیش می آید که آیا می توان همراه با ایمپلنت ارتودنسی نیز انجام داد ؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت دندان همراه با ارتودنسی با دکتر محمد عاطفت متخصص ایمپلنت  همراه باشید .

اگر دندان های شما ناهنجاری دارد و مرتب نیست باید قبل از کاشت ایمپلنت حتما دندان های خود را ارتودنسی کنید تا فضای بین دندان های بیمار تنظیم گردد سپس در فضای خالی باقی مانده ایمپلنت بگذارید .البته همیشه این طور نیست و گاهی اوقات لازم است پس از کاشت ایمپلنت ، دندان ها را ارتودنسی کرد .  اصولا بعد از کاشت ایمپلنت ، ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک اصولا نباید حرکت کند اما متأسفانه دندان های واقعی چندان فرمانبردار نیستند و ممکن است به دلایل مختلفی  با بالارفتن سن به سمت جلوی دهان حرکت کنند و روی هم قرار بگیرند .

در این صورت فرد برای صاف کردن دندان های خود به ارتودنسی احتیاج پیدا می کند . اکنون این سؤال پیش می آید که باوجود یک یا چند دندان کاشته شده بازهم می توان از ارتودنسی استفاده کرد ؟باید بگوییم بله و درصورت کاشت ایمپلنت هم می توان از روش های مختلفی برای صاف کردن دندان ها استفاده کرد .

ایمپلنت دندان و ارتودنسی

ایمپلنت انکوریج، پایه‌ی لازم را برای تجهیزات ارتودنسی فراهم می‌کند: هنگامی که بیمار چند تا از دندان های خود را از دست داده باشد ، وسایل ارتودنسی هیچ نگهدارنده ای نخواهند داشت .پس از جایگزین کردن دندان غائب با ایمپلنت ، انکور محکمی ایجاد می شود ک می توان بریس یا هروسیله ارتودنسی لازم برای اصلاح مشکلات بایت و نامرتبی را روی آن قرار داد.

با استفاده از وسایل ارتودنسی ، فضای لازم برای کاشت دندان ایجاد می شود : هنگامی که دندان های کنار دندان غائب به سمت فضای خالی ایجاد شده حرکت کنند دیگر فضای کافی برای کاشت دندان باقی نمی ماند . در این صورت باید ابتدا متخصص ارتودنسی با تغییر موقعیت دندان های کج فضای لازم برای کاشت ایمپلنت را ایجاد کند و دندان ها را مرتب کند .

استفاده از مینی ایمپلنت برای بستن فضا : برای بستن فضای مربوط به دندان غائب می توان از مینی ایمپلنت استفاده کرد . مینی ایمپلنت یا ایمپلنت (پین تیتانیومی کوچک) مستقیما در فک قرار داده می شود تا به عنوان انکوریج وسایل ارتودنسی عمل کند و نتیجه بهتری از درمان ارتودنسی به دست بیاید.

انجام ارتودنسی قبل از ایمپلنت

معمولا قبل از کاشت ایمپلنت ارتودنسی انجام می شود تا ابتدا فضای کافی برای دندان جدید فراهم شود سپس ریشه های دندان کناری در موقعیت صحیح قرار گیرند. چنان چه بیمار دندان خود را از دست داده است  می توان به صورت موقت از دندان مصنوعی برای پر کردن جای خالی دندان استفاده کرد .

مزایای انجام ارتودنسی پیش از ایمپلنت دندان

اگر قصد اصلاح مال اکلوژن ، راست کردن دندان های کج و بهبود موقعیت دندان ها را دارید بهتر است ارتودنسی را قبل از کاشت ایمپلنت انجام دهید زیرا بعد از کاشت ایمپلنت ، ایمپلنت دیگر قابل جا به جایی نیست و ممکن است مانع اصلاحات ارتودنسی شود . علاوه بر آن اگر ارتودنسی را قبل از نصب ایمپلنت انجام دهید ، ممکن است فاصله ای که در اثر کشیدن دندان ها ایجاد شده است کم شود بنابراین به تعداد ایمپلنت کمتری احتیاج پیدا می کنید و هزینه ایمپلنت و ترمیم آن نیز کم می شود .

انجام ارتودنسی بعد از ایمپلنت

همان طور که در ابتدا گفته شد درصورت کاشت ایمپلنت هم می توان از ارتودنسی استفاده کرد .  اگر قبلا ایمپلنت در محل مناسب کاشته شده باشد متخصص ارتودنسی می تواند دندان های کناری را با استفاده از ارتودنسی ثابت یا پلاک های شفاف ارتودنسی نامرئی حرکت دهد .

در صورت وجود چند ایمپلنت نیز منعی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد اما اگر متخصص ایمپلنت ، ایمپلنت را در محل مناسب قرار نداده باشد و پس از انجام ارتودنسی از ردیف دندان ها بیرون بزند ، باید پس از انجام ارتودنسی آن را تعویض نمود . البته عوض کردن روکش ایمپلنت کافی است و نیازی نیست که کل ایمپلنت عوض شود . اگر ارتودنسی دندان‌های کنار ایمپلنت را درگیر نکند، می‌توان ایمپلنت را قبل از ارتودنسی انجام داد.

یک ایمپلنت را نمی‌توان به سمت جلو، عقب، پایین یا خارج از استخوان به طرف بالا حرکت داد، بنابراین دندان جایگزین شده با ایمپلنت باید همان موقعیتی که در ابتدای درمان داشته است را حفظ کند.بسته به دندان جایگزین شده توسط ایمپلنت، این امر می‌تواند به روش های مختلفی بر درمان ارتودنسی و صاف کردن دندان ها تأثیر بگذارد. به طور مثال ، اگر دندان در انتهای قوس دندان (مولر دوم) قرار داشته باشد، ممکن است تاثیری بر دندان‌های جلویی نداشته باشد مگر اینکه نیاز باشد که به طرف عقب و به سمت ایمپلنت حرکت داده شود .

هرچند، اگر یک دندان پیش در بالا با ایمپلنت جایگزین شده باشد و در صورتی که نیاز باشد دندان‌های جلویی به عقب حرکت داده شوند، این یک مشکل می‌باشد زیرا تمام دندان‌های پیش می‌توانند به عقب رانده شوند به جز دندانی که با ایمپلنت جایگزین شده است، که در این صورت ظاهر مناسبی پیدا نمی کند و عملی نمی‌باشد.

نوشتهٔ پیشین
عوارض اصلاح طرح لبخند
نوشتهٔ بعدی
راهکار هایی برای حفظ سلامت دهان و دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات