ایمپلنت دندان ونکاتی که باید درباره آن بدانید

6 دیدگاه
ایمپلنت
ایمپلنت

ایمپلنت دندان زمانی کاربرد پیدا می کند که فرد یک یا چند دندان از دست رفته دارد . برای دندان از دست رفته در اسرع وقت باید جایگزین قرارداده شود در غیر این صورت فرد را با مشکلات زیادی مواجه می کند . بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته ایمپلنت است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد . یک متخصص ایمپلنت  با تجربه با کاشت ایمپلنت می تواند برای همیشه دغدغه شما را برای داشتن لبخند زیبا برطرف کند تا با اعتماد به نفس کامل در بین جمع لبخند بزنید وهمگان را شیفته لبخند هالیوودی خود کنید .

ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت دندان به معنای قرار دادن یک ریشه مصنوعی برای نگه داشتن یک دندان مصنوعی یا یک دست دندان کامل در فک می باشد. ایمپلنت  از جنس تیتانیوم خالص ساخته می شود که تیتانیوم کاملا سازگار با بافت بدن می باشد. بریج دندان بعد از مدتی در استخوان ازراف خود ادغام می شود و جزئی از بدن محسوب خواهد شد. ایمپلنت  یکی از راهکار های بی خطر برای کسانی است که دندان های خود را از دست داده اند.

ایمپلنت علاوه بر اینکه شما را قادر می سازد تا بهتر صحبت کنید و یا غذا بخورید و بخندید به زیبایی صورتتان کمک می کند چرا که پس از کشیدن دندان استخوان فک تحلیل می رود.

ایمپلنت های دندان در هنگام جویدن غذا نیروی بار را به استخوان فک منتقل می کنند و همین امر موجب جلوگیری از تحلیل استخوان فک می شود. ایمپلنت دندان به علت جلوگیری از تحلیل استخوان فک و بازیابی ساختار اسکلتی صورت و همچنین کمک به بهبود تغذیه شهرت پیدا کرده است.

در صورتی که ایمپلنت ها با طرح ها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند ، بهتر است که با روکش آنی به یکدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

مزایای ایمپلنت

از جمله مزایای ایمپلنت دندان بی نیاز بودن به تراشیدن دندان های مجاور می باشد. پس هیچ آسیبی به سایر دندان ها وارد نمی شود. این روش جایگزینی برای دندان های از دست رفته می باشد و بیمار در هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن احساس آرامش دارد. در ایمپلنت های دندانی از وارد شدن فشار به دندان های باقیمانده جلوگیری می شود و همچنین از کم شدن عمر سایر دندان های باقی مانده جلوگیری می شود.فرایند کاشت دندان و ایمپلنت با بی حسی موضعی انجام می گیرد بنابراین بیمار دردی را احساس نمی کند .

بیشتر بدانید:  اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت

سن مناسب برای ایمپلنت

اگرقصد ایمپلنت دارید بهتر است آن را درسن ۱۸ سالگی به بعد انجام دهید تا استخوان فک رشد کامل خود را کرده باشد زیرا اگر در سنین پایین تر این کار را انجام دهید ممکن است پس از گذشت زمان و رشد فک ایمپلنت کوتاه به نظر برسد . یعد از ۱۸ سالگی دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد و تا هرسنی می توان ایمپلنت را انجام داد .

علاوه بر کوتاه به نظر رسیدن ایمپلنت ، انجام ایمپلنت قبل از ۱۸ سالگی می تواند منجر به دفرمتی صورت نیز بشود . به طور مثال اگر در یک ناحیه چند ایمپلنت کاشته شود و پروتزی به شکل بریج بر روی آن ها نصب شود مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه می شود و بنابراین بیمار دچار دفرمتی صورت می شود .

اگر تنها یکی از دندان های خود را از دست داده اید و قصد دارید ایمپلنت را برای تک دندان انجام دهید می توانید قبل از ۱۸ سالگی برای ایمپلنت نزد دندانپزشک بروید اما باید بعد از ۱۸ سالگی پروتز ایمپلنت دندانی را تعویض کنید تا با دندان های مجاور تناسب داشته باشد .

ایمپلنت اصفهان

روش های مختلف ایمپلنت

برای انجام ایمپلنت  دو روش به صورت کلی وجود دارد که در ادامه به صورت خلاصه هرکدام از آن ها را برای شما شرح می دهیم.

ایمپلنت با برش لثه

 پزشک باید دید مستقیم به استخوان داشته باشد اگر استخوان  باریک باشد متخصص ایمپلنت باید لثه را برش دهد تا به قسمت مرزی استخوان برسد .

ایمپلنت بدون برش لثه یا ایمپلنت دندان بدون جراحی

اگر قطر استخوان به اندازه کافی باشد و بیمار شرایط لازم دیگر را داشته باشد می توان بدون جراحی وبرش لثه ایمپلنت را انجام داد . از انواع ایمپلنت دندان بدون جراحی می توان به ایمپلنت پانچ و ایمپلنت دیجیتال اشاره کرد . اگر فرد دچار مشکل در  بافت نرم یا لثه باشد  نمی تواند از این روش استفاده کند و حتما باید جراحی باز انجام دهد .

بیشتر بدانید:  ایمپلنت لیزری چیست و چه مزیت هایی دارد ؟

ایمپلنت فوری

در شرایط خاص می توان  کشیدن دندان آسیب دیده و جای گذاری ایمپلنت را در یک جلسه انجام داد که به آن ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک جلسه ای و یک روزه می گویند . همان طور که اشاره شد این روش همیشه قابل انجام نیست و نیاز به شرایط خاص دارد .

چه کسانی نباید ایمپلنت دندان انجام دهند ؟

ایمپلنت برای همه اشخاص مناسب نیست و برای گروه زیادی جواب نخواهد داد . در ادامه به طور خلاصه افرادی که نمی توانند ایمپلنت انجام دهند را نام خواهیم برد :

 • افراد جوانی که فک آن ها هنوز به حد کافی رشد نکرده است
 • افراد باردار
 • افراد سیگاری
 • افراد معتاد و الکلی
 • افرادی که قبلا در ناحیه  سر و گردن پرتو درمانی انجام داده اند
 • افرادی که عادت های اشتباه مانند دندان قروچه دارند زیرا ممکن است منجر به شکستن ایمپلنت شود
 • افرادی که بیماری های مزمن مانند دیابت ، فشار خون دارند

عوارض ایمپلنت دندان

اگر قصد دارید ایمپلنت را برای دندان های پایین خود  استفاده کنید باید بدانید که در موارد نادری مشاهده شده است که عصب سر تا سر فک پایین آسیب دیده است . معمولا عکس سی تی اسکن به متخصص ایمپلنت کمک می کند تا تشخیص دهد عصب در کجا قرار دارد و احتمال آسیب دیدن آن خیلی کم است اما اگر تجربه کافی نداشته باشد می تواند موجب آسیب دیدن عصب و کرختی و بی حسی شود .

چنان چه قصد دارید ایمپلنت را برای فک بالای خود استفاده کنید ممکن است هنگام سوراخ کردن استخوان فک یکی از سینوس ها یا حفره بینی شما سوراخ شود و منجر به عفونت شود بنابراین برای این  که دندانپزشک بتواند به خوبی محل قرار گرفتن سینوس ها و عصب ها را تشخیص دهد لازم است حتما پیش از عمل جراحی یک عکس (x-Ray) مخصوص گرفته شود .

در حالت کلی عوارض ایمپلنت دندان می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • خارج شدن روکش ایمپلنت
 • لق شدن روکش ایمپلنت
 • شکستگی بدنه ایمپلنت
 • عفونت کردن ایمپلنت

ایمپلنت طرح لبخند

ایمپلنت طرح لبخند

داشتن لبخند زیبا می تواند افراد را جذاب تر کند. لبخند زیبا، نتیجه هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و فک و شکل دندان هاست.ایمپلنت طرح لبخند به منظور طراحی لبخند زیبا صورت می گیرد.

داشتن دندان های بد رنگ و نا مرتب می تواند تاثیر زیادی در کاهش اعتماد به نفس شما داشته باشد. داشتن دندان های زیبا و ردیف و البته سالم، لبخند شما را زیباتر می کند . برای رسیدن به لبخندی هالیوودی و شیک ممکن است تغییراتی در فرم لثه، طول دندان، فاصله و برجستگی دندان ها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا حاصل شود.

بیشتر بدانید:  مراحل کاشت ایمپلنت دندان

در واقع رابطه مستقیمی بین اجزای صورت، اندازه ها و رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط چهره را خواستنی و دوست داشتنی می کند.

امروزه با پیشرفت های موجود در دندانپزشکی هر فردی با هر مشکل در دندان می تواند اقدام به ایمپلنت طرح لبخند دندان نماید، که البته برای ماندگاری این ترمیم ها باید مراقبت های بعدی از آنها به درستی صورت گیرد.
داشتن لبخند زیبا می تواند افراد را جذاب تر کند. لبخند زیبا، نتیجه هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و فک و شکل دندان هاست. ایمپلنت طرح لبخند به منظور طراحی لبخند زیبا صورت می گیرد.

طراحی دیجیتالی لبخند

اندازه گيری دقيق طرح لبخند با استفاده از تناسب هاي مختلف و تنظيم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله و دو مردمک فاصله گوشه های لب،‌ارتفاع صورت و … انجام می پذيرد. استفاده از نرم افزار پيشرفته GPS و قابليت منحصر به فرد آن در آناليز زيبايی صورت و دندان، اين امکان را به ما می دهد که به سادگی و با دقت بالا پارامترهای مورد نظررا بررسی و دستورات لابراتوری و کلينيکی را صادر نماييم. با استفاده از نرم افزار بررسی عکس ديجيتالی صورت تغييرات لازم شامل: اندازه، شکل، تناسب دندانها،‌ ارتفاع و ديگر مشخصات در لبخند شما اعمال ميشود.

ایمپلنت اصفهان

اصفهان از جمله شهر هایی است که متخصصین زیادی در زمینه ایمپلنت دارد . تمامی روش های نوین و تکنیک های پیشرفته در این شهر به کار گرفته می شود بنابراین ایمپلنت اصفهان از پیشرفته ترین و برترین ایمپلنت ها در اصفهان حساب می شود . اگر ساکن اصفهانید و به دنبال متخصص ایمپلنت خوب هستید دکتر محمد عاطفت از متخصصین با تجربه ایمپلنت  اصفهان است . برای دریافت مشاوره رایگان در زمینه انواع ایمپلنت و تعرفه ایمپلنت می توانید به صورت حضوری و یا تلفنی تمام سوالات خود را از ما بپرسید و پاسخی جامع دریافت کنید .

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت دندان قسطی
نوشتهٔ بعدی
متخصص دندانپزشکی ترمیمی اصفهان

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام ممنون از مطلب خوبتون میشه لطفا بفرمایید درمان ایمپلنت چقدر طول می کشه ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-01 10:41 ق.ظ

   سلام ممنون از لطفتون . طول درمان ایمپلنت به موارد زیادی بستگی داره اما معمولا بین سه تا شیش ماه انجام میشه

   پاسخ
 • پریسا باقروند
  1398-09-04 10:27 ق.ظ

  سلام خسته نباشید . خواهرم هنوز ۱۸ سالش کامل نشده اما متاسفانه یکی از دندان های جلوش را از دست داده و خیلی بابت این موضوع ناراحته میشه لطفا بفرمایید باید چیکار کنه ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-05 10:37 ق.ظ

   سلام دوست عزیز نگران نباشید . مشکی نداره می شود ایمپلنت انجام داد اما باید حتما معاینه حضوری انجام شود

   پاسخ
 • آرش دلنواز
  1399-01-18 7:35 ب.ظ

  سلام اقای دکترمن بخاطراعتیادتمام دندانهای فک بالاموکشیدم وفک پایینمم پنج تادندان جلومودارم که همه خرابن میخاستم ببینم میشه فک بالاوپایینموچنتاایمپلنت کنم که نخام دندون مصنوعی بزارم تمام زیبایی وجوونیم ازبین رفته سیودوسالمه ولی بخاطردندونام مثه پیرمرداشدم تروبه امام رضاکمکم کنیدکسیوندارم قسطی میتونم بدم هزینه هاشو😭😭

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1399-01-19 9:08 ق.ظ

   سلام امیدوارم هرچه زودتر از دام اعتیاد رهایی یابید وسلامتی خود را به دست می آورید . تا معاینه حضوری انجام نشود نمی توان نظر قطعی داد . لطفا برای معاینه حضوری و جواب نهایی به کلینیک مراجعه کنید .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات