ایمپلنت دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد ؟

18 دیدگاه
ایمپلنت
ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال یک روش فوق العاده برای اشخاصی است که از کاشت دندان و جراحی می ترسند . دندانپزشکی با محوریت دیجیتال روز به روز گسترده تر می شود . نظرسنجی ها نشان می دهد میزان رضایت افرادی که از ایمپلنت دیجیتال استفاده کرده اند نسبت به کسانی که از روش های سنتی استفاده کرده اند دو برابر است .اگر پس از کشیدن دندان ، اعتماد به نفس کافی برای خندیدن ندارید این روش می تواند روش مناسبی باشد .

البته انجام این روش نیاز به شرایط خاص دارد و هرکسی نمی تواند از آن استفاده کند . به نظر شما کاشت ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب است ؟ برای دریافت پاسخ سؤال با دکتر محمد عاطفت همراه باشید .

ایمپلنت دیجیتال از روش های ایمپلنت دندان بدون جراحی است که امروزه افراد زیادی به دنبال آن هستند . دندانپزشکی دیجیتال در حوزه های مختلف دندانپزشکی از جمله تشخیص، طرح درمان، زیبایی و ایمپلنت و بازسازی های فکی صورتی نیز وارد شده است که دکتر محمد عاطفت متخصص ایمپلنت در اصفهان در این مقاله به کاربرد آن می پردازد .

مرکز تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر محمد عاطفت  همگام با پیشرفت های تکنولوژی دیجیتال از این فن آوری در درمان های زیبایی و ایمپلنت بهره خواهد برد و به ارائه بهترین خدمات با بالاترین کیفیت در عین دقت بالا خواهد پرداخت.

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال ، بهترین ایمپلنت فوری یا یک روزه

یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن در زمینه کاشت ایمپلنت ، ایمپلنت دیجیتال است . علم دندانپزشکی در سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است و شاخه ایمپلنت در آن توسعه گسترده ای پیدا کرده است . استفاده از ایمپلنت دیجیتال باعث شده است که ایمپلنت های دندانی زیبایی و عملکرد به مراتب بهتری داشته باشند .
 هر چند به سبب تکنولوژی مدرن مورد استفاده در روش ایمپلنت دیجیتال، هزینه آن نسبت به ایمپلنت دندان سنتی کمی بیشتر است اما مزیت هایی دارد که این افزایش قیمت را توجیه می کند . در ادامه ایمپلنت دیجیتال را با روش های سنتی آن  به طور کامل مقایسه خواهیم کرد .

تکنیک جایگذاری ایمپلنت دیجیتال جهت حفظ ساختار لثه ، استخوان فک و جلوگیری از تحلیل بیشتر لثه و استخوان به کار می‌رود. در این روش بعد از بی حسی موضعی ، لثه به قطر ایمپلنت پانچ می‌شود و از همان محل پانچ لثه ، ایمپلنت جای گذاری می‌شود. این روش نیاز به بخیه کردن ندارد و اصلا خون ریزی بعد از جایگذاری ایمپلنت نخواهیم داشت.

این روش کمترین درد ممکن بعد از جایگذاری ایمپلنت را خواهد داشت و نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک‌های وسیع الطیف نخواهد بود. ایمپلنت دیجیتال برای افرادی که حجم استخوان فک آن‌ها مناسب است استفاده می‌شود؛ و اگر دقیق و متبحرانه توسط متخصص ایمپلنت انجام شود، نتایج عالی بدست می‌آید. این روش ضخامت لثه‌ای ایده آل ایجاد می‌کند که برای زیبایی دندان‌های جلویی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

در روش های سنتی ایمپلنت بیماران می بایست بعد از جراحی لثه به منظور کم شدن التهاب و هم چنین محکم شدن ریشه فلزی دندان برای مدتی بدون دندان سپری کنند این در حالی است که در ایمپلنت دیجیتال بلافاصله بعد از جایگذاری پایه دندان در لثه ، روکش موقت روی آن قرار گرفته می شود که در این صورت دیگر بیمار نگران بی دندان بودنش نخواهد شد.

بیشتر بدانید:  ایمپلنت لیزری چیست و چه مزیت هایی دارد ؟

میزان استخوان های اطراف پایه فلزی تأثیر کاملا مستقیم در طول عمر ایمپلنت دارد. با ایمپلنت دیجیتال شما دیگر بسیاری از مشکلاتی که روش های سنتی دارند را نخواهید داشت .

در ایمپلنت دیجیتال ابتدا می بایست فرایند جراحی فک بیمار که به وسیله نرم افزار و اسکن های رادیو گرافی که به CBCT معروف هستند انجام شود. پس از آن شابلون جراحی توسط چاپگر سه بعدی ساخته می شود و سپس محل های از پیش تعیین شده جراحی سوراخ می شوند .

ایمپلنت دیجیتال

برای جلوگیری از لغزش دست در هنگام جراحی سیلندی فلزی در محل سوراخ شده قرار داده می شود و بصورت هم زمان روکش موقت ایمپلنت بوسیله ماشین CNC سخته می شود تا دندانپزشک متخصص در یک جلسه اقدام به کاشت ایمپلنت و بارگذاری پروتز بیمارکند.

 ایمپلنت دیجیتال از مدل سازی کامپیوتر سه بعدی برای بررسی شرایط استخوان فک و موقعیت قرار گیری رشته های عصبی استفاده می کند. دندانپزشک با داشتن این اطلاعات معتبر می‌تواند عمل کاشت ایمپلنت را با کمترین شکاف در فک انجام دهد .ایمپلنت دیجیتال ظاهر و عملکردی شبیه به دندان طبیعی دارد و این موضوع یکی از مزیت های بزرگ آن محسوب می شود  .

ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب تر است ؟

ایمپلنت دیجیتال کاربردهای زیادی دارد و حتی افرادی که دیابت دارند هم می توانند از آن استفاده کنند . اگر یکی از شرایط زیر را دارید بهتر است از ایمپلنت دیجیتال برای کاشت دندان های خود استفاده کنید .

 • بیماران سیگاری
 • بیماران دیابتی
 • بیمارانی که عرض استخوان بسیار کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های وسیع پیوند استخوان پیشنهاد شده است.
 •  بیمارانی که ارتفاع استخوان کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های پیشرفته جابجایی عصب پیشنهاد شده است.
 •  کسانی که نیاز به روکش فوری دارند.
 • کسانی که ترس از جراحی کاشت دندان دارند.

روش های دیگر برای انجام ایمپلنت

اکثر مردم فکر می کنند که ایمپلنت دندان ممکن است موجب وارد شدن آسیب به دندان شود اما باروش جدید بی هوشی، هیچ ناراحتی در طول این جراحی وجود نخواهد داشت، همچنین با روش ایمپلنت دیجیتال این درد و ناراحتی بیش از پیش کاهش می یابد، زیرا نیازی به برش لثه نیست، این روش به ما اجازه می دهد تا اختلال در لثه و فک را به حداقل برسانیم.

دندانپزشکی دیجیتال و دندانپزشکی سنتی

برای کاهش مشکلات احتمالی دندانپزشکی سنتی راه حل های پیشرفته ای برای کمک به دندانپزشکی دیجیتال ارائه شده است. دندانپزشکی با محوریت دیجیتال می تواند جایگزین مناسبی برای روش های درمان سنتی باشد. با اطمینان می توان گفت در آینده ای نه چندان دور، دندانپزشکی دیجیتال کاملا رایج خواهد شد و با توجه به دیجیتالی شدن روند های درمانی از جمله درمان ایمپلنت ، سرعت ، دقت، کیفیت، و زیبایی کار نهایی افزایش می یابد و در نتیجه خلق درمان های بهتر برای بیماران صورت می پذیرد.

ایمپلنت دیجیتال و کوتاه شدن زمان جراحی

یکی از بهترین فواید کاشت ایمپلنت دیجیتال این است که مدت زمان کاشت ایمپلنت دیجیتال زیاد طول نمی کشد. این در حالی است که مدت زمان کاشت دو واحد ایمپلنت ممکن است ۱۳۰ دقیقه زمان ببرد. مرحله جراحی ساختگی در روش جراحی دیجیتال این امکان را به ما می دهد، تا تمام مراحل جراحی را بتوان قبل از اجرا به انجام رساند. در نتیجه مراحل ایمپلنت کمتر از ۱۵ دقیقه انجام می‌شود.

بیشتر بدانید:  ایمپلنت دندان در اصفهان در مرکز دندانپزشکی دکتر محمد عاطفت

تحویل فوری روکش ایمپلنت

تحویل فوری روکش ایمپلنت

با استفاده از روش کاشت دندان به روش دیجیتال به احتمالی قوی روکش موقت در همان روز قابل دریافت خواهد بود و هم چنین در این روش بازسازی سریع تر صورت خواهد گرفت.

وابستگی کمتر به دندانپزشک

در روش های سنتی جراحی ایمپلنت می بایست برای انجام هر مرحله کاشت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید به گونه ای  که حداقل هفت بار برای کاشت ایمپلنت می بایست به دندانپزشک مراجعه کنید. اما با روش دیجیتال کاشت دندان، تنها ۲-۳ بار ملاقات با دندانپزشک احتیاج است.

زمان بازیابی کوتاه دندان

به این دلیل که جراحی کاشت ایمپلنت بدون برش و  بخیه انجام می شود، در نتیجه زمان نقاهت بسیار کاهش می یابد و افرادی که متقاضی کاشت ایمپلنت هستند کمتر دچار ناراحتی می‌شوند.

ملزومات درمان ایمپلنت دیجیتال دندان

یکی از ملزومات روش ایمپلنت دیجیتال این است که بیمار حتما باید رادیوگرافی دندانی مخصوص یا CBCT داشته باشد. هم چنین باید قبلا از محیط دهان قالب گیری کنیم البته اخیرا دوربین های داخل دهانی جدیدی معرفی شده‌اند که با اسکن‌ کردن محیط دهان کار قالب گیری را به صورت دیجیتالی انجام می دهند و نیاز به قالب گیری فیزیکی را برطرف می کنند.

در ادامه به وسیله فایل قالب دیجیتال یا همان اسکن دهان بیمار و فایل رادیوگرافی (CBCT) فک بیمار در نرم افزار، شبیه سازی می شود و پس از آن، بهترین موقعیت کاشت ایمپلنت با توجه به کیفیت استخوان فک بیمار و محل قرارگیری سینوس یا عصب تعیین و مراحل جراحی شبیه سازی خواهد شد. پس از تایید نهایی راهنمای جراحی ساخته خواهد شد.

از جمله مزایای به کارگیری این فناوری می توان به راحتی حین و بعد از جراحی برای بیمار (کاهش صدای آزاردهنده موتور ایمپلنت حین جراحی )، کاهش عوارض بعد از جراحی به دلیل عدم برش لثه و عدم نیاز به بخیه و کاهش تعداد جلسات ویزیت برای یک ایمپلنت از ۷ جلسه به ۳ جلسه اشاره کرد.

ملزومات درمان ایمپلنت دیجیتال دندان

مزایای ایمپلنت دیجیتال

همان طور که اشاره شد یکی از بهترین روش های کاشت دندان ، ایمپلنت دیجیتال است که مزایای زیادی دارد .مهم ترین مزیت این روش نداشتن درد و تورم است بنابراین دوران نقاهت آن خیلی طول نخواهد کشید . از دیگر مزایای ایمپلنت دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- کاهش زمان کاشت دندان
۲ – کاهش درد بعد از کاشت دندان
۳ – کاهش تورم بعد از کاشت دندان
۴ – بهترین روش برای بیماران سیگاری
۵ – بهترین روش برای بیماران دیابتی
۶ – بهترین روش برای بیمارانی که عرض استخوان بسیار کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های وسیع پیوند استخوان پیشنهاد شده است.
۷ – بهترین روش برای بیمارانی که ارتفاع استخوان کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های پیشرفته جابجایی عصب پیشنهاد شده است.
۸ – بهترین روش برای کسانی که نیاز به روکش فوری دارند.
۹ – بهترین روش برای کسانی که ترس از جراحی کاشت دندان دارند.
۱۰ – جلوگیری از تحلیل استخوان بعد از کاشت دندان
۱۱ – کاهش خونریزی بعد از کاشت دندان
۱۲ – استفاده از غذای طبیعی بلافاصله بعد از کاشت دندان
۱۳ – انجام کارهای عادی روزمره بلافاصله بعد از کاشت دندان
۱۴ – حفظ لثه بین‌دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان‌های جلو و جلوگیری از گیر غذایی در دندان‌های عقب

بیشتر بدانید:  تعرفه ی ایمپلنت 99

قیمت ایمپلنت دیجیتال

جنس و کیفیت روکش ایمپلنت در تعیین قیمت آن بسیار مهم است.بیماران باید همواره از دندانپزشک خود بخواهند که بهترین و با کیفیت ترین برند ایمپلنت را استفاده کند .  قیمت ایمپلنت دیجیتال معمولا از تعرفه ایمپلنت عادی بالاتر است . از دلایل بالا بودن قیمت ایمپلنت دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. نیاز به نیروی ماهر در شرکت سازنده برای طراحی آن
 2. متخصصان ایمپلنت اندکی این کار را انجام می دهند .
 3. با دستگاه های بسیار پیشرفته طراحی و ساخته می شود.
 4. نیاز به دانش و  تخصص بالایی دارد .
 5. طراحی آن بسیار دقیق و با متریال گران است .
 6. تجهیزات و متریال آن ، از خارج از کشور وارد می شود و ارز دولتی به آن تعلق نمی گیرد.
 7. سرعت تحویل روکش و پروتز دائم آن، بالاتر است بنابراین به قیمت ایمپلنت دیجیتال افزوده می شود.

فرایند قالب گیری دیجیتالی

در فرایند قالب گیری ایمپلنت دیجیتال دندانپزشک ابتدا با کمک اسکنر تصاویری از محل کاشت ایمپلنت می گیرد . در برخی از دستگاه های قالب گیری دیجیتالی کمی پودر دی ‌اکسید تیتانیوم به دندان‌ها پاشیده می‌شود تا اسکن هر دو قوس دندانی انجام شود.

در برخی از سیستم‌های قالب گیری نیازی به این کار نیست. معمولاً برای این کار یک دوربین دیجیتالی داخل دهانی وارد دهان بیمار شده و در پیرامون ایمپلنت چرخانده می‌شود. بیشتر قالب گیری های دیجیتالی یک نمایشگر دارند که تصویر را می‌توان روی آن مشاهده کرد.

کاربرد ایمپلنت دیجیتال

به علاوه بیشتر سیستم‌های قالب گیری دیجیتالی با کلیک عکس می‌گیرند و تصاویر بدست آمده باید کنار هم قرار بگیرند تا یک تصویر نهایی ایجاد شود. در برخی از سیستم‌ها مانند Lava C.O.S system تنها یک تصویر به دست می‌آید که حاصل استفاده از ویدئوی سه ‌بعدی با پخش هم زمان است که تصاویر زنده را بر روی نمایشگر لمسی می اندازد. با تصاویر به دست آمده از این ویدئوی زنده، قالب دیجیتال نهایی به دست می‌آید به گونه ‌ای که لازم نیست داده ‌ها در کنار یکدیگر قرار داده شوند.

تقریباً یک و نیم دقیقه طول می‌کشد تا قالب گیری دیجیتالی انجام شود. قالب گیری از دندان مقابل تنها ۴۵ ثانیه زمان می‌برد. دندانپزشک هنگامی که تصاویر را بر روی نمایشگر مشاهده می‌کند می‌تواند تصویر را بزرگ کرده یا تغییر دهد تا جزییات بهتری از آن مشاهده نماید و خطاهای احتمالی را متوجه شود و اصلاح نماید . پیش ‌از این که تصویر به آزمایشگاه ارسال شود.

آیا ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر جراحی های کاشت دندان درد کمتری دارد؟

نکته اصلی ایمپلنت دیجیتال تکنیک های پیچیده رادیوگرافی است که با فناوری رایانه همراه است . فناوری رایانه کمک می کند جراحی کاشت دندان را دقیق انجام دهید . با تصویر برداری سه بعدی می توان ساختار استخوان ، نقشه برداری از مناطقی که بهترین تراکم استخوان را دارند به صورت دقیق انجام داد . ایمپلنت دیجیتال به حداقل برش نیاز دارد زیرا در آن برای بررسی وضعیت استخوان و عصب از عکس های سه بعدی استفاده می شود . در جراحی سنتی در امتداد لثه تا استخوان باید برشی عمیق زده شود .

سوراخی که برای کاشت دندان ایجاد می شود به قدری کوچک است که دیگر نیازی به بخیه ندارد . معمولاً کل جراحی ایمپلنت دیجیتال در هر ۱ تا ۲ کاشت دندان حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت کره ای
نوشتهٔ بعدی
کاشت ایمپلنت دندان سوئیسی

18 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • زینب احمدی
  1399-01-15 6:37 ق.ظ

  سلام من پدر بزرگم متأسفانه دیابت داره و چند وقته تصمیم به انجام ایمپلنت داره . میشه بگید بیماران دیابتی چگونه می توانند ایمپلنت دیجیتال انجام دهند ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1399-01-16 7:28 ق.ظ

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر . برای انجام ایمپلنت دیجیتال باید آزمایش بیمار برای ما ارسال شود که نوع و میزان دیابت بیمار مشخص شود سپس مشاوره لازم انجام خواهد شد .

   پاسخ
   • نقی پور
    1399-02-03 1:36 ب.ظ

    سلام آقای دکتر اگه کسی حدود ۱۲ سال دندان مصنوعی تکه ای داشته الان میتونه ایمپلنت دیجیتالی بکنه

    پاسخ
    • دکتر محمد عاطفت
     1399-02-04 4:10 ق.ظ

     سلام دوست عزیز بله می شود انجام داد فقط باید رادیو گرافی های تشخیصی و معاینه ی کلینیکی انجام شود تا بتوان طرح درمان داد.

     پاسخ
     • نقی پور
      1399-03-11 8:23 ق.ظ

      سلام ممنون آقای دکنر

     • دکتر محمد عاطفت
      1399-03-13 3:51 ق.ظ

      خواهش می کنم دوست عزیز

     • میرزازاده
      1399-11-03 8:07 ب.ظ

      قیمت ایمپلنت جنس خوب کم هزینه از چقد شروع میشه خسته نباشی آقا دکتر ،دیجینال تعداد بالا باشه تو قیمت فرقی داره

     • دکتر محمد عاطفت
      1399-11-04 10:59 ق.ظ

      سلام دوست عزیز قیمت ایمپلنت از ۵ میلیون شروع می شود و بعداز معاینه هزینه قطعی تعیین می شود.

   • حسين حاج رحيمي٠٩١٣١١٨١٤٧٦
    1399-09-28 4:12 ق.ظ

    بازدرود فراوان
    آقاي دكتر من قصد ايمپلنت دندان هایم را دارم، آيا جنابعالي هم خدمات عالي ایمپلنت دیجیتال را ارائه می کنید؟ متشكرم

    پاسخ
    • دکتر محمد عاطفت
     1399-10-01 6:51 ق.ظ

     بله انجام میشه فقط اول باید معاینه بشید که ببینیم قابل انجام هست یا خیر

     پاسخ
 • سلام آقای دکترایمپلیت دیجیتالی۴تادندان چقدرهزینه اشه اونم اقساطی هست من فقط ۴تامیخوام

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1399-05-09 7:28 ق.ظ

   سلام وقتتون بخیر هزینه ها بعد از معاینه مشخص می شود وخیلی متغیر هست . هزینه کاشت ایمپلنت دیجیتال هر دندان از ۵ میلیون شروع می شود .

   پاسخ
   • مهدی شگرف نخعی
    1399-10-12 12:54 ب.ظ

    سلام جهت انجام ایمپلنت و نصب پروتز مشاوره و وقت اجرا در صورت لزوم میخواهم بسیار از مطالعه این روش با توجه به مشکلاتی دارم خوشحال شدم اگر راهنمایی بفرمائید ممنونم

    پاسخ
    • دکتر محمد عاطفت
     1399-10-14 6:28 ق.ظ

     سلام دوست عزیز .ایمپلنت شامل دو مرحله ی کاشت فیکسچر و ساخت روکش است که توسط دومتخصص جراح و متخصص ترمیمی انجام میشود.

     پاسخ
    • ستار شرهانی
     1399-10-15 2:35 ب.ظ

     سلام آقای دکتر من ۶۳ سال دارم میخواهم ایمپلنت فوری بگذارم حدود ده عدد امکانش هست وهزینه ده عدد چقدر است دیابت ندارم ۰

     پاسخ
     • دکتر محمد عاطفت
      1399-10-29 4:43 ق.ظ

      سلام وقت بخیر
      سپاس از شما که مرکز تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دکتر عاطفت رو انتخاب کردید🌹
      درمان ایمپلنت شامل مرحله ی کاشت فیکسچر(ریشه ی تیتانیومی) و ساخت روکش (تاج دندان)هست که در هر فردی بسته به شرایط استخوان و نیاز به بازسازی استخوان و نوع برندی که انتخاب میکنید متغیر هست و بعد از بررسی های گرافی و کلینیکی که انجام میشه مشخص میشه امکان ایمپلنت فوری هست یا خیر

      برای معاینه روزهای هفته با این شماره هماهنگ کنید ۰۹۱۳۰۷۷۷۳۰۰

 • قاسم نورانی
  1399-10-21 3:48 ب.ظ

  سلام اقای دکتر من درفک پایین ۷دندان دارم که انها هم به مروردرحال لق شدن هستند مثل بقیه لطفا ایمپلنت یک فک بابهترین جنس چقدرهزینه داره وچندایمپلنت دیجینال ورهرفک انجام میشه ممنون

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1399-10-29 4:45 ق.ظ

   سلام وقت بخیر
   سپاس از شما که مرکز تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دکتر عاطفت رو انتخاب کردید🌹
   درمان ایمپلنت شامل مرحله ی کاشت فیکسچر(ریشه ی تیتانیومی) و ساخت روکش (تاج دندان)هست که در هر فردی بسته به شرایط استخوان و نیاز به بازسازی استخوان و نوع برندی که انتخاب میکنید متغیر هست و از حدود ۵ میلیون هر واحد شروع میشه ولی این حدود قیمت هست و قیمت قطعی پس از انجام معاینات کلینیکی و رادیوگرافی مشخص میشه 🙏

   برای معاینه روزهای هفته با این شماره هماهنگ کنید ۰۹۱۳۰۷۷۷۳۰۰

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات