ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت

از گذشته تاکنون داشتن دندان هایی زیبا دغدغه همه افراد بوده است  به گونه ای که از هر روشی برای رسیدن به آن تلاش کرده اند.ونیرکامپوزیت نیز یکی از روش هایی است که از آن می توانید برای داشتن لبخند زیبا استفاده کنید. دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است . بنابراین اگر به دنبال فردی با تجربه در زمینه ونیر کامپوزیت در اصفهان هستید می توانید به او مراجعه کنید .

ونیر کامپوزیت روشی اصلاحی و زیبایی محسوب می‌شود که در آن لایه‌ای محافظ بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم این لایه توسط اشعه روی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان بوده یا همان مواد سفید رنگی هستند که با آن داخل دندان‌ها را پر می‌کنند. در واقع کامپوزیت تشکیل شده از مواد زمینه‌ای ترکیبی با ذراتی به نام فیلر که وجود همین ذرات استحکام بالایی به آن بخشیده است.

برای کار گذاشتن ونیر کامپوزیت ابتدا سطح دندان ها را تمیز کرده و جرم گیری می کند تا بتواند برای کار گذاشتن روکش سطح تمیزی را فراهم کند . با کامپوزیت ونیر طبیعی می توانید بدون این که به دندان ها آسیبی وارد کنید دندان های خود را زیبا تر کنید و اعتماد به نفس خود را هنگام لبخند زدن افزایش دهید .

ونیرکامپوزیت چیست ؟

ونیر کامپوزیت با نام های ونیر یک جلسه ای، کامپونیر، ونیر رزین کامپوزیتی و باندینگ کامپوزیت شناخته شده است. این روش یکی از روش هایی است که می تواند موجب بازگرداندن لبخند به چهره شما شود. در صورتی که دندان هایتان دچار شکستگی و یا آسیب دیدگی شده است ونیر کامپوزیت بهترین گزینه برای نصب شدن مستقیم روی دندان می باشد که موجب زیبایی دو چندان چهره شما می شود.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت جایگزین بهتری نسبت به لمینت می باشد زیرا جنس آن رزین نیمه شفاف است و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک آن هم  با دقت و ظرافت روی دندان ها نصب می شود. ونیر کامپوزیت از نظر هزینه روشی مقرون به صرفه تر می باشد.

ویدیو تعویض ونیر کامپوزیت دکتر محمد عاطفت

در فیلم زیر می توانید تعویض ۸ واحد ونیر کامپوزیت که توسط دکتر محمد عاطفت انجام شده است را ببینید .

ونیر کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه بودن و سرعت بالای انجام شدن  و داشتن ظاهری زیبا توانسته محبوبیت بیشتری در میان مردم به دست آورد. با توجه به تمایل بیمار انجام کامپوزیت روی هر تعداد دندان او امکان پذیر است و دارای محدودیت نمی باشد. ایجاد لبخندی زیبا که موجب زیباتر شدن شما باشد با ونیر کامپوزیت دارای هزینه بسیار کمتری می باشد. همچنین کامپوزیت دندان می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت سرامیکی شود.

رزین کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت  ماده ای است که در دندانپزشکی کاربرد زیادی دارد. این ماده خمیری است که مانند بتونه شکل می گیرد و زمانی که شکل دلخواه خود را پیدا کرد توسط اشعه ای سفت و سپس صیقل داده می شود. این مواد همواره در حال پیشرفت هستند تا بتوان به کمک آن ها نتایجی طبیعی تر و شفاف تر رقم زد.

ونیر کامپوزیت اثر گذاری خود را اثبات کرده است و توانسته به بر طرف کردن مشکلات زیادی کمک کند. هم چنین باندینگ ها یکی دیگر از روش های جدید کامپوزیت هستند و مورد استقبال پزشکانی قرار گرفته است که با حفظ ساختار طبیعی دندان موافق هستند.

ونیر کامپوزیت

هزینه ونیر کامپوزیتی

ونیر کامپوزیت یکی از روش های به صرفه است که نسبت به لمینت و ارتودنسی دارای هزینه کمتری دارد  البته هزینه ی ونیر کامپوزیتی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • مواد و تجهیزات: یکی از مهم ترین عوامل تعیین هزینه ی ونیر کامپوزیتی مواد مورد استفاده در ونیر کامپوزیت می باشد. متریالی که در درمان شما مورد استفاده قرار می گیرد برای پزشکان بار مالی به دنبال خواهد داشت اما در نهایت تفاوت محسوسی در هزینه ی ونیر کامپوزیتی ایجاد نخواهد کرد. قابل ذکر است که برای استفاده از متریال عالی نیازمند ابزار مقبول دارد .
 • میزان تخصص و تجربه متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: اصولا در هنگام استفاده از خدمات افراد معروف و خوش نام کمتر به موارد جانبی توجه می کنیم. مسلما تجربه متخصص از این قائده مستثنی نخواهد بود.

  ونیر کامپوزیت

 • هزینه‌های آموزشی دندان‌پزشکان: دوره‌های بعضی از دندان‌پزشکان علاوه برافزایش کیفیت درمان مطمئناً موجب افزایش هزینه‌های درمان و همچنین افزایش هزینه ونیر کامپوزیت خواهد شد .

احتمالا این توضیحات به شما کمک می کند  تا بتوانید تنها قیمت ها را معیار انصاف و حتی کیفیت درمان دندانپزشک خود ندانید و به نظر میرسد عوامل تعین قیمت ونیر کامپوزیت و حتی تمامی خدمات دندانپزشکی بسیار پیچیده و غیر قابل نگاه کردن یک سویه است.

شاید یکی از سوالاتی که برای اکثر طرفداران لبخند هالیوودی پیش آمده باشد هزینه ونیر کامپوزیتی است. بعد از اینکه شما تصمیم گرفتید برای داشتن لبخندی زیبا که موجب دلنشین تر شدن چهره شما می شود دندان های خود را ونیر کامپوزیت به یک متخصص دندانپزشکی بسپارید مهم ترین دغدغه هزینه ونیر کامپوزیت است.

امروزه پیشرفت در ساخت مواد کامپوزیتی به حدی رسیده که تقریبا هر مشکل دندانی اعم از به هم ریختگی های خفیف دندانی ، شکستگی دندانها ، پر کردن دندان ها ، بستن فاصله بین دندان ها و مهمتر از هر چیزی انجام اصلاح طرح لبخند را با کامپوزیت ونیر ممکن ساخته است.

قیمت کامپوزیت ونیر با توجه به به صرفه بودن آن و سرعت انجام تنها در یک جلسه ، آن را به یک روش پرطرفدار تبدیل کرده به طوری که در طول یک جلسه می توان دندان ها و لبخندی فوق العاده زیبا را تجربه کرد.

برای تعیین هزینه لمینت دندان از جنس کامپوزیت حتما باید به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید تا قیمت این نوع لمینت را برای شما بیان کند. این در حالی است که قیمت لمینت دندان از جنس سرامیک نسبتا بالا تر می باشد.

برای تخمین هزینه ونیر کامپوزیتی باید هزینه های جانبی لمینت دندان را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال لمینت دندان به روش غیر مستقیم از ابتدای کار که همان تراش دندان می باشد تا آماده شدن لمینت ، که شما نیاز به یک روکش موقت دارید تمام این هزینه ها نیز در نظر گرفته می شود.

حال سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که چرا هزینه ی ونیر کامپوزیتی در مطب های مختلف، متفاوت است؟ باید بگویم که بر اساس تعرفه قیمت ونیر کامپوزیتی با توجه به نوع لمینت و زمان صرف شده هزینه نیز متفاوت خواهد بود البته در بعضی موارد منطقه جغرافیایی نیز در نظر گرفته می شود.

عوارض ونیر کامپوزیتی

در صورتی که کامپوزیت با رعایت اصول و زیر نظر پزشک با تجربه و متخصصی همچون دکتر محمد عاطفت صورت گیرد عوارضی به دنبال نخواهد داشت اما در صورتی که این عمل به درستی انجام نشود ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند.

 • بدبویی دهان
 • باز بودن فاصله بین دندان‌ها
 • التهاب لثه
 • رنگ گرفتن دندان‌ها در بعضی مواقع

مواردی که ونیر کامپوزیت توصیه می شود:

 • برای بستن فواصل بین دندان ها
 • برای از بین بردن تیرگی دندان های تیره و یا رنگ گرفته
 • برای از بین بردن لکه های موجود روی دندان ها
 • دندان هایی که لپ پر و یا شکسته شده اند
 • دندان هایی که به سمت زبانی تمایل دارند

مواردی که استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه نمی شود:

گاها و در بعضی موارد هرچند هزینه ونیر کامپوزیت کمتر می باشد این روش برای آن ها مناسب نمی باشد و قبل از آن می بایست توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی عوامل ایجاد کننده مشکل شناسایی و مرتفع شوند و یا روش درمانی دیگری را انتخاب کنید.

 • افرادی که دارای دندان های ضعیفی می باشند و یا ریشه دندان هایشان سست است و یا مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد.
 • افرادی که دارای عادات دهانی هستند که نمی توانند آن را ترک کنند. مانند دندان قروچه، سایش دندانیف ناخن جویدن و …
 • افرادی که دندان‌های ناسالم و یا پوسیده دارند که قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید این موارد برطرف شود.
 • افرادی که به‌هم‌ریختگی دندان‌های آن‌ها شدید است. استفاده از ونیر های کامپوزیت برای این افراد نتیجه مثبتی نخواهد داشت و این‌گونه افراد باید دندان‌های خود را ارتودنسی کنند.

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان ؟

در صورتی که تغییر رنگ دندان مربوط به ساختار مینای دندان شما باشد مثلا نقص هایی که به دلیل استفاده از داروی تتراسایکلین ایجاد می شود و یا سطح مینای دندان ناصاف و مات باشد بهترین روش اصلاح رنگ استفاده از ونیر کامپوزیت یا لمینت می باشد. در لمینت ابتدا تراش دندان را انجام می‌دهند و سپس قالب بعد از قالب‌گیری توسط لابراتوار ساخته می شود.

استفاده از ونیر کامپوزیت بیشتر توصیه می شود مگر در زمان‌هایی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان‌ها و طرح لبخند باشد که در این صورت لمینت بیشتر جوابگو خواهد بود. ونیر کامپوزیت عوارض درمان ارتودنسی مثل احتمال تغییر رنگ دندان‌ها و یا پوسیدگی را ندارد.

هم چنین از مزیت‌های ونیر کامپوزیت بستن فواصل میان دندان‌ها و کمتر بودن هزینه آن است. گاهی اوقات فواصل میان دندان‌های افراد تأثیر زیادی در ظاهر آنان می‌گذارد زیرا این فاصله‌ها موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و درنتیجه توجه نکردن به چهره شخص می‌شود و درصورتی‌که تعداد فواصل بین‌ دندانی زیاد باشد و مشکلات دیگر مانند تغییر رنگ وجود داشته باشد روش ایده آل برای اصلاح آن ونیر کامپوزیت است.

ونیر کامپوزیت

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

کامپوزیت یک ماده سفید رنگ دندانپزشکی می باشد که در دندان های قدامی استفاده می شود. این ماده بیشتر جنبه زیبایی دارد و دارای استحکام و دوام بالایی نیز می باشد. در فرایند چند مرحله ای اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ، این ماده سفید رنگ نقش بالایی دارد و توانایی درمان دندان های پوسیده، ترک برداشته و … را به خوبی دارد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت برای پرکردن دندان های پوسیده

مهمترین استفاده کامپوزیت برای پرکردن دندانها می باشد. زمانی که دندان های بیمار دچار پوسیدگی می شوند ابتدا می بایست بررسی شود که عمق پوسیدگی چقدر است. بعد از این مرحله دندان تخلیه می شود و پس از آن نوبت عصب کشی دندان می باشد. پس از عصب کشی دندان نوبت به پر کردن دندان می باشد. دندان کاملا تخلیه و فضای مناسبی برای قرار دادن ماده کامپوزیتی ایجاد می شود.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت  برای ترمیم دندانهای لب پر شده

زمانی که مقدار کمی از دندانها لب پر شده یا شکسته شده باشد، ترمیم آن می تواند از طریق ماده کامپوزیتی صورت بگیرد. گاهی روکش کردن دندان با تراش بیش از حد مینای دندان همراه است که به دندان آسیب جدی وارد می کند. در این صورت دندانپزشک با استفاده از ماده همرنگ دندان به راحتی جاهای آسیب دیده دندان را پر می کند. همچنین در صورتی که دندان ترک برداشته باشد، این عارضه می تواند از طریق ماده کامپوزیتی درمان شود.

مراقبت های بعد از انجام ونیر کامپوزیت

 • لازم است‌برای دوام و پایداری دندان هایتان به‌طور منظم مسواک بزنید.
 •  خوردن آجیل های‌سخت و شکستن پوست دانه‌هایی چون پسته و بادام‌برای لیمینت ها آسیب رسان بوده‌و ممکن‌است بخش های‌مذکور را ساییده کنند. هرچندکه میتوان ونیر کامپوزیت را دوباره اصلاح و ترمیم نمود.
 •  پس‌از صرف قهوه، چای یا هرگونه مواد خوراکی رنگ دار، حتما از مسواک استفاده کرده‌و به خوبی دندان هایشان‌را پاک کنند زیرا مواد کامپوزیتی همچون دندان های‌طبیعی بوده و خاصیت رنگ پذیری دارند؛ چنانچه در مراقبت‌از آنها کوتاهی کنید، بروز لکه‌های رنگی یاتغییر رنگی کلی‌را شاهد خواهید بود.
 • علاوه برحفظ بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب‌از مسواک، استفاده‌از نخ دندان هم ضروری‌است همچنین مراجعه مرتب‌به دندان پزشک در تاریخ‌های مشخص برای‌حفظ سلامت دندان هابسیار کمک کننده خواهد بود.
 • جویدن یا گاز زدن غذا بعد از لمینیت کامپوزیت مشکلی ندارد.

طول عمر کامپوزیت دندان و راه کار های قطعی برای افزایش ماندگاری آن

طول عمر کامپوزیت دندان و ماندگاری آن همواره یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که قصد انجام کامپوزیت دارند. خوشبختانه امروزه ونیر کامپوزیت ماندگاری بیشتری نسبت به گذشته دارد و می توان گفت طول عمر آن بین ۵ تا۷ سال است . البته لازم به ذکر است با انجام مراقبت می توان طول عمر آن را افزایش داد .

عوامل زیادی وجود دارند که در طول عمر کامپوزیت دندان نقش دارند . در حوزه پزشکی هیگونه درمانی عمر مشخص برای آن تعریف نشده است و نمی توان به طور مشخص برای آن عددی را تعریف کرد .

تمام مهارت های درمانی ، ترمیمی و روکش گذاری که انجام می شود،همه می توانند تاثیر بسیار زیادی در دندان روکش شده داشته باشند . اما باید در نظر داشته باشید که این ها تنها بخشی از موارد تاثیر گذار در طول عمر دندان روکش شده دارند، مراقبت های خود شخص و مراجعات منظم به دندانپزشک می تواند در طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر گذار باشد .

طول عمر کامپوزیت دندان

یکی از سوالات مطرحی که برای علاقمندان به کامپوزیت دندان وجود دارد این است که طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ و چه عواملی می تواند موجب طول عمر کامپوزیت دندان شود. برای پی بردن به پاسخ این سوالتان این مقاله آموزشی را ازدست ندهید.

طول عمر کامپوزیت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد که رعایت کردن آن ها می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  دندان شود. از جمله عواملی که می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  شود ترک عادات غلطی مانند : ناخن جویدن، دندان قروچه کردن، رزیم های غذایی نادرست و… می باشد. البته جنس دندان ها نیز تاثیر بسزایی در این امر دارد.

به جرات می توان گفت در صورتی که کامپوزیت دندان توسط یک متخصص انجام شود و کامپوزیت با دندان های زیرین به درستی باند شوند و بیمار مراقبت های لازم را انجام دهد کامپوزیت دندان یکی از با دوام ترین درمان های پزشکی ممکن می باشد.

طول عمر کامپوزیت دندان مثل سایر روش های جراحی زیبایی یک درمان دائمی محسوب می شود و تنها نیازمند مراقبت هستند. اما طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به آمالگام کمتر می باشد و دارای پایداری پایین تری است.

اگر بخواهیم یک حداقل برای طول عمر تعیین کنیم این حداقل برابر با پنج سال می باشد که این هم بستگی به نحوه مراقبت از آن دارد.

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

 • در صورتی که پس از درمان و انجام کامپوزیت نسبت به سری، گرمی، مواد غذیی سفت حساسیت پیدا کردید نگران نباشید زیرا با گذشت زمان و به مرور بهبود پیدا می کند.
 • به بهداشت فردی خود دقت بیشتری کنید.
 • برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان پس از اتمام ونیر کامپوزیت تا چند ساعت از خوردن مواد غذایی به خصوص مواد غذایی سفت و یا رنگی پرهیز کنید.
 • استعمال دخانیات همانطور که برای دندان های طبیعی مضر می باشد برای همه ی روشهای دندانپزشکی مانند ایمپلنت ، بلیچینگ، ونیر کامپوزیت و لمینت نیز مشکل آفرین است.
 • برای افزایش ماندگاری ونیر کامپوزیت از مصرف بیش از حد نوشیدنی های رنگی مانند قهوه خودداری کنید.
 • از خمیردندان هایی استفاده کنید که خاصیت سایندگی ندارند .
 • پس از درمان در صورت حساسیت دندان‌ها به سردی، گرمی و یا مواد غذایی سفت و سخت، نیاز به نگرانی نیست و امری طبیعی می‌باشد و با گذشت زمان به مرور بهبود می‌یابد.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

قرار دادن کامپوزیت رزین روی دندان زمانی انجام می شود که دهان بیمار کاملا بی حس شده است. این روش معمولا بدون درد و ناراحتی انجام می شود، اگر چه حتی با بیهوشی محل مورد نظر، ممکن است بعضی مراحل کار را احساس کنید. در صورت ناراحتی، ممکن است کمی بی حسی بیشتری اضافه شود.

مواد بیهوشی به لثه یا فک تزریق می شود، اما دندانپزشک ابتدا یک ژل بی حسی را در ناحیه تزریق اعمال می کند تا شما سوزن را احساس نکنید. ممکن است کمی احساس بی حالی بخاطر ورود ماده بیهوشی به داخل بافت دهان احساس کنید. البته در صورتی که عمق حفره دندان زیاد نباشد، کامپوزیت را بدون بیهوشی نیز می توانند تزریق کنند.

طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل زیادی روی طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر گذار است. اما از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت دندان میزان مهارت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می باشد.

اگر دکتر دندانپزشک از مواد و روش های غیر اصولی استفاده کند و با دانش اندک مواد کامپوزیت را روی دندان هایتان قرار دهد، موجب خراب شدن سریع تر لمینت دندان هایتان شود. در برخی از موارد هم موجب آسیب رسیدن جدی به مینای دندان شده است.

ممکن است این آسیب به قدری زیاد باشد که مجبور به کشیدن دندان هایتان شوید. بنا بر این توجه داشته باشید با دقت در انتخاب متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی از داشتن دندان هایی زیبا و لبخندی زیباتر بهرمند شوید.

طول عمر کامپوزیت دندان

این دو روش دندانپزشکی حاصل پیشرفت های علم دندانپزشکی هستند. هنگامی که قرار است دندان های بیمار پر شوند به دلیل ندشتن خاصیت چسبندگی حجم زیادی از دندان تراشیده می شود تا مواد به صورت قالب در داخل دندان جای بگیرد.

این در حالی است کامپوزیت طبیعتی دارد که که می‌تواند به سطح دندان بچسبد و از میزان تراشیدگی اضافی می‌کاهد. در گذشته برای سفید کردن دندان ها از روکش استفاده میشد و حجم زیادی از دندان ها نیز تراشیده می شدند. در لمینت این کار با مقدار کمتری انجام می شود ولی در کامپوزیت هیچ تراشیدگی وجود ندارد.

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر چند است؟

با توجه به محبوبیتی که روش های اصلاح طرح لبخند در میان مردم کسب کرده اند افراد بسیار در سنین متفاوت علاقمند به این روش شده اند. روش ونیر کامپوزیت و لمینت محدودیت سنی ندارد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

در سنین پایین به علت کامل نشدن رشد دندان ها بعد از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی بوجود می آید. اما در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

کامپوزیت دندان دائمی نیست و پایداری آن در برخی از موارد کم است. اما برخی از موارد می تواند در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان نقش داشته باشد. یکی از مهمترین عوامل در پایداری کامپوزیت ها، مهارت دندانپزشکی است که آن را قرار داده است.

تکنیک های خوب همراه با مواد با کیفیت می تواند ترمیم طولانی مدت را تضمین کند. دومین موردی که نقش مهمی دارد، مراقبت شما از دهان و دندان خود است. اگر مراقبت دندان هایتان را واقعا خوب انجام دهید، دو بار در روز مسواک بزنید، دهانشویه استفاده کنید، هر شش ماه یکبار به دندانپزشک بروید، پایداری کامپوزیت ها می تواند بیشتر از مقداری که شما انتظار داشتید، باشد.

مورد سوم هم دندانی است که کامپوزیت روی آن قرار دارد. هرچه دندان بیشتر تحت فشار باشد، امکان این که کامپوزیت زودتر بشکند هم بیشتر است. همچنین میزان فشاری که روی آن هنگام جویدن و گاز گرفتن قرار می دهید نیز در عمر و دوام آن اثر دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

بهترین مارک کامپوزیت دندان از نظر طول عمر

در ایران برندهای کامپوزیت زیادی وجود دارد. کامپوزیت های ژاپنی با مارک های Kuraray، Geanial و … کامپوزیت های ۳M و Bisco و Cosmedent آمریکایی در بسیاری از دندانپزشکی ها استفاده می شود و کیفیت خوبی دارند.

هم چنین برندهای Ultradent و ایویکولار آی پی اس نیز مورد تأیید هستند. حتی کامپوزیت های کره ای نیز دارای استانداردهای لازم می باشند. مهمترین نکته در طول عمر کامپوزیت ونیر ها و ماندگاری آن ها به غیر از برند، تخصص دندانپزشک برای تعیین بهترین کامپوزیت برای دندان های شما و جایگذاری صحیح آن است.

چه بسا در بسیاری از موارد کامپوزیت های گران قیمت توسط دندانپزشکان غیر متخصص به کار گرفته شده و نتیجه مطلوبی برای بیمار نداشته است.باید بدانیم تمام کامپوزیت های موجود در بازار دارای استاندارد لازم کیفی برای ارائه در بازارهای جهانی هستند و انتخاب نوع کامپوزیت به تشخیص دندانپزشک و الویت های بیمار بستگی دارد. 

نانو کامپوزیت‌ ها نسل جدید کامپوزیت‌ ها‌ است که حاوی ذراتی به اندازه ۲۰ نانومتر هستند. ذرات نانوکامپوزیت به یکدیگر متصل شده و نانوکلاستر (نانوخوشه) را تشکیل می‌دهند که ویژگی منحصر به فرد نانو کامپوزیت‌ها همین نکته است. تجمع ذرات کوچکتر و تبدیل آنها به ذرات بزرگتر باعث می‌ شود تا قدرت، مقاومت در برابر ساییدگی، قابلیت پولیش و استحکام این نوع از کامپوزیت افزایش یابد. می‌ توان گفت این نوع کامپوزیت بهترین نوع کامپوزیت دندان است.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

ونیر کامپوزیت آی پی اس نسل جدیدی از ونیر کامپوزیت ها هستند که ذرات سرامیک به کامپوزیت افزوده شده است. روکش های دندانی که تمام سرامیک هستند دارای سازگاری مطلوب تری با لثه هستند. سرامیک هایی با استحکام بالا مانند سیلیکات و زیرکونیا در این روکش ها کاربرد بسیار زیادی دارد. در لبه این روکش ها تغییر رنگ وسیاهی دیده نمی شود. دوام و زیبایی فوق العاده ای هستند.

ونیر کامپوزیت آی پی اس یک نوع سرامیک است که در درمانهای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت بیشترین ضربه را به لثه وارد می کند بنا بر این در صورتی که به درستی روی لثه قرار نگیرد موجب آسیب زدن به لثه می شود. در صورتی که افرادی که کامپوزیت دندان انجام داده اند شاهد متورم شدن لثه شان شدند حتما به پزشک و متخصص دندان پزشکی مراجعه کنند تا اقدامات درمانی هرچه سریع تر انجام شود.

استفاده از ونیر کامپوزیت آی پی اس در موارد خاص بوده و هر لمینیت متناسب با دندان ها ساخته شده و  مورد استفاده قرارمی گیرد. همچنین از این نوع از لمینیت میتوان برای جایگزینی لمینیت های قدیمی استفاده کرد.

افزودن این ذرات سرامیکی موجب بالا رفتن استحکام کامپوزیت شده است و در مقابل رنگ پذیری دارای مقاوت به نسبت بالا تری هستند. افزودن ذرات سرامیکی به کامپوزیت باعث براق تر شدن آن می شود و از حالت مات گونه کامپوزیت های معمولی کم می کند.

کامپوزیت های معمولی دارای طول عمری بین سه تا پنج سال هستند این در حالی است که  طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس حدود شش سال می باشد. ذکر این نکته لازم است که بهترین روش برای طراحی لبخند همان لومینیرز می باشد که دارای طول عمری سه برابر کامپوزیت است و بسیار مقاوم تر نیز می باشد.

مزایای ونیر کامپوزیت آی پی اس

 • از مزایای ونیر کامپوزیت آی پی اس این است که دندان تراشیده نمی شود و نسبت به لومینیرز بسیار ارزان تر می باشد.
 • در صورتی که بر اثر وارد شدن فشار های بالا دندان شما دچار پریدگی لبه و یا شکستگی شود همانند دندان های طبیعی می توانید آن ها را ترمیم کنید.
 • در این روش دندان های شما قابلیت تحمل فشار های بالا در زمان جویدن مواد غذایی را دارد.
 • دندان هایی که به وسیله ونیر کامپوزیت آی پی اس مورد ترمیم قرار می گیرند دارای ظاهر طبیعی بسیار زیادی با دندان های شما هستند.
 • در این روش خطای انسانی راهی پیدا نمی کند چرا که نیازی به لابراتوار نمی باشد.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

یکی از شایع ترین موارد استفاده ونیر کامپوزیت آی پی اس  پر کردن دندان های خالی می باشد. از این ماده خمیری شکل بعنوان ماده ای برای پر کردن دندان های شما استفاده می شود. هم چنین در صورتی که از رنگ دندان های خود نا راضی هستید می توانید از با استفاده از رنگ کامپوزیت دلخواهتان ، دندان های خود را سفید تر و جذاب تر کنید.

ونیر کامپوزیت آی پی اس می تواند لبخندی منحصر به فرد را برای شما رقم بزند. به جرات می توان گفت یکی از روش های بدون ضرر برای ماندگاری لبخند بر روی دندان هایتان می باشد.مهم ترین مزیت کامپوزیت این است که تنها پوشش دهنده ی سطح جلویی دندان ها می باشد که در نتیجه آن دندان ها سالم می ماند و نیاز به تراش چندانی ندارد. در این روش میزان تراش دندان ها به طرح و شکل اولیه دندان ها منوط می باشد.گاها ممکن است هیچ نیازی به تراش دندان هایتان نباشد و با ونیرکامپوزت بدون تراش بتوان مشکل بیمار را برطرف کرد  .

معایب ونیر کامپوزیت آی پی اس

 • ونیر کامپوزیت آی پی اس علاوه بر تمام مزایی که برای آن ذکر شد دارای معایبی نیز می باشد پس بهتر است از معایب این روش نیز آگاهی پیدا کنید.
 • در این روش در صورتی که بهداشت رعایت نشود احتمال التهاب لثه وجود دارد.
 • انجام لمینت دندانی نیازمند تراش تقریبا نیم میلی متر از دندان می باشد. قابل ذکر است در صورتی که شرایط دندانی فرد مطلوب باشد این روش را می توان بدون تراش دندان انجام داد. حجم این میزان تراش از دندان بسیار جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش دندان روی دندان های فرد می باشد.
 • پس از انجام لمینت دندان حساسیت در هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده می شود. اما پس از مدت زمانی این حساسیت بر طرف می شود.
 • در صورتی که اصول اولیه درمان کامپوزیت رعایت نشود احتمال شکستگی لمینت وجود دارد اما با رعایت اصول اولیه این احتمال کاهش می یابد. در صورت شکستگی امکان اصلاح و ترمیم وجود دارد.

معایب ونیر کامپوزیت آی پی اس

موارد کاربردی استفاده ونیر کامپوزیت آی پی اس

یکی از خدمات منحصر بفرد دکتر محمد عاطفت ارائه مشاوره به شما به منظور بررسی وضعیت دندان های شما برای ارائه خدمات می باشد. قبل از انجام ونیر کامپوزیت می بایست متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مناسب بودن دندان شما را برای ونیر کامپوزیت آی پی اس مشخص کند. لازم است بررس یشود که شما هیچ بیماری لثه یا التهاب های لثه ای نداشته باشد.

با این همه روش ترمیم دندان ها به وسیله ونیر کامپوزیت آی پی اس برای اکثر افراد مناسب می باشد و برای افرادی که با مشکلات زیر مواجه هستند مناسب می باشد.

 • دندان نا مرتب
 • دندان هایی‌که روی یکدیگر قرار میگیرند
 • رنگ بد دندان
 • موارد لب پر و شکستگی دندان
 • دندان های‌بلند، کوتاه یا کوچک

ونیر کامپوزیت ای پی اس

مراحل انجام ونیر کامپوزیت آی پی اس

به منظور استفاده از ونیر کامپوزیت آی پی اس لازم است ابتدا دندان ها به طور تمییز می شوند تا هرگونه جرم و یا پلاک های ارتودنسی که روی سطح دندان ایجاد شده است، پاک شود و سطحی تمییز برای قرار دادن کامپوزیت ایجاد شود.

پس از این مرحله دندان ها کاملا خشک می شوند سپس پاک می شوند تا مطمئن شوید که هیچگونه رطوبت بزاقی روی دندان وجود ندارد تا در عملکرد مواد باندینگ اختلال ایجاد نشود. بعد از آن سطح جلویی دندان ها با مواد اسیدی متخلخل می شوند تا یک سطح مناسب برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود.این روکش به چسبیدن ونیر کامپوزیت به دندان ها کمک می کند.

در قدم آخر از مواد باندینگ ( چسب ) روی سطح دندان ها استفاده می شود و مواد ونیر کامپوزیت آی پی اس به آرامی روی دندان ها قرار داده می شود. در این مرحله فرایند اضافه کردن، برداشتن و آماده کردن مواد ونیر کامپوزیت به‌همراه صیقل زدن آن‌تکرار میشود تا به‌این ترتیب روکش نهایی ونیر ایجاد شود. به‌هرحال نتایج نهایی بدست آمده‌ دراین حالت بستگی زیاد به تجربه هنری دندان پزشک زیبایی و توانایی های‌ او دارد.

در انتها لایه نازکی از ونیر کامپوزیت آی پی اس روی سطح دندان قرار داده می شود و از آن جایی که لایه قرار داده شده بسیار نازک می باشد بنا بر این برای جبران این ضخامت نیازی به تراش دادن دندان نمی باشد. در ونیر کامپوزیت آی پی اس دندان ها ترشیده نمی شوند مگر برای اصلاح نا مرتب بودن دندان ها و یا کوچکتر کردن سایز آن ها. درمان تمامى دندان هاى‌مورد نظر دریک جلسه قابل انجام‌است.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس

طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس به‌عوامل مختلفی‌ همچون جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادات غذایی بستگی دارد. در صورتی‌که ونیر کامپوزیت به‌درستی صورت گیرد بعد از آن ‌مراقبت های لازم توسط بیمار صورت گیرد به احتمال قطع ونیر کامپوزیت آی پی اس جزء یکی‌از با دوام‌ترین درمان هادر حوزه دندانپزشکی به‌حساب می‌آید.

ونیر کامپوزیت آی پی اس مانند سایر جراحی‌های زیبایی یک درمان دائمی است و اینطور نیست که بگوییم یک یا ۱۰ سال طول عمر دارند و برای آن طول عمر تعریف کنیم. لمینت و کامپوزیت هم نیازمند مراقبت هستند و با فشار بر روی دندان‌ها و… دچار شکستگی می‌شوند، اما این ایرادات قابل ترمیم مجدد هستند.

نوشتهٔ پیشین
لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است ؟
نوشتهٔ بعدی
مطب دندانپزشکی دکتر عاطفت

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ریحانه
  1398-08-13 5:56 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید . آیا انجام کامپوزیت برای زنان باردار خطرناک است؟یا منعی برای انجام آن وجود ندارد ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-08-14 6:01 ق.ظ

   سلام ممنون از لطفتون . خیر انجام ونیرکامپوزیت مانند سایر درمان های اصلاح طرح لبخند در دوران بارداری منعی ندارد اما بهتر است در سه ماهه دوم بارداری انجام شود .

   پاسخ
   • باسلام خدمت شما.برای افرادی ک دندونای نامرتبی دارن و نمیخان ارتودنسی انجام بدن و باتراش دندون هم مشکلی نداشته باشن کامپوزیت بصورت ایده آل در میاد یاخیر؟

    پاسخ
    • دکتر محمد عاطفت
     1399-04-22 7:29 ق.ظ

     سلام وقتتون بخیر . بستگی به میزان نامرتبی دندان ها دارد که در جلسه ی معاینه مشخص می شود.

     پاسخ
 • سلام دکتر. من مدتی است تصمیم گرفته ام کامپوزیت انجام دهم اما شنیده ام موجب پوسیدگی دندان می شود به همین خاطر تردید دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-06 6:14 ق.ظ

   سلام دوست عزیز . خیر انجام ونیر کامپوزیت نه تنها باعث پوسیدگی دندان نمی شود بلکه از بروز آن نیز جلوگیری می کند زیرا ونیر های دندانی با ایجاد لایه ای نازک از سطح دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کنند. البته باید بدانید که این موضوع به این معنا نیست که دیگر لازم نیست بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید زیرا در صورت نزدن مسواک و رعایت نکردن بهداشت دندان کامپوزیت شده نیز دچار پوسیدگی می شود .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات