ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت

از گذشته تاکنون داشتن دندان هایی زیبا دغدغه همه افراد بوده است  به گونه ای که از هر روشی برای رسیدن به آن تلاش کرده اند.ونیرکامپوزیت نیز یکی از روش هایی است که از آن می توانید برای داشتن لبخند زیبا استفاده کنید. دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است . بنابراین اگر به دنبال فردی با تجربه در زمینه ونیر کامپوزیت در اصفهان هستید می توانید به او مراجعه کنید .

ونیر کامپوزیت روشی اصلاحی و زیبایی محسوب می‌شود که در آن لایه‌ای محافظ بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم این لایه توسط اشعه روی دندان‌ها چسبانده می‌شود.

کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان بوده یا همان مواد سفید رنگی هستند که با آن داخل دندان‌ها را پر می‌کنند. در واقع کامپوزیت تشکیل شده از مواد زمینه‌ای ترکیبی با ذراتی به نام فیلر که وجود همین ذرات استحکام بالایی به آن بخشیده است.

برای کار گذاشتن ونیر کامپوزیت ابتدا سطح دندان ها را تمیز کرده و جرم گیری می کند تا بتواند برای کار گذاشتن روکش سطح تمیزی را فراهم کند . با کامپوزیت ونیر طبیعی می توانید بدون این که به دندان ها آسیبی وارد کنید دندان های خود را زیبا تر کنید و اعتماد به نفس خود را هنگام لبخند زدن افزایش دهید .

ونیرکامپوزیت چیست ؟

ونیر کامپوزیت با نام های ونیر یک جلسه ای، کامپونیر، ونیر رزین کامپوزیتی و باندینگ کامپوزیت شناخته شده است. این روش یکی از روش هایی است که می تواند موجب بازگرداندن لبخند به چهره شما شود. در صورتی که دندان هایتان دچار شکستگی و یا آسیب دیدگی شده است ونیر کامپوزیت بهترین گزینه برای نصب شدن مستقیم روی دندان می باشد که موجب زیبایی دو چندان چهره شما می شود.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت جایگزین بهتری نسبت به لمینت می باشد زیرا جنس آن رزین نیمه شفاف است و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک آن هم  با دقت و ظرافت روی دندان ها نصب می شود. ونیر کامپوزیت از نظر هزینه روشی مقرون به صرفه تر می باشد.

ویدیو تعویض ونیر کامپوزیت دکتر محمد عاطفت

در فیلم زیر می توانید تعویض ۸ واحد ونیر کامپوزیت که توسط دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی انجام شده است را ببینید .

ونیر کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه بودن و سرعت بالای انجام شدن  و داشتن ظاهری زیبا توانسته محبوبیت بیشتری در میان مردم به دست آورد. با توجه به تمایل بیمار انجام کامپوزیت روی هر تعداد دندان او امکان پذیر است و دارای محدودیت نمی باشد. ایجاد لبخندی زیبا که موجب زیباتر شدن شما باشد با ونیر کامپوزیت دارای هزینه بسیار کمتری می باشد. همچنین کامپوزیت دندان می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت سرامیکی شود.

رزین کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت  ماده ای است که در دندانپزشکی کاربرد زیادی دارد. این ماده خمیری است که مانند بتونه شکل می گیرد و زمانی که شکل دلخواه خود را پیدا کرد توسط اشعه ای سفت و سپس صیقل داده می شود. این مواد همواره در حال پیشرفت هستند تا بتوان به کمک آن ها نتایجی طبیعی تر و شفاف تر رقم زد.

ونیر کامپوزیت اثر گذاری خود را اثبات کرده است و توانسته به بر طرف کردن مشکلات زیادی کمک کند. هم چنین باندینگ ها یکی دیگر از روش های جدید کامپوزیت هستند و مورد استقبال پزشکانی قرار گرفته است که با حفظ ساختار طبیعی دندان موافق هستند.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت بدون تراش

زمانی که بیماران برای انجام دندانپزشکی زیبایی به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مراجعه کنند مهم ترین امر برای آن ها آسیب ندیدن دندان ها می باشد. ونیر کامپوزیت یکی از مواردی است که اگر به متخصص مراجعه نشود مطمئنا سلامت دندان هایتان با مشکل مواجه خواهد شد.

زمانی که تصمیم به انجام لمینت دندان گرفتید یکی از نکاتی که می بایست به آن ها توجه کنید این است که تراشیدن دندان ها خود موجب صدمه رساندن به دندان ها می شود چرا که هیچ ماده ای قابل مقایسه با نسج دندان نیست. نسج دندان بسیار با ارزش می باشد و تمام سعی پزشکان متخصص بر این است که در انجام روش های درمانی و زیبایی دندان تراشیده نشود. همچنین اگر بعد از گذشت مدت زمان طولانی مشکلی برای لمینیت ها بوجود آمد ، نمی توان تغییری را در دندان تراش خورده ایجاد کرد بنابرین دو مرتبه دندان باید لمینیت شود .

بنابر این در صورتی که برای قرار دادن لمینت روی دندان تراش ایجاد نشود در آینده در صورت برداشتن لمینت ، بافت دندان کاملا سالم می ماند. این مورد تنها یکی از موارد اهمیت تراش ندادن دندان می باشد.

ونیر کامپوزیت بدون تراش توسط شرکت آمریکایی DenMat معرفی شده است که از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشد و از زیبایی فوق العاده ای بهرمند می باشد و مورد علاقه و استفاده دندانپزشکان زیادی می باشد.طول عمر کامپوزیت دندان بین ۵ تا ۷ سال است البته با انجام راهکار های ویژه می توان زمان ماندگاری آن را افزایش داد .

هزینه ونیر کامپوزیتی

ونیر کامپوزیت یکی از روش های به صرفه است که نسبت به لمینت و ارتودنسی دارای هزینه کمتری دارد  البته هزینه ی ونیر کامپوزیتی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • مواد و تجهیزات: یکی از مهم ترین عوامل تعیین هزینه ی ونیر کامپوزیتی مواد مورد استفاده در ونیر کامپوزیت می باشد. متریالی که در درمان شما مورد استفاده قرار می گیرد برای پزشکان بار مالی به دنبال خواهد داشت اما در نهایت تفاوت محسوسی در هزینه ی ونیر کامپوزیتی ایجاد نخواهد کرد. قابل ذکر است که برای استفاده از متریال عالی نیازمند ابزار مقبول دارد .
 • میزان تخصص و تجربه متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: اصولا در هنگام استفاده از خدمات افراد معروف و خوش نام کمتر به موارد جانبی توجه می کنیم. مسلما تجربه متخصص از این قائده مستثنی نخواهد بود.

  ونیر کامپوزیت

 • هزینه‌های آموزشی دندان‌پزشکان: دوره‌های بعضی از دندان‌پزشکان علاوه برافزایش کیفیت درمان مطمئناً موجب افزایش هزینه‌های درمان و همچنین افزایش هزینه ونیر کامپوزیت خواهد شد .

احتمالا این توضیحات به شما کمک می کند  تا بتوانید تنها قیمت ها را معیار انصاف و حتی کیفیت درمان دندانپزشک خود ندانید و به نظر میرسد عوامل تعین قیمت ونیر کامپوزیت و حتی تمامی خدمات دندانپزشکی بسیار پیچیده و غیر قابل نگاه کردن یک سویه است.

شاید یکی از سوالاتی که برای اکثر طرفداران لبخند هالیوودی پیش آمده باشد هزینه ونیر کامپوزیتی است. بعد از اینکه شما تصمیم گرفتید برای داشتن لبخندی زیبا که موجب دلنشین تر شدن چهره شما می شود دندان های خود را ونیر کامپوزیت به یک متخصص دندانپزشکی بسپارید مهم ترین دغدغه هزینه ونیر کامپوزیت است.

امروزه پیشرفت در ساخت مواد کامپوزیتی به حدی رسیده که تقریبا هر مشکل دندانی اعم از به هم ریختگی های خفیف دندانی ، شکستگی دندانها ، پر کردن دندان ها ، بستن فاصله بین دندان ها و مهمتر از هر چیزی انجام اصلاح طرح لبخند را با کامپوزیت ونیر ممکن ساخته است.

قیمت کامپوزیت ونیر با توجه به به صرفه بودن آن و سرعت انجام تنها در یک جلسه ، آن را به یک روش پرطرفدار تبدیل کرده به طوری که در طول یک جلسه می توان دندان ها و لبخندی فوق العاده زیبا را تجربه کرد.

برای تعیین هزینه لمینت دندان از جنس کامپوزیت حتما باید به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید تا قیمت این نوع لمینت را برای شما بیان کند. این در حالی است که قیمت لمینت دندان از جنس سرامیک نسبتا بالا تر می باشد.

برای تخمین هزینه ونیر کامپوزیتی باید هزینه های جانبی لمینت دندان را نیز در نظر داشته باشید. به عنوان مثال لمینت دندان به روش غیر مستقیم از ابتدای کار که همان تراش دندان می باشد تا آماده شدن لمینت ، که شما نیاز به یک روکش موقت دارید تمام این هزینه ها نیز در نظر گرفته می شود.

حال سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که چرا هزینه ی ونیر کامپوزیتی در مطب های مختلف، متفاوت است؟ باید بگویم که بر اساس تعرفه قیمت ونیر کامپوزیتی با توجه به نوع لمینت و زمان صرف شده هزینه نیز متفاوت خواهد بود البته در بعضی موارد منطقه جغرافیایی نیز در نظر گرفته می شود.

عوارض ونیر کامپوزیتی

در صورتی که کامپوزیت ونیر طبیعی با رعایت اصول و زیر نظر پزشک با تجربه و متخصصی همچون دکتر محمد عاطفت صورت گیرد عوارضی به دنبال نخواهد داشت اما در صورتی که این عمل به درستی انجام نشود ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند.

 • بدبویی دهان
 • باز بودن فاصله بین دندان‌ها
 • التهاب لثه
 • رنگ گرفتن دندان‌ها در بعضی مواقع

مواردی که ونیر کامپوزیت توصیه می شود:

 • برای بستن فواصل بین دندان ها
 • برای از بین بردن تیرگی دندان های تیره و یا رنگ گرفته
 • برای از بین بردن لکه های موجود روی دندان ها
 • دندان هایی که لپ پر و یا شکسته شده اند
 • دندان هایی که به سمت زبانی تمایل دارند

مواردی که استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه نمی شود:

گاها و در بعضی موارد هرچند هزینه ونیر کامپوزیت کمتر می باشد این روش برای آن ها مناسب نمی باشد و قبل از آن می بایست توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی عوامل ایجاد کننده مشکل شناسایی و مرتفع شوند و یا روش درمانی دیگری را انتخاب کنید.

 • افرادی که دارای دندان های ضعیفی می باشند و یا ریشه دندان هایشان سست است و یا مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد.
 • افرادی که دارای عادات دهانی هستند که نمی توانند آن را ترک کنند. مانند دندان قروچه، سایش دندانیف ناخن جویدن و …
 • افرادی که دندان‌های ناسالم و یا پوسیده دارند که قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید این موارد برطرف شود.
 • افرادی که به‌هم‌ریختگی دندان‌های آن‌ها شدید است. استفاده از ونیر های کامپوزیت برای این افراد نتیجه مثبتی نخواهد داشت و این‌گونه افراد باید دندان‌های خود را ارتودنسی کنند.

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان ؟

در صورتی که تغییر رنگ دندان مربوط به ساختار مینای دندان شما باشد مثلا نقص هایی که به دلیل استفاده از داروی تتراسایکلین ایجاد می شود و یا سطح مینای دندان ناصاف و مات باشد بهترین روش اصلاح رنگ استفاده از ونیر کامپوزیت یا لمینت می باشد. در لمینت ابتدا تراش دندان را انجام می‌دهند و سپس قالب بعد از قالب‌گیری توسط لابراتوار ساخته می شود.

استفاده از ونیر کامپوزیت بیشتر توصیه می شود مگر در زمان‌هایی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان‌ها و طرح لبخند باشد که در این صورت لمینت بیشتر جوابگو خواهد بود. ونیر کامپوزیت عوارض درمان ارتودنسی مثل احتمال تغییر رنگ دندان‌ها و یا پوسیدگی را ندارد.

هم چنین از مزیت‌های ونیر کامپوزیت بستن فواصل میان دندان‌ها و کمتر بودن هزینه آن است. گاهی اوقات فواصل میان دندان‌های افراد تأثیر زیادی در ظاهر آنان می‌گذارد زیرا این فاصله‌ها موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و درنتیجه توجه نکردن به چهره شخص می‌شود و درصورتی‌که تعداد فواصل بین‌ دندانی زیاد باشد و مشکلات دیگر مانند تغییر رنگ وجود داشته باشد روش ایده آل برای اصلاح آن ونیر کامپوزیت است.

ونیر کامپوزیت

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

کامپوزیت یک ماده سفید رنگ دندانپزشکی می باشد که در دندان های قدامی استفاده می شود. این ماده بیشتر جنبه زیبایی دارد و دارای استحکام و دوام بالایی نیز می باشد. در فرایند چند مرحله ای اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ، این ماده سفید رنگ نقش بالایی دارد و توانایی درمان دندان های پوسیده، ترک برداشته و … را به خوبی دارد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت برای پرکردن دندان های پوسیده

مهمترین استفاده کامپوزیت برای پرکردن دندانها می باشد. زمانی که دندان های بیمار دچار پوسیدگی می شوند ابتدا می بایست بررسی شود که عمق پوسیدگی چقدر است. بعد از این مرحله دندان تخلیه می شود و پس از آن نوبت عصب کشی دندان می باشد. پس از عصب کشی دندان نوبت به پر کردن دندان می باشد. دندان کاملا تخلیه و فضای مناسبی برای قرار دادن ماده کامپوزیتی ایجاد می شود.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت  برای ترمیم دندانهای لب پر شده

زمانی که مقدار کمی از دندانها لب پر شده یا شکسته شده باشد، ترمیم آن می تواند از طریق ماده کامپوزیتی صورت بگیرد. گاهی روکش کردن دندان با تراش بیش از حد مینای دندان همراه است که به دندان آسیب جدی وارد می کند. در این صورت دندانپزشک با استفاده از ماده همرنگ دندان به راحتی جاهای آسیب دیده دندان را پر می کند. همچنین در صورتی که دندان ترک برداشته باشد، این عارضه می تواند از طریق ماده کامپوزیتی درمان شود.

مراقبت های بعد از انجام ونیر کامپوزیت

 • لازم است‌برای دوام و پایداری دندان هایتان به‌طور منظم مسواک بزنید.
 •  خوردن آجیل های‌سخت و شکستن پوست دانه‌هایی چون پسته و بادام‌برای لیمینت ها آسیب رسان بوده‌و ممکن‌است بخش های‌مذکور را ساییده کنند. هرچندکه میتوان ونیر کامپوزیت را دوباره اصلاح و ترمیم نمود.
 •  پس‌از صرف قهوه، چای یا هرگونه مواد خوراکی رنگ دار، حتما از مسواک استفاده کرده‌و به خوبی دندان هایشان‌را پاک کنند زیرا مواد کامپوزیتی همچون دندان های‌طبیعی بوده و خاصیت رنگ پذیری دارند؛ چنانچه در مراقبت‌از آنها کوتاهی کنید، بروز لکه‌های رنگی یاتغییر رنگی کلی‌را شاهد خواهید بود.
 • علاوه برحفظ بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب‌از مسواک، استفاده‌از نخ دندان هم ضروری‌است همچنین مراجعه مرتب‌به دندان پزشک در تاریخ‌های مشخص برای‌حفظ سلامت دندان هابسیار کمک کننده خواهد بود.
 • جویدن یا گاز زدن غذا بعد از لمینیت کامپوزیت مشکلی ندارد.

رنگ ونیر کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان در نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است و در این زمینه باید به راهنمایی های دندانپزشک زیبایی توجه کرد چرا که او تجربه ی زیادی دارد و می تواند به سرعت و با دقت درباره ی رنگ کامپوزیت دندان نظر دهد بنابراین تصمیم گیری نهایی را به او واگذار نمایید.

امروزه یکی از موارد پرکاربرد در دندانپزشکی زیبایی کامپوزیت است که از مواد پلاستیکی همرنگ دندان ساخته می شود و در رنگهای مختلف می شود از آن استفاده کرد. کامپوزیت های دندانی رنگهای متنوعی دارند که با نظر فرد و مشاوره با دندانپزشک زیبایی انتخاب می شوند. همیشه این نکته را مد نظر قرار می دهیم که رنگ انتخاب شده برای کامپوزیت باید طبیعی باشد مگر اینکه فرد مایل باشد رنگ کامپوزیت را طوری انتخاب کند که خیلی از دندانهای خودش سفیدتر باشد.

نوشتهٔ پیشین
لمینت دندان
نوشتهٔ بعدی
ونیر کامپوزیت آی پی اس

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • ریحانه
  1398-08-13 5:56 ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید . آیا انجام کامپوزیت برای زنان باردار خطرناک است؟یا منعی برای انجام آن وجود ندارد ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-08-14 6:01 ق.ظ

   سلام ممنون از لطفتون . خیر انجام ونیرکامپوزیت مانند سایر درمان های اصلاح طرح لبخند در دوران بارداری منعی ندارد اما بهتر است در سه ماهه دوم بارداری انجام شود .

   پاسخ
 • سلام دکتر. من مدتی است تصمیم گرفته ام کامپوزیت انجام دهم اما شنیده ام موجب پوسیدگی دندان می شود به همین خاطر تردید دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-06 6:14 ق.ظ

   سلام دوست عزیز . خیر انجام ونیر کامپوزیت نه تنها باعث پوسیدگی دندان نمی شود بلکه از بروز آن نیز جلوگیری می کند زیرا ونیر های دندانی با ایجاد لایه ای نازک از سطح دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کنند. البته باید بدانید که این موضوع به این معنا نیست که دیگر لازم نیست بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید زیرا در صورت نزدن مسواک و رعایت نکردن بهداشت دندان کامپوزیت شده نیز دچار پوسیدگی می شود .

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات