لمینت دندان

لمینت دندان

داشتن لبخندی دلنشین یکی از مولفه هایی است که می تواند موجب زیبا تر شدن چهره شما شود. بعضی از افراد به دلیل داشتن دندان های بد شکل از این زیبایی محروم اند. لمینت دندان می تواند معجزه ای در چهره شما باشد و لبخندی زیبا را به چهره شما باز گرداند.

لمینت دندان پوسته‌هایی با ضخامت نازک است که متناسب با شکل و ویژگی های دندانی هر شخص به صورت منحصر به فرد ساخته میشوند. در ساخت این پوسته های نازک از موادی با رنگ های طبیعی و نزدیک به رنگ دندان استفاده میشود بنابراین می توان گفت لمینت دندان لایه ای است که دارای مواد هم رنگ دندان می باشد .

لمینت ها را در بخش جلویی دندان ها متصل میکنند. تا مواردی مانند رنگ، ظاهر، اندازه و طول دندان ها را تغییر داده و برای فرد لبخندی گیراتر و زیباتر ساخته شود.

برای انجام لمینت دندان شرایط خاصی لازم است. برای درمان زیبایی شرایط فک و لثه باید مطلوب باشد. که این شرایط را دکتر دندانپزشک تشخیص می دهد که بیمار شرایط مطلوب برای این درمان را دارا می باشد یا نه.برای داشتن لبخند هالیوودی می توان از لمینت سرامیکی ، لمینت کامپوزیتی ، لومینیرز استفاده کرد که در این مقاله بیشتر به مزایا و معایب لمینت سرامیکی می پردازیم .

ویدیو دکتر عاطفت در مورد لمینت دندان

در این ویدیو دکتر عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به مقایسه لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی می پردازد . از مزایای کامپوزیت او به مدت زمان  انجام کمتر (یک جلسه ) ، تراشیده نشدن دندان ها ، هزینه کمتر اشاره می کند . هزینه لمینت سرامیکی تقریبا دو برابر لمینت کامپوزیتی است . او از مزایای لمینت سرامیکی به استحکام بالاتر و عدم تغییر رنگ دندان ها اشاره می کند .

انواع لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به جنس و ساخت آن ها به دو دسته کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می شوند.

 • لمینت کامپوزیت
 • لمینت سرامیکی

لمینت دندانلمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی که نام دیگر آن پرسلن ونیر می باشد، به پوششی از جنس سرامیک گفته می شود. در این روش برای تحویل لمینت سرامیکی به دو تا سه هفته زمان نیاز می باشد. از لمینت سرامیکی به منظور اصلاح نا مرتبی ها، بهم ریختگی های دندان، کوتاه و یا بلندی دندان ها، شکستگی و لب پر شدن دندان ها، پر کردن فاصله ی بین دندان ها، بزرگ کردن دندان های کوچک و زیبا کردن دندان های بد شکل می باشد.

برای ساختن لمینت های سرامیکی ابتدا می بایست بدون تراشیدن دندان های بیمار از دندان های وی قالبگیری شود و سپس قالب تهیه شده برای ساخت نهایی لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال شود.

لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و کاملا انتخابی بیمار ، آن را آماده می کند. و بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی ، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده می شوند.

لمینت سرامیکی

مزایای لمینت سرامیکی دندان

از مزایا و ویژگی های مثبت لمینت سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تغییر رنگ نمی دهد و لکه دار نمی شود .
 • طبیعی است .
 • برای نصب لمینت سرامیکی نیازی به استفاده از بی حسی نیست .
 • نسبت به ونیر کامپوزیت استحکام بالاتری دارد.
 • معمولا در دو جلسه انجام می شود .

معایب لمینت سرامیکی

 • لمینت سرامیکی متأسفانه اگر آسیب ببینند غیر قابل تعمیر است و باید آن راعوض کرد .
 • اگر مینای دندان بیش از حد خراش بردارد لمینت دندان می تواند به راحتی بیفتد .
 • کسانی که پوسیدگی دندان آن ها زیاد است یا دندان های خود را پر کرده اند نمی توانند از لمینت سرامیکی استفاده کنند .
 • کسانی که دندان های بسیار پوسیده دارند و یا دندانی را سال ها پیش پر کرده اند، نمی‌توانند لمینت کنند
 • هزینه های نسبتا بالایی در مقایسه با درمان های دیگر دارد

لمینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)

لمینت کامپوزیت و یا ونیر کامپوزیت به پوششی گفته می شود که طی یک و یا دو جلسه توسط دندان پزشک روی دندان ها قرار داده می شود و سپس ساخته می شود. جنس لمینت کامپوزیت از جنس مواد ترمیمی می باشد که هم رنگ دندان هستند و با مهارت و دقت بسیار زیاد و توجه به اصول زیبایی و آناتومی دندان ها روی دندان ساخته می شود.

به کمک لمینت کامپوزیت می توان بدفرمی های دندان، لب پریدگی دندان، ترک دندان، بهم ریختگی دندان ، فواصل باز بین دندان و بد رنگی های دندان را بر طرف کرد.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزتی

یکی از ایراد هایی که به لمینت کامپوزیتی وارد است تغییر رنگ حتمی آن ها می باشد. البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش های شش ماه یک بار مشکلات کمتری بوجود می آید و مجددا رنگ اولیه خود را بدست می آورد. از طرف دیگر لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی دارای مقاومت کمتری هستند و شکنندگی بیشتری نیز دارند.

ولی از لحاظ ظاهری مطلوبیت مقبولی دارند فقط نیازمند مراقبت های دوره ای هستند. از طرفی لمینت سرامیکی به کار گرفته شده در دندانپزشکی مرکز لبخند با داشتن ضخامت کمتر دارای استحکام بسیار بالتری می باشد و به راحتی آسیب نمی بیند.

ضخامت ونیر سرامیکی بسیار کمتر و ظاهر و نمای آن نسبت به کامپوزیت بسیار شفاف تر و طبیعی تر می باشد. این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیك ها نسبت به کامپوزیت مربوط می شود كه درخشنده تر و شفاف تر هستند. لمینت سرامیکی به ندرت تغییر رنگ می دهد و یا دچار سایش می شود. این روش نیازی به پولیش مداوم وی ا مراقبت های دوره ای نسبت به کامپوزیت ندارند.

لمینت دندان به چه افرادی توصیه نمی شود.

لمینت دندان برای کسانی که مشکلی برای دندانشان وجود ندارد مناسب نیست. زیرا در صورت نداشتن مهارت کافی پزشک عصب دندان ها از بین می رود و دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس می شوند.

کسانی که دندان قروچه می کنند و یا مواد اسیدی مانند ترشی زیاد مصرف می کنند، کسانی که بیماری های مفصلی دارند، کسانی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند از جمله کسانی هستند که استفاده از این روش به آن ها توصیه نمی شود زیرا با لمینت استفاده از نخ دندان  و مسواک الزامی است.

همچنین کسانی که دچار سایش مینای دندان هستند و بافت مینای آن ها کافی نیست بهتر است به جای لمینت دندان از روکش دندان استفاده کنند.

لمینت سرامیکی

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان به عوامل متفاوتی بستگی دارد. لمینت دندان دارای دو نوع متفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی می باشد. لمینت با مواد مختلفی همچون سرامیک، پرسلن و کامپوزیت ساخته شده است که بر اساس موارد به کار رفته در آن ها قیمتشان نیز متفاوت است که این عامل خود موجب تغییر هزینه لمینت دندان خواهد شد. برای اطلاع پیدا کردن از تعرفه و قیمت لمینت دندان می بایست طرف قرار داد سازمان ها، نهادها یا بیمه های درمانی مختلف بوده و با توجه به خدمات دندانپزشکی که هست این قمیت تغییر پیدا میکند.

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان دارای مقاومت بالایی در برابر لکه ها می باشد و جلوه ی زیبایی از بازتاب نور از دندان های شما ارائه می دهد. ونیر های کامپوزیتی نازک تر هستند و برای جایگزین کردن مواد نیازی به ارسال به لابراتوار ندارند و در داخل مطب ساخته می شوند.
از نظر میزان تراش دندانی برای کارگذاری ونیرها ( لامینت ها ) سرامیکی یا کامپوزیتی تفاوتی ندارند ، چون که نسل های جدید لمینت های سرامیکی با توجه به پیشرفت روزافزون این لامینت ها ( سرامیکی ) قادرند در نازکترین و کمترین ضخامت در عین درخشندگی دائمی بالاترین کارایی را داشته باشند.
یکی از سوالاتی که افراد زیادی دارند معایب انجام لمینت می باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

حساسیت های مدت دار بعد از درمان

درمان لمینت مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.

شکستگی دندان لمینت شده

برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده .
اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

تغییر رنگ لمینت

با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده.

طول عمر دندان های لمینت شده چقدر است؟

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند این است که ممکن است در طول زمان لمینت از دندان جدا شود و یا با گذشت زمان دچار پوسیدگی شود. در جواب این سوال باید گفت که در صورتی که لمینت دندان به درستی نصب شود و دارای طراحی دقیقی باشد به هیچ عنوان از دندان جدا نمی شود اما در صورتی که در نصب آن دقت نشود احتمال جدا شدنش وجود دارد.

در صورتی که دهان شما با تغییرات گرمایی و یا سرمایی روبرو شود موجب جدا شدن لمینت دندان خواهد شد و می بایست کار های مراقبتی لازم به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان انجام شود.

مراقبت های بعد از انجام لمینت دندان

در هنگام لمینت کردن دندان می بایست از گاز زدن و جویدن خوراکی های سفت جلوگیری شود و مراقبت های لازم انجام شود تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند. دندانی که روی آن لمینت دندان قرار داده شده است به همان اندازه ای که دندان طبیعی می پوسد، احتمال پوسیدگی آن وجود دارد پس درست به همان اندازه ای که به بهداشت دندان های طبیعی اهمیت می دهید می بایست به بهداشت دندان های های درمان شده نیز اهمیت داد.

لمینت دندان به عنوان پوشش روی دندان قرار می گیرد و در صورتی که بهداشت دهان رعایت نشود موجب ایجاد پلاک های میکروبی می شود. در برخی از افراد از قبل پوسیدگی دندان های جلویی اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شود موجب کم کردن میزان پوسیدگی دندان می شود و با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیرگی دندان جلوگیری می شود.

بعد از انجام لمینیت بیمار باید بهداشت دهان را کاملا رعایت کنند. از فشار زیاد یا ضربه زدن به دندان خود داری کنند. نخ دندان حتما باید استفاده شود هر ۶ماه یکبار برای چکاپ به دکتر خود مراجعه کنند. شما به راحتی می توانید غذا میل کنید.

بدون فشار به دندان های زیری و دندان های لمینت شده، بر عکس کامپوزیت هیچ تغییر رنگی ندارند از شفافیت فوق العاده برخوردار می باشد و شما می توانید با خیالی آسوده و بدون آسیب به دندان ها از لمینت برای مرتب کردن و تغییر فرم دندان استفاده کنید. لمینیت یکی از بهترین درمان های زیبایی می باشد.

اگر لمینت دندان آسیب ببیند یا شکسته شود می توان آن را تعویض کرد . گاهی اوقات ممکن است بر اثر فشار یا ضربه لمینت از روی دندان جدا شود در این صورت با مراجعه به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می توان آن را دوباره چسباند . اگر پس از چسباندن لمینت با التهاب یا قرمزی لثه مواجه شدید حتما برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلات لثه ها مطمعن شوید .

یک هفته بعد از انجام لمینت دندان دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او عملکرد لمینت و واکنش دهان به وجود لمینت ها را بررسی کنید . حتی اگر با لمینت ها مشکلی ندارید باید برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود پس از یک هفته به پزشکتان مراجعه کنید.

اگر عاداتی مانند دندان قروچه یا سایش دندان دارید، دندان پزشکتان ممکن است به شما محافظ دندانی بدهد تا در هنگام خواب با گاز گرفتن محافظ، آسیبی به لمینت های خود وارد نکنید.

همچنین باید برای رسیدگی های بیشتر به طور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید زیرا لمینت های سرامیکی باید با خمیری ویژه که خاصیت ضد سایشی دارد، صیقل داده شوند. همچنین دندانپزشک تان باید دندان هایتان را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کند تا به محض یافتن کوچکترین نشانه ی خرابی در لمینت ها به آن رسیدگی کند.

نتیجه گیری : در واقع از لمینت دندان به مظور خوش فرم ساختن دندان ها استفاده می شود. افراد زیادی هستند که به دلیل داشتن دندان هایی بد فرم از داشتن لبخندی زیبا محروم هستند. اما با پیشرفت روز افزون علم پزشکی در دنیای دندانپزشکی تحول زیادی ایجاد شده است و با بهره گیری از معجزه ای به نام لمینت به راحتی می توانید دندان هایی زیبا و خوش فرم داشته باشید.

نوشتهٔ پیشین
طول عمر کامپوزیت دندان و راه کار های قطعی برای افزایش ماندگاری آن
نوشتهٔ بعدی
ونیر کامپوزیت دندان

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام جناب دکتر . مطلبتون را خوندم بسیار جامع و مفید بود فقط یه سوال داشتم آیا اشخاصی که دچار پوسیدگی دندان یا عفونت لثه هستند می توانند دندان های خود را لمینت کنند ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-07-24 6:59 ق.ظ

   سلام امید جان . خیر ابتدا باید پوسیدگی دندان های خود را رفع کنید سپس برای انجام لمینت اقدام کنید .

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر . من مدتی پیش لمینت انجام داد اما امروز افتاد و از دندانم جدا شد . میشه لطفا راهنمایی کنید چه کار باید بکنم ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-08-02 7:12 ق.ظ

   سلام .حتما لمینت را درون ظرفی قرار بده و به نزد دندانپزشک خود ببر . بعضی افراد تلاش می کنند خودشان لمینت افتاده را مجددا بر روی دندان نصب کنند در صورتی که این کار اشتباه است زیرا ممکن است به دندان آسیب برساند . بهتر است این کار را به یک متخصص ماهر بسپارید .

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات