کاشت ایمپلنت فول موس یا کل دهان

بدون دیدگاه
ایمپلنت
کاشت ایمپلنت فول موس یا کل دهان

در شرایطی که فرد تمام دندان های خود را از دست داده است کاشت ایمپلنت فول موس فک بالا و پایین می تواند جایگزین خوبی برای دندان از دست رفته شما باشد. برای آشنایی بیشتر با ایمپلنت فول موس با دکتر محمد عاطفت متخصص ایمپلنت همراه باشید .

ایمپلنت فول موس چیست ؟

 شما ممکن است دندان های خود را به دلایل مختلفی مانند  پوسیدگی، عدم رعایت بهداشت، کهولت سن، ضربات فیزیکی از دست بدهید . برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته پزشکان راه‌حل‌های متفاوتی را پیشنهاد می‌کنند ،یکی از آن راه‌حل‌ها ایمپلنت فول موس است .ایمپلنت فول ماوس یک پل دندانی بر پایه ایمپلنت کاشته شده در فک است  که کاملا ثابت بوده و بدون هیچ حرکتی مانند دندان طبیعی عمل می کند .

نحوه جای گذاری ایمپلنت فول ماوس به این شکل است که ابتدا پیچ های ایمپلنت که فیکسچر نام دارد توسط متخصص ایمپلنت در فک قرار می گیرد . پس از کار گذاشتن فیکسچر ۲ تا ۶ ماه طول می کشد تا فیکسچر های کاشته شده شرایط مناسب برای قرار گیری روکش را به دست آورند . در این مدت برای پوشش بی دندانی شخص می توان از روکش موقت استفاده نمود .

پس از پایان دوره ۲ تا ۶ ماهه و استحکام کامل ایمپلنت ها در فک، روکش های پل مانند برپایه ایمپلنت ها توسط پیچ های مخصوص محکم می شود و شخص دوباره می تواند به زیبایی قبل و با اعتماد به نفس بیشتر لبخند بزند.

طرح انجام ایمپلنت کل دهان می تواند برای هر فرد متفاوت باشد  . گاهی اوقات ممکن است میزان حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد و بیمار به استخوان فک احتیاج داشته باشد .در موارد جزئی  تحلیل استخوان ، بازسازی استخوان با کاشت ایمپلنت هم زمان انجام می شود و در موارد شدیدتر ابتدا بازسازی استخوان انجام می شود سپس ایمپلنت کاشته می شود . اگر تحلیل استخوان خیلی شدید باشد ، فرد باید در بیمارستان بستری شود و پیوند های وسیع تر استخوان فک را انجام دهد . پس از تکمیل بازسازی ، پایه ها داخل استخوان فک قرار می گیرند .

بیشتر بدانید:  کاشت ایمپلنت دندان بدون جراحی

کاشت ایمپلنت فول موس

در ایمپلنت فول موس تعداد پایه ها و نحوه قرار گیری آن بستگی به طرح درمان دارد . اگر پروتز ثابت باشد و نتوان آن را درآورد و دوباره گذاشت تعداد پایه ها در فک بین   ۶الی ۸ تاست و بین پایه ها روکش قرار می گیرد .

چنان چه پروتز متحرک باشد و بتوان آن را برداشت تعداد پایه ها در فک بین ۳ الی ۵ تا می شود . بعد از مدتی پروتز متحرک روی این پایه ها قرار می گیرد . بیمار باید روزی ۲ تا ۳ بار این پروتز ها را بردارد و تمیز کند . تفاوت پروتز متحرک با ثابت در این است که پروتز متحرک به دلیل قرار گرفتن روی ایمپلنت بهتر روی لثه قفل می شود و صحبت کردن و جویدن را برای فرد راحت تر می کند .

 

یک سال پس از درمان

یک سال بعد از کاشت ایمپلنت دندان، توصیه می شود برای بررسی لثه ها و پروتزها، جایی که دهان کاملا تمیز می شود و اشعه ایکس برای کنترل ثبات استخوان در اطراف ایمپلنت ها به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید. این بازبینی های تعمیر و نگهداری برای همه بیماران ایمپلنت دندان باید هر ۶ ماه یک بار انجام شود تا ثبات درمان و تشخیص زود هنگام مشکلات احتمالی را تضمین کند.

مزیت های ایمپلنت فول موس

در Over Denture معمولا چهار ایمپلنت در فک کاشته می‌شود ایمپلنت‌های کاشته شده مانند دندان طبیعی عمل کرده و نیروهای حاصل از جویدن را به استخوان‌های فک اعمال می‌کند و از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کنند پس این مهم‌ترین مزیت  Over Denture نسبت به نسل قبلی است. قابلیت جویدن بسیار بهتر بازیابی می‌شود و مشکلات مربوط به تکان خوردن دندان‌ها دیگر وجود ندارد پس بیمار مشکلی هنگام صحبت کردن نخواهد داشت.از مزیت های دیگر ایمپلنت فول موس نسبت به دندان مصنوعی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • زیبایی آن نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است .
  • طول عمر آن نسبت به دندان مصنوعی بیشتر است .
  • برخلاف دندان مصنوعی ثابت است و هیچ گونه حرکتی ندارد .
  • رعایت بهداشت در آن راحت تر از دندان مصنوعی است .
  • بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند سقف دهانشان کاملا پوشیده است و تماس مستقیم مواد غذایی با نواحی چشایی امکان‌پذیر نیست پس طعم غذا را کمتر متوجه می‌شوند.
بیشتر بدانید:  مراقبت های لازم بعداز ایمپلنت دندان

فیکس بریج

اگر با مشکل بی دندانی دست و پنجه نرم می کنید یکی از گزینه های دیگر که می توانید برای رفع مشکل خود از آن استفاده کنید فیکس بریج است . در فیکس بریج از لثه های خود بیمار استفاده می شود که این نکته از مزیت های آن است . در فیکس بریج ابتدا ایمپلنت ها داخل فک کاشته می شوند . در این روش برای هر سه یا چهار دندان کاشت دو ایمپلنت نیاز است . فیکس بریج ظاهری طبیعی و کاملا مشابه با دندان های فرد دارد .

از مدل های فیکس بریج می توان به پروتز یک تکه و چند تکه اشاره کرد .  در مدل چندتکه معمولا سه پل دندانی جداگانه به ایمپلنت‌ها بسته می‌شود و چنانچه دندانی شکسته شود یا آسیب ببیند فقط قسمت مربوطه تعویض می‌شود. درصورتی‌که درروش های قبلی کل دندان‌ها باید تعویض می‌شدند.

ایمپلنت دندان  ALL ON FOUR

ایمپلنت دندان ALL ON FOUR شامل قرار دادن ۴ تا ۱۰ ایمپلنت است و به فک بالا و پایین متصل می شود . این روش پایدار ترین راه حل است و می توان گفت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان ها است .  اینکه ما بخواهیم در ۶۰ دقیقه یک تغییر ظاهری ویژه در خود ایجاد کنیم شگفت انگیز می باشد، پس از ارزیابی کامل دهان و دندان روکش موقت در همان روز می تواند به ایمپلنت متصل نمود.

ساختار رزین

در این درمان حداقل ۶ ایمپلنت در قوس بالا و ۴ ایمپلنت بر روی قوس پایین با نام ALL ON FOUR PLUS قرار می گیرد. پروتز از ساختار داخلی تیتانیوم و دندان رزین ساخته شده است.در این روش به ایمپلنت کمتری نیاز است . معمولا در فک پایین بیش از فک بالا به کاشت ایمپلنت نیاز است. پروتز ساختار رزین با داشتن لثه صورتی هنگام لبخند زدن ظاهری طبیعی به شما می دهد. این درمان برای بیمارانی توصیه می شود که تمام دندان ها ی خود را از دست داده اند و با تحلیل شدید استخوان در ناحیه فک و لثه مواجه شده اند.

بیشتر بدانید:  ایمپلنت دندان ونکاتی که باید درباره آن بدانید

ایمپلنت دندان مصنوعی را حفظ می کند

در این روش شامل کاشت۲ ایمپلنت در فک یا ۴ ایمپلنت در فک بالا می شود. به حفظ پروتز کمک می کند.

این روش زمانی توصیه می شود، که با کمبود کامل استخوان مواجه می شوید یا زمانی که آسانسور سینوس قابل انجام نیست. این روش یک راه حل برای بیمارانی است که به دنبال یک جایگزین مقرون به صرفه به جای پروتزهای مصنوعی هستند. پروتز بالا توسط لثه پشتیبانی و توسط ایمپلنت حفظ می شود.

نوشتهٔ پیشین
فتوگرافی دندانپزشکی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
بهترین رنگ برای کامپوزیت ونیر طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات