بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

بدون دیدگاه
مقالات
بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

یکی از ناراحتی های دندان که زیاد در بین افراد دیده می شود عفونت دندان است . اگر شما هم دچار عفونت دندان شده اید اصلا نگران نباشید زیرا امروزه راهکار های بیشماری برای درمان آن وجود دارد .  یکی از پر کاربرد ترین راهکار های درمان عفونت استفاده از آنتی بیوتیک است . برای آشنایی بیشتر با بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان با دکتر محمد عاطفتمتخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همراه باشید .

عفونت دندان می تواند دلایل مختلفی از جمله رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ، تغذیه نامناسب داشته باشد و قبل از تجویز باید حتما دلیل اصلی آن مشخص شود .اگر از دندان های خود به خوبی مراقبت کنید از عفونت دندان در امان هستید و در هزینه های رسیدگی به بهداشت دهان و دندان خود صرفه جویی خواهید کرد .

درصورت عدم درمان به موقع بیماری پریودنتال (عفونت دندان) ممکن است بخشی از لثه و استخوان خود را از دست بدهید . برای جلوگیری از ایجاد عفونت بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان یا پس از کشیدن دندان مکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند .آنتی بیوتیک ها فقط جهت از بین بردن باکتری ها تولید شده اند و به عنوان مسکن نمی توانند درد را دندان را از بین ببرند. با این وجود پس از مصرف آنتی بیوتیک چون باکتری از بین می‌رود و علائمی مثل تورم کاهش پیدا می‌کند؛ درد آبسه دندان نیز به تدریج از بین خواهد رفت.

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

آنتی بیوتیک های مؤثر برای درمان عفونت دندان

قبل از هرچیز باید بدانید مصرف هرگونه آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک ممنوع است و می تواند اثرات بدی داشته باشد  . آنتی بیوتیک هایی که در این مقاله معرفی می شوند صرفا به معنای تجویز آن ها نیست و قبل از مصرف باید حتما با پزشک خود مشورت کنید . در ادامه چند تا از آنتی بیوتیک های مؤثر برای درمان عفونت دندان را نام خواهیم برد :

آموکسی کلاو

یکی از بهترین آنتی بیوتیک های مؤثر برای درمان عفونت دندان آموکسی کلاو  است . اکثر دندانپزشکان برای درمان عفونت دندانی این آنتی بیوتیک را تجویز می کنند . آموکسی کلاو انواع مختلفی دارد که یکی از مهم ترین آن ها کپسول آموکسی سیلین است .

بیشتر بدانید:  9 ترفند سریع برای سفید کردن دندان ها

با وجود این که کپسول آموکسی سیلین برای درمان بسیاری از عفونت های دندان مفید است ولی در استفاده از آن باید حد اعتدال را رعایت کرد و با تجویز پزشک مصرف کرد . بهتر است برای درمان عفونت دندان این دارو را هر ۸ ساعت یکبار مصرف کنید . مصرف این کپسول می تواند عوارضی مانند تهوع، استفراغ، اسهال و همچنین زردی پوست و خشکی دهان داشته باشد . اگر بعد از مصرف دارو حساسیت ویژه ای داشتید حتما آن را با دکتر خود در میان بگذارید و مصرف آن را قطع کنید .اگر عفونت دندان حاد باشد ممکن است با مصرف آموکسی کلاو درمان نشود بنابراین برای درمان آن باید اقدامات دیگری نیز انجام داد .

اریترومایسین (قرص چرک خشک کن عفونت دندان و لثه)

این قرص یک آنتی بیوتیک برای درمان انوع مختلف عفونت از جمله گوش ، گلو ، سینه ، لثه و دندان است . اگر به پنسلین حساسیت دارید می توانید از این قرص استفاده کنید . دوز مصرف این دارو ۱ تا ۴ گرم در روز است و می توان آن را به صورت قرص ، کپسول ، محلول و آمپول استفاده کرد . اریترومایسین می تواند عوارضی مانند تب ، اسهال ، استفراغ ، تهوع و یرقان داشته باشد . افراد باردار ، شیر ده ، بالای ۶۰ سال باید آن را با احتیاط مصرف کنند .

پنی سیلین

از دیگر آنتی بیوتیک های مؤثر برای درمان عفونت دندان می توان به پنی سیلین اشاره کرد . این دارو هم به صورت قرص و هم به صورت تزریقی موجود است . پزشکان معمولا پنی سیلین را برای درمان عفونت گوش ،لثه و دندان تجویز می کنند .این دارو ممکن است عوارضی مانند سرگیجه ، درد ، تنفس سریع ،تب ، کهیر ، ورم داشته باشد .

آمپی سیلین

از این آنتی بیوتیک می توان برای درمان عفونت های گوارشی ، ادراری ، لثه و دندان استفاده کرد . خواص این دارو شبیه پنی سیلین است و برای درمان باکتری ها نیز مفید است . این دارو علاوه بر قرص به صورت شربت ، کپسول و آمپول نیز موجود است . از عوارض آمپی سیلین می توان به تشنج ، اسهال ، استفراغ اشاره کرد . اگر به پنی سیلین حسایت دارید از این دارو استفاده نکنید . آمپی سیلین را می توانید یک ساعت قبل از غذا یا  دو ساعت قبل از غذا با یک لیوان پر آب مصرف کنید .

بیشتر بدانید:  5 روش سریع و تضمینی برای داشتن لبخند زیبا

بهترین آنتی بیوتیک برای درمان عفونت دندان

کلیندامایسین

اگر عفونت به قدری شدید باشد که با سایر آنتی بیوتیک ها نتوان آن را درمان کرد پزشک ممکن است کلیندامایسین تجویز کند . کلیندامایسین علاوه بر قرص به صورت کپسول و آمپول نیز موجود است . اشخاصی که به پنی سلین حساسیت دارند می توانند از کلیندامایسین استفاده کنند . هنگام مصرف این آنتی بیوتیک در صورت مشاهده عوارض جانبی مانند کهیر ، مشکل تنفسی ، ورم صورت یا گلو ، تب ، تورم غدد ، واکنش های شدید پوستی ، اسهال آبکی یا خونی مصرف را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید .

آموکسی سیلین

یکی از آنتی بیوتیک های پر مصرف که معمولا دکتر ها تجویز می کنند آموکسی سیلین است .برای درمان عفونت گوش ، مجاری ادرای ، دندان و لثه این دارو کاربرد زیادی دارد . از عوارض آموکسی سیلین می توان به کم خونی ، تهوع ، اسهال ، کم ادراری اشاره کرد . اگر به پنی سلین حساسیت دارید از این دارو استفاده نکنید.

تیکارسیلین

آنتی بیوتیک تیکارسیلین برای درمان عفونت های پوستی ، ادراری ، استخوان ، لثه و دندان توسط پزشک تجویز می شود و از عوارض آن می توان به اسهال ، تهوع ، تورم درمحل تزریق اشاره کرد .اگر در دوران بارداری و شیردهی هستید با احتیاط از این دارو مصرف کنید و اگر به پنی سیلین حساسیت دارید از این دارو استفاده نکنید .

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه و دندان کدام است؟

بهترین آنتی بیوتیک برای درمان عفونت لثه و دندان بستگی به نوع باکتری که آبسه دندان را به وجود آورده است دارد . متداول ترین آنتی بیوتیک هایی که برای درمان عفونت دندان تجویز می شود ، آنتی بیوتیک های دسته پنی سیلین مانند آموکسی سیلین است . از دیگر قرص های رایج در دندانپزشکی می توان به قرص مترونیدازول و کپسول های  آزیترومایسین و کلیندامایسین اشاره کرد .

بهترین درمان های گیاهی برای عفونت دندان

علاوه بر آنتی بیوتیک برای درمان عفونت دندان می توان از درمان های گیاهی نیز استفاده کرد .در ادامه چند مورد از درمان های گیاهی مؤثر برای عفونت دندان را نام خواهیم برد :
آب گل داوودی

بیشتر بدانید:  معرفی مواد غذایی مناسب برای بی دندان ها

گل  داوودی دارای خواص درمانی زیادی است .  از دو نوع تازه و خشک آن می توان به عنوان چای استفاده کرد . مواد تشکیل دهنده فعال در روغن اسانس گل داودی دارای خواص ضد حساسیت، ضد التهابی و ضد باکتری است . روش استفاده از این گیاه به این صورت است که باید گل را داخل آب قرار دهید ، آب را فشده کنید و بنوشید . این کار را به مدت یک ماه ، دو تا سه بار در روز ادامه دهید .

سیر

سیر مزایای بهداشتی شگفت آوری دارد و به هرصورتی از جمله آرد شده ، سیر خام ، پخته شده ، روغن سیر و غیره می تواند بسیار مفید باشد و خواص ضد عفونی کننده دارد  . در ترکیب سیر بسیاری از آنتی بیوتیک ها وجود دارد . روش استفاده از سیر به این صورت است که باید پوست سیر را بکنید و ساقه آن را بشویید . یک تا دو حبه سیر تازه را به مدت ۳۰ ثانیه در دندان آلوده قرار دهید سپس دهان را بشویید و برای از بین رفتن بوی بد آن از روغن گل میخک استفاده کنید .

زنجبیل

زنجبیل نیز در درمان عفونت دندان مؤثر است .عفونت دندان را به سادگی می توان با زنجبیل درمان کرد . ابتدا یک زنجبیل تازه بگیرید فقط با آب آن را بشویید و پوست آن را نکنید . سپس زنجبیل را به تکه های کوچک تقسیم کنید و بر روی دندانی که عفونت کرده بریزید یا این که با آب زنجبیل دهان خود را بشویید. هم چنین می توانید قبل از خوابیدن به مدت ۵ دقیقه زنجبیل را بجوید . این کار را ۷تا ۱۰ روز ادامه دهید .اگر نمی توانید جویدن قطعات تازه زنجبیل را تحمل کنید می توانید چای زنجبیلی تهیه کرده و بنوشید.

نوشتهٔ پیشین
سریع ترین ترفند ها برای درمان دندان درد
نوشتهٔ بعدی
طول عمر کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات