ترمیم دندان شکسته شده یا لب پر شده

ترمیم دندان شکسته شده یا لب پر شده

زمین خوردن ، ضربه به دهان ، گاز زدن چیز سخت و محکم می تواند باعث شکستگی یا لب پر شدن دندان شود . پوسیده شدن دندان نیز احتمال لب پر شدن و آسیب دیدن آن را افزایش می دهد .

لب پر شدن برخلاف شکستگی یا ترک خوردن دندان یکی از آسیب های غیر اورژانسی دندانپزشکی است که در صورت رخ دادن آن نیازی به مراجعه فوری به دندانپزشک نیست تنها باید مراقب باشید پیش از ترمیم شدت آسیب بیشتر نشود .برای آشنایی با درمان دندان لب پر شده با دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همراه باشید .

دندان لب پر شده به ندرت باعث درد و ناراحتی می شود. به همین دلیل اغلب بیماران برای مداوا اقدام خاصی انجام نمی دهند. در این موارد باید گفت که عدم وجود درد نباید مانع از مراجعه شما برای معاینه و اتخاذ تصمیم تخصصی در مورد نیاز به درمان شود.

مهم ترین مشکلی که ممکن است دندان لب پرشده با آن مواجه شود وجود بافت های میکروسکوپی در ساختار دندان است که با مسواک نمی توان آن ها را تمیز کرد . هرگونه تجمع باکتری می تواند سلامت دندان را تهدید کند و در صورتی که فرد اصلا به دندانپزشک مراجعه نکند ممکن است شدت آسیب بیشتر شده و دندان دچار حفره یا عفونت گردد .

مراقبت از دندان شکسته یا لب پرشده

  • اگر احساس درد دارید از استامینوفن یا مسکن های دیگر استفاده کنید و دهان خود را با آب و نمک شست و شو دهید .
  • اگر شکستگی دندان منجر به ایجاد لبه تیز در آن شده است به کمک پارافین وکس یا آدامس بدون شکر آن را بپوشانید تا دندان شما و ناحیه داخل لب و گونه ها را با آسیب مواجه نکند.
  • از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن غذا با دندان شکسته خودداری کنید .
  • اگر شکستگی دندان باعث ورم کردن صورت شده است از کمپرس یخ استفاده کنید
  • هرگز از مسکن های موضعی برای لثه خود استفاده نکنید. چون این مسکن ها بافت لثه را می سوزانند.

درمان دندان لب پرشده

گاهی اوقات ممکن است نیاز باشد برای صاف کردن اطراف لب پریدگی دندان ، ناحیه آسیب دیده کمی تراشیده شود یا با کامپوزیت دندان ترمیم شود . اگر شدت لب پریدگی دندان جزئی باشد می توان برای اصلاح طرح لبخند فرد از مواد پرکننده استفاده کرد. توصیه می شود که در مواردی که بافت داخلی دندان صدمه ندیده است و دندان بیمار از جای خود تکان نخورده است، از سایر درمان های تهاجمی مانند استفاده از روکش اجتناب شود.

اگر شدت لب پریدگی زیاد باشد و بافت داخلی دندان آسیب دیده باشد یا چند دندان در کنار هم آسیب دیده اند دندانپزشک می تواند دندان شما را کمی صیقل دهد و از روکش روی آن استفاده کند . درمان با روکش معمولا برگشت ناپذیر است.

اگر دندان لب پر شده در محدوده لبخند فرد قرار دارد برای درمان آن می توان از تاج استفاده کرد . در این شرایط برای بازگرداندن زیبایی لبخند فرد و طبیعی بودن آن کل ساختار دندان با تاج پوشانده می شود .

چنان چه شدت آسیب دیدگی دندان کم باشد و فقط یک تکه کوچک از مینای دندان آسیب دیده باشد در یک جلسه می توان آن را درمان کرد اما اگر دندانی به شدت شکسته شده باشد یا آسیب دیده باشد پروسه درمانی آن طولانی تر و گران تر خواهد بود .

اگر بخش کوچکی از مینای دندان شما آسیب دیده باشد دندانپزشک می تواند با پروتز دندانی مشکل را برطرف کند .اگر ترمیم مربوط به یکی از دندان های جلو باشد که در هنگام خندیدن نمایان می شود دندانپزشک برای ترمیم باید از باندینگ استفاده کند .

باندینگ یک روش ترمیم ساده است که برای انجام آن نیازی به بی حس کردن دندان ندارید . برای باند کردن دندان ، دندانپزشک ابتدا سطح روی دندان را به کمک یک مایع یا ژل سخت می کند ، سپس ماده مربوط به باندینگ را روی دندان قرار می دهد . دندانپزشک مربوطه سپس از مواد چسبنده خاصی استفاده می کند که همراه با رزین هم رنگ دندان ها به سطح مربوطه می چسبد .

پس از حالت دادن به ماده مربوطه در این پروسه برای رسیده به ظاهر یک دندان طبیعی ، دندانپزشک از نور لیزر مخصوص برای سخت کردن مواد استفاده می کند .

ترمیم دندان شکسته شده یا لب پر شده

شکستن یا ترک خوردن دندان

همان طور که گفته شد اگر شدت آسیب دیدن دندان زیاد و در حد شکستگی یا ترک خوردن باشد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کرد زیرا در موارد شکستگی یا ترک خوردن دندان احتمال آسیب دیدن داخل دندان نیز وجود دارد . در ترک خوردگی ها و شکستگی های شدید دندان احتمال از دست دادن دندان نیز وجود دارد.

دندانپزشک برای بررسی و تشخیص وضعیت دندان شکسته به عکس اشعه X نیاز دارد. اگر عصب دندان (پالپ دندان) آسیب دیده باشد، ممکن است نیاز به انجام روت کانال باشد. اگر پالپ دندان آسیب ندیده باشد و فقط تاج دندان شکسته باشد، ممکن است برای ترمیم دندان شکسته از ترمیم روکش دندان استفاده شود.

لب پر شدن دندان کودک

لب پر شدن دندان کودک مانند دندان دائمی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند وارد شدن ضربه یا خوردن نوشیدنی سرد و گرم به طور هم زمان . هنگامی که دندان کودک شما به هر دلیلی آسیب دید فورا او را به نزد متخصص دندانپزشک اطفال ببرید تا میزان دقیق آسیب دیدگی را معین کند . لب پرشدن دندان کودک اتفاقی رایج است و والدین نباید از آن نگران باشند .

برای پیشگیری از لب پر شدن دندان کودک باید به طور صحیح از آن نگهداری کرد . به طور مثال کودک خود را از شکستن تنقلاتی مانند پسته و فندق منع کنید . از طرف دیگر قرار گرفتن در دمای بسیار سرد و بسیار گرم نیز می تواند از دلایل بروز این اتفاق باشد.

زمانی که کودک  شما دچار شکستگی دندان می شود والدین باید ۳ کار اصلی را برای او انجام دهند.

  • برخی از شکستگی ها بر اثر ضربه اتفاق می افتند. این ضربه ها که به نام تروما شناخته می شوند ممکن است موجب ایجاد درد و تورم در دندان کودک کنند. اگر والدین شاهد درد دندان در کودک بودند باید با استفاده از مسکن هایی مانند استامینوفن اقدام به تسکین درد و سپس مراجعه به دندانپزشک کنند.
  • در اغلب مواقع لب پر شدن دندان موجب ایجاد یک لبه تیز می شود که می تواند زبان و لب کودک را زخمی کند. در این مواقع والدین می توانند مقدار آدامس جویده بر روی لبه دندان کودک قرار دهند و آن را بپوشانند تا به سایر اعضای دهان آسیب وارد نکند.
  • از گاز زدن و خوردن غذاهای سفت با دندان آسیب خورده و شکسته اجتناب کنید. در این دوران باید غذاهای نرم بخورید تا موجب افزایش بار اضافه بر روی دندان نشوید. زیرا دندانی که شکسته احتمال افزایش ترک و شکستگی در او زیاد است.
نوشتهٔ پیشین
چگونه از شر دندان درد خلاص شویم ؟
نوشتهٔ بعدی
علائم عفونت ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات