کاشت ایمپلنت پانچ فوری و بدون خون ریزی

6 دیدگاه
ایمپلنت
ایمپلنت پانچ

یکی از کارآمدترین روش های جایگزین کردن دندان ایمپلنت پانچ است . بر اساس مطالعات انجام شده کاشت ایمپلنت به شیوه پانچی یا بدون جراحی در مقایسه با جراحی های معمول بر میزان طول عمر ایمپلنت تأثیر نمی گذارد . این روش توانسته است تحولی عظیم در بین روش های کاشت دندان به وجود بیاورد .

برای کاشت ایمپلنت پانچ بیمار در طول یک جلسه مشکلات خود را مطرح می کند سپس متخصص ایمپلنت از آزمایش هایی مانند CT Scan، رادیولوژی، قالب گیری، عکس برداری استفاده می کند تا مشکلات را تشخیص دهد . سپس یک برنامه درمانی مناسب برای بیمار تجویز می کند . در ادامه دندان های جدید بیمار ساخته می شود .

ایمپلنت پانچ یا ایمپلنت فلپلس یکی از بهترین روش های کاشت ایمپلنت است که به وسیله آن می توانید دندان از دست رفته خود را در سریع ترین زمان ممکن بدون نیاز به جراحی  جایگزین کنید .هنگام جای گذاری ایمپلنت معمولا لثه به وسیله تیغ جراحی باز می شود سپس ایمپلنت در استخوان کاشته می شود اما در ایمپلنت پانچ این گونه نیست . این روش نیازی به بخیه ندارد بنابراین اگر از جراحی و بخیه می ترسید ما به شما این روش را پیشنهاد می کنیم .

در ایمپلنت پانچ دندانپزشک برای پیدا کردن زاویه و موقعیت مناسب ایمپلنت در استخوان از تصاویر سه بعدی استفاده می کند . البته انجام این روش نیز مانند سایر روش های کاشت ایمپلنت نیاز به شرایط خاص دارد .برای آشنایی بیشتر با ایمپلنت پانچ با دکتر محمد عاطفت متخصص ایمپلنت اصفهان همراه باشید .

قبل از کاشت ایمپلنت پانچ شرایط لثه از نظر سلامتی ، ضخامت استخوان توسط دندانپزشک بررسی می شود سپس اگر شرایط مساعد بود کاشت ایمپلنت بدون باز کردن لثه انجام می شود یعنی ایمپلنت در استخوان پانچ می شود . نام دیگر ایمپلنت پانچ (flapless) است .

ایمپلنت پانچ یک نوع  ایمپلنت بدون جراحی است و بیشتر برای افرادی که دارای بافت نرم در لثه و بافت محکم در استخوان هستند کاربرد دارد . اگر مایلید با استفاده از ایمپلنت پانچ دندان از دست رفته خود را جایگزین کنید نیاز به یک پزشک متخصص و با تجربه دارید تا بتواند ابعاد استخوان فک را تشخیص دهد .پانچ کردن بافت، یک روش ساده و آسان برای دستیابی به استخوان و جایگذاری ایمپلنت است که امروزه افراد زیادی از آن استفاده می کنند .

بیشتر بدانید:  مراقبت های لازم بعداز ایمپلنت دندان

مراحل انجام ایمپلنت فوری به روش پانچ

در اولین مرحله بعد از اینکه فرایند درمان برای بیمار تشریح داده شد و ترمیم دندان ها انجام شد ، دندان های موقت در مکان خود قرار می گیرند. این دندان ها دارای عملکردی مانند دندان های طبیعی می باشند.

در مرحله بعدی بعد از گذشت سه ماه و پس از جوش خوردن ایمپلنت ها به استخوان فک بیمار می بایست برای قالب گیری و ساخت ایمپلنت دندان دائمی به دندانپزشک متخصص مراجعه کند و قالب گیری را انجام دهد.

در مرحله آخر پس از دو هفته قالب آماده می شود و سپس در لثه به اندازه ایمپلنت برش زده می شود و ایمپلنت درون آن قرار داده می شود.برای محافظت بیشتر از لب در هنگام ایمپلنت از یک گیره پلاستیکی مخصوص استفاده می شود . برای پانچ ایمپلنت فقط سوراخ کوچکی به اندازه ایمپلنت ایجاد می شود و نیازی به ایجاد برش در غشای مخاطی نیست .

 پس از پانچ، سوراخی که برای نصب ایمپلنت ایجاد شده است توسط دستگاه‌های خاص ترمیم می‌شود.علی رغم ساده به نظر رسیدن این مرحله  دندانپزشک باید تجربه کافی برای انجام صحیح آن داشته باشد.پزشک متخصص باید پس از ارزیابی کیفیت استخوان ، ایمپلنت را درون استخوان ایجاد شده قرار دهد .

 ابزاری که برای نصب ایمپلنت وارد دهان شده است پس از نصب ایمپلنت باید از دهان خارج شود و تنها ایمپلنت در دهان باقی می ماند .سپس دندانپزشک می تواند قالب لثه را در جای خود قرار دهد .

در ایمپلنت پانچ، نوع ایمپلنت مهم نیست. آنچه حائز اهمیت است عرض استخوان است. اگر عرض استخوان بسیار زیاد باشد می‌توان به راحتی لثه را پانچ کرد و ایمپلنت را جایگذاری کرداما اگر عرض استخوان بسیار کم باشد دندانپزشک ترجیح می‌دهد به بررسی استخوان و تحلیل رفتن و نازک شدن آن پس از سوراخ کردن بپردازد و مناسب بودن ارتفاع استخوان را تائید کند.

ایمپلنت پانچ

در ایمپلنت پانچ ابتدا با استفاده از تصاویر اسکن دهان و  CBCT ، فک بیمار شبیه سازی می شود تا موقعیت مناسب برای کاشت ایمپلنت با در نظر گرفتن نوع فک بیمار و محل سینوس و عصب مشخص شود .

پس از تأیید به وسیله جراح لثه قطعه ای طراحی می شود که به عنوان راهنما یا نویگیشن جراحی از آن استفاده می شود . در این قطعه می توان مکان هایی که نیاز به کاشت ایمپلنت و دریل کردن دارند را مشخص کرد . پس از فیکس شدن نویگیشن داخل دهان بیمار جراحی شروع می شود .

بیشتر بدانید:  آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

در مرحله بعد باید محل قرارگیری ایمپلنت را با دقت بالا و به اندازه قطر ایمپلنت پانچ کرد . مهم ترین علت ضرورت CBCT  در این روش این است که پزشک باید از وضعیت آناتومیک استخوان زیر اطلاع کافی داشته باشد .

ویژگی های این روش برای دندانپزشکان و بیماران راحت بودن قبل و بعد از جراحی بیمار و کم شدن صدای دستگاه ایمپلنت و کاهش مراقبت های پس از جراحی است، چرا که لثه برش داده نمیشود و بخیه ای زده نمیشود.

مزایای ایمپلنت پانچ

ایمپلنت پانچ  نسبت به روش های دیگر کاشت ایمپلنت مزایای زیادی دارد . در ادامه چند مورد از مهم ترین مزایای آن را برای شما نام برده ایم که با دانستن آن ترغیب می شوید از ایمپلنت پانچ استفاده کنید :

 • در ایمپلنت پانچ عوارض حین جراحی و پس از جراحی کاهش می یابد
 • در این روش نیاز به بخیه دندان نمی باشد
 • به لثه و استخوان آسیب وارد نمی شود
 • مدت زمان قرار دادن ایمپلنت کوتاه تر است( کاشت ایمپلنت و نصب روکش در یک جلسه انجام میشود پس تعداد جلسات مراجعه کمتر میشود. )
 • در این روش به دلیل اینکه آسیب کمتری به اطراف دهان وارد می شود مدت زمان بهبودی بسیار  کمتر است و استخوان ها زودتر جوش می خورند.
 • در این روش  ایمپلنت هیچ گونه حرکتی ندارد  و دچار پوسیدگی نمی شود
 •   ایمپلنت پانچ مانند ریشه دندان طبیعی عمل می کند و از تحلیل استخوان فک جلوگیری می کند
 • ایمپلنت پانچ فرم صورت را حفظ می کند و با رعایت بهداشت دهان و دندان این دندان ها دائمی  خواهد بود
 • در این روش کبودی پس از عمل رخ نمی دهد
 • جلوگیری از تحلیل استخوان بعد از کاشت دندان
 • حفظ لثه بین‌دندانی و درنتیجه ایجاد زیبایی در دندان‌های جلو و جلوگیری از گیر غذایی در دندان‌های عقب
 • عوارض بعد از جراحی شامل کبودی، ورم ، اکیموز در روش بدون FLAPL یا PUNCH وجود ندارد
 • کاهش تحلیل استخوان زیرا که هر بار کنار زدن لثه و برگرداندن آن ۰٫۵ میلیمتر تحلیل استخوان ایجاد می کند که در روش تحلیل استخوان به صفر می رسد

کاربرد ایمپلنت پانچ

اگر بیماری خاصی مانند دیابت دارید که نمی توانید از ایمپلنت عادی استفاده کنید ایمپلنت پانچ می تواند برای شما مؤثر باشد . این ایمپلنت بیشتربرای افراد زیر کاربرد دارد :

 • بیماران دیابتی
 • بیماران سیگاری
 • بیمارانی که عرض استخوان بسیار کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های وسیع پیوند استخوان پیشنهاد شده است
 • بیمارانی که ارتفاع استخوان کمی دارند و به آن‌ها جراحی‌های پیشرفته جابجایی عصب پیشنهاد شده است
 • افرادی که نیاز به روکش فوری دارند
 • افرادی که از جراحی کاشت دندان می ترسند
بیشتر بدانید:  ایمپلنت لیزری چیست و چه مزیت هایی دارد ؟

در حالت کلی در شرایط زیر می توان ایمپلنت پانچ را به خوبی انجام داد :

 • هنگامی که دسترسی مناسب به استخوان وجود دارد
 • هنگامی که لثه به خوبی کراتینه شده باشد
 • هنگامی که دسترسی خوبی به محل پانچ وجود دارد

بنابراین با توجه به نکات گفته شده دقت داشته باشید که انجام ایمپلنت پانچ در همه موارد توصیه نمی شود و در صورت استفاده نا به جا می تواند عوارضی مانند سوراخ شدن و پر فوراسین استخون ایجاد کند .

فرایند انجام ایمپلنت پانچ بسیار کوتاه است و قرار دادن هر ایمپلنت در هر لثه به طور معمول ۱۵ دقیقه طول می کشد . این روش را  می توان حتی برای افرادی که دندان مصنوعی می گذارند یا بریج دندان معمولی انجام داده اند استفاده کرد .

ایمپلنت پانچ یکی از روش ها عالی و جدید برای کاشت دندان است  در نتیجه افرادی که از مزایای روش پانچ ایمپلنت دندان بهره برده اند دیگر حاضر به تجربه روش قدیمی و سنتی قراردادن ایمپلنت به طریقه جراحی نمی باشند .

مراقبت ها ی پس از کاشت ایمپلنت پانچ

پس از انجام ایمپلنت پانچ ، تا دو یا سه ماه پیش از نصب روکش دائمی ایمپلنت باید حتما غذاهای نرم با دمای معمولی (نه زیاد سرد نه زیاد گرم) مصرف کنید تا جویدن آن ها آسان باشد . علاوه بر این از مصرف خوراکی های چسبنده مانند گز ، آدامس و غیره خودداری کنید .

پس از اتمام کاشت ایمپلنت پانچ از ایمپلنت دندان خود مانند سایر دندان های طبیعی تان مواظبت کنید . روزانه دو بار مسواک بزنید ، از دهان شویه های ضد عفونی کننده استفاده کنید . هم چنین در ناحیه پانچ شده با احتیاط از نخ دندان استفاده کنید .

قیمت پانچ دندان

قیمت ایمپلنت پانچ به مسائل گوناگونی بستگی دارد و نمی توان برای همه افراد مقدار ثابتی تعیین کرد . از عوامل تأثیر گذار در قیمت ایمپلنت پانچ می توان به تعداد دندان هایی که به پانچ نیاز دارند ، نوع ایمپلنت ، موقعیت گپ ایجاد شده جهت کاشت ایمپلنت ، نوع ایمپلنت اشاره کرد .

برای پانچ کردن زمان کم تری نیاز است بنابراین نسبت به جراحی ایمپلنت می توان آن را سریع تر و راحت تر انجام داد به همین خاطر هزینه آن در مقایسه با روش های دیگر کم تر است .

نوشتهٔ پیشین
ایمپلنت فوری یایک روزه چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
ایمپلنت زیرکونیا بهتراست یا ایمپلنت تیتانیوم

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • امید ابراهیمی
  1398-09-22 6:16 ب.ظ

  سلام و احترام . خواستم تشکر ویژه کنم از دکتر عاطفت بابت تخصص وپیشنهاد فوق العادشون . من چند وقت بود به دلیل ترس از جراحی می ترسیدم کاشت ایمپلنت انجام دهم اما با این روش تواستم بدون درد و خون ریزی ، به راحتی ایمپلنت بگذارم . ایمپلنت پانچ را به تمامی افرادی که از جراحی می ترسند و شرایطش رو دارند توصیه می کنم .

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-23 5:23 ق.ظ

   سلام خوش حالیم که توانستیم رضایت شما را جلب کنیم . ممنون از اظهار لطفتون

   پاسخ
  • مازیار نوری زاده
   1398-11-08 7:11 ب.ظ

   سلام و خسته نباشید… یه شماره تماس برای مشاوره در این باره بذارید ممنون میشم.

   پاسخ
   • دکتر محمد عاطفت
    1398-11-09 6:41 ق.ظ

    سلام ممنون از همراهی تون . بانهایت احترام متأسفانه ما قادر به ارائه اطلاعات شخصی افراد به هیچ کس نیستیم .اگر هرگونه سؤالی در این زمینه دارد می توانید با شماره تلفن مطب که در قسمت فوتر (پایین سایت) درج شده است تماس بگیرید :۳۱۳۱۲۸۳۴-۰۳۱

    پاسخ
  • سلام جناب دکتر روزتون بخیر باشه
   چطور میشه از قیمت حدودی و تعرفه های مربوط به ایمپلنت لیزری مطلع شد؟

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات