طول عمر کامپوزیت دندان

لمینت دندان

همان طور که شما هم می دانید کامپوزیت دندان یکی از پر طرفدارترین روش های اصلاح طرح لبخند می باشد که می بایست توسط متخصص دندانپزشکی صورت بگیرد. طول عمر کامپوزیت دندان یکی از مواردی است که همواره ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند. کامپوزیت دندان انجام عملی است که به منظور بهبود رنگ، شکل، اندازه و بافت دندان و ایجاد جذابیت بیشتر در ظاهر دندان انجام  می شود.  دستیابی به ظاهر طبیعی برای کامپوزیت نیازمند تخصص و مهارت دندانپزشک است چرا که فرم دندان های افراد کاملا منحصر به فرد می باشد و دارای فرم و خط لبخند های متفاوتی هستند و دکتر دنداپزشک می بایست تسلط کافی بر روی تمام این موارد داشته باشد.

طول عمر کامپوزیت دندان

یکی از سوالات مطرحی که برای علاقمندان به کامپوزیت دندان وجود دارد این است که طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ و چه عواملی می تواند موجب طول عمر کامپوزیت دندان شود. برای پی بردن به پاسخ این سوالتان این مقاله آموزشی را ازدست ندهید.

طول عمر کامپوزیت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد که رعایت کردن آن ها می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  دندان شود. از جمله عواملی که می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  شود ترک عادات غلطی مانند : ناخن جویدن، دندان قروچه کردن، رزیم های غذایی نادرست و… می باشد. البته جنس دندان ها نیز تاثیر بسزایی در این امر دارد.

به جرات می توان گفت در صورتی که کامپوزیت دندان توسط یک متخصص انجام شود و کامپوزیت با دندان های زیرین به درستی باند شوند و بیمار مراقبت های لازم را انجام دهد کامپوزیت دندان یکی از با دوام ترین درمان های پزشکی ممکن می باشد.

طول عمر کامپوزیت دندان مثل سایر روش های جراحی زیبایی یک درمان دائمی محسوب می شود و تنها نیازمند مراقبت هستند. اما طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به آمالگام کمتر می باشد و دارای پایداری پایین تری است.

اگر بخواهیم یک حداقل برای طول عمر تعیین کنیم این حداقل برابر با پنج سال می باشد که این هم بستگی به نحوه مراقبت از آن دارد.

مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

 • در صورتی که پس از درمان و انجام کامپوزیت نسبت به سری، گرمی، مواد غذیی سفت حساسیت پیدا کردید نگران نباشید زیرا با گذشت زمان و به مرور بهبود پیدا می کند.
 • به بهداشت فردی خود دقت بیشتری کنید.
 • پس از اتمام ونیر کامپوزیت تا چند ساعت از خوردن مواد غذایی به خصوص مواد غذایی سفت و یا رنگی پرهیز کنید.
 • از استعمال دخانیان پرهیز کنید چرا که در طولانی مدت اثرات مخربی روی کامپوزیت دندان خواهد داشت.
 • از مصرف بیش از حد نوشیدنی های رنگی مانند قهوه خودداری کنید.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

قرار دادن کامپوزیت رزین روی دندان زمانی انجام می شود که دهان بیمار کاملا بی حس شده است. این روش معمولا بدون درد و ناراحتی انجام می شود، اگر چه حتی با بیهوشی محل مورد نظر، ممکن است بعضی مراحل کار را احساس کنید. در صورت ناراحتی، ممکن است کمی بی حسی بیشتری اضافه شود.

مواد بیهوشی به لثه یا فک تزریق می شود، اما دندانپزشک ابتدا یک ژل بی حسی را در ناحیه تزریق اعمال می کند تا شما سوزن را احساس نکنید. ممکن است کمی احساس بی حالی بخاطر ورود ماده بیهوشی به داخل بافت دهان احساس کنید. البته در صورتی که عمق حفره دندان زیاد نباشد، کامپوزیت را بدون بیهوشی نیز می توانند تزریق کنند.

طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل زیادی روی طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر گذار است. اما از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت دندان میزان مهارت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می باشد. اگر دکتر دندانپزشک از مواد و روش های غیر اصولی استفاده کند و با دانش اندک مواد کامپوزیت را روی دندان هایتان قرار دهد، موجب خراب شدن سریع تر لمینت دندان هایتان شود. در برخی از موارد هم موجب آسیب رسیدن جدی به مینای دندان شده است.  ممکن است این آسیب به قدری زیاد باشد که مجبور به کشیدن دندان هایتان شوید. بنا بر این توجه داشته باشید با دقت در انتخاب متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی از داشتن دندان هایی زیبا و لبخندی زیباتر بهرمند شوید.

طول عمر کامپوزیت دندان

این دو روش دندانپزشکی حاصل پیشرفت های علم دندانپزشکی هستند. هنگامی که قرار است دندان های بیمار پر شوند به دلیل ندشتن خاصیت چسبندگی حجم زیادی از دندان تراشیده می شود تا مواد به صورت قالب در داخل دندان جای بگیرد.  این در حالی است کامپوزیت طبیعتی دارد که که می‌تواند به سطح دندان بچسبد و از میزان تراشیدگی اضافی می‌کاهد. در گذشته برای سفید کردن دندان ها از روکش استفاده میشد و حجم زیادی از دندان ها نیز تراشیده می شدند. در لمینت این کار با مقدار کمتری انجام می شود ولی در کامپوزیت هیچ تراشیدگی وجود ندارد.

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر چقدر است؟

با توجه به محبوبیتی که روش های اصلاح طرح لبخند در میان مردم کسب کرده اند افراد بسیار در سنین متفاوت علاقمند به این روش شده اند. روش ونیر کامپوزیت و لمینت محدودیت سنی ندارد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود. در سنین پایین به علت کامل نشدن رشد دندان ها بعد از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی بوجود می آید. اما در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

انتخاب رنگ در ونیر کامپوزیت

افراد زیادی به دلیل گستردگی رنگ در این روش تمایل دارند تا برای سفید کردن دندان هایشان از روش کامپوزیت ونیر استفاده کنند. با توجه به این که روش طرح لبخند بر اساس معیار های متفاوتی همچون جنسیت افراد ، سن رنگ پوست چهره بیمار انجام می شود ، بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان کامپوزیت ونیر از انتظارات خود مطلع نمایید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپوزیت ونیر انتخاب شود.

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

کامپوزیت دندان دائمی نیست و پایداری آن در برخی از موارد کم است. اما برخی از موارد می تواند در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان نقش داشته باشد. یکی از مهمترین عوامل در پایداری کامپوزیت ها، مهارت دندانپزشکی است که آن را قرار داده است.

تکنیک های خوب همراه با مواد با کیفیت می تواند ترمیم طولانی مدت را تضمین کند. دومین موردی که نقش مهمی دارد، مراقبت شما از دهان و دندان خود است. اگر مراقبت دندان هایتان را واقعا خوب انجام دهید، دو بار در روز مسواک بزنید، دهانشویه استفاده کنید، هر شش ماه یکبار به دندانپزشک بروید، پایداری کامپوزیت ها می تواند بیشتر از مقداری که شما انتظار داشتید، باشد.

مورد سوم هم دندانی است که کامپوزیت روی آن قرار دارد. هرچه دندان بیشتر تحت فشار باشد، امکان این که کامپوزیت زودتر بشکند هم بیشتر است. همچنین میزان فشاری که روی آن هنگام جویدن و گاز گرفتن قرار می دهید نیز در عمر و دوام آن اثر دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان 

نوشتهٔ بعدی
لمینت دندان

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مریم جلیلی
  1398-09-02 7:25 ق.ظ

  با سلام . بنده مدتی است تصمیم گرفته ام دندان های خود را کامپوزیت کنم لطفا بهترین مارک های کامپوزیت که طول عمر بالاتری دارند را معرفی بفرمایید با تشکر

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-09-03 7:33 ق.ظ

   سلام . در ایران برند های کامپوزیت زیادی وجود دارند که همگی دارای استاندارد های لازم کیفی هستند و انتخاب آن ها بستگی به متخصص دندانپزشکی که انتخاب کرده اید دارد . از عوامل تأثیر گذار در طول عمر کامپوزیت نحوه جای گذاری صحیح آن است . از برند های کامپوزیت معروف در بازار می توان به مارک های Kuraray، Geanial (کامپوزیت ژاپنی) و کامپوزیت های ۳M و Bisco و Cosmedent (کامپوزیت آمریکایی) اشاره کرد .

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات