طول عمر کامپوزیت دندان

بدون دیدگاه
مقالات
طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان و ماندگاری آن همواره یکی از دغدغه های اصلی افرادی است که قصد انجام کامپوزیت دارند. خوشبختانه امروزه ونیر کامپوزیت ماندگاری بیشتری نسبت به گذشته دارد و می توان گفت طول عمر آن بین ۵ تا۷ سال است . البته لازم به ذکر است با انجام مراقبت می توان طول عمر آن را افزایش داد .

عوامل زیادی وجود دارند که در طول عمر کامپوزیت دندان نقش دارند . در حوزه پزشکی هیگونه درمانی عمر مشخص برای آن تعریف نشده است و نمی توان به طور مشخص برای آن عددی را تعریف کرد .

تمام مهارت های درمانی ، ترمیمی و روکش گذاری که انجام می شود،همه می توانند تاثیر بسیار زیادی در دندان روکش شده داشته باشند . اما باید در نظر داشته باشید که این ها تنها بخشی از موارد تاثیر گذار در طول عمر دندان روکش شده دارند، مراقبت های خود شخص و مراجعات منظم به دندانپزشک می تواند در طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر گذار باشد .

طول عمر کامپوزیت دندان

یکی از سوالات مطرحی که برای علاقمندان به کامپوزیت دندان وجود دارد این است که طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟ و چه عواملی می تواند موجب طول عمر کامپوزیت دندان شود. برای پی بردن به پاسخ این سوالتان این مقاله آموزشی را ازدست ندهید.

طول عمر کامپوزیت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد که رعایت کردن آن ها می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  دندان شود. از جمله عواملی که می تواند موجب افزایش طول عمر کامپوزیت دندان  شود ترک عادات غلطی مانند : ناخن جویدن، دندان قروچه کردن، رزیم های غذایی نادرست و… می باشد. البته جنس دندان ها نیز تاثیر بسزایی در این امر دارد.

به جرات می توان گفت در صورتی که کامپوزیت دندان توسط یک متخصص انجام شود و کامپوزیت با دندان های زیرین به درستی باند شوند و بیمار مراقبت های لازم را انجام دهد کامپوزیت دندان یکی از با دوام ترین درمان های پزشکی ممکن می باشد.

طول عمر کامپوزیت دندان مثل سایر روش های جراحی زیبایی یک درمان دائمی محسوب می شود و تنها نیازمند مراقبت هستند. اما طول عمر کامپوزیت دندان نسبت به آمالگام کمتر می باشد و دارای پایداری پایین تری است.

بیشتر بدانید:  بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

اگر بخواهیم یک حداقل برای طول عمر تعیین کنیم این حداقل برابر با پنج سال می باشد که این هم بستگی به نحوه مراقبت از آن دارد.

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

  • در صورتی که پس از درمان و انجام کامپوزیت نسبت به سری، گرمی، مواد غذیی سفت حساسیت پیدا کردید نگران نباشید زیرا با گذشت زمان و به مرور بهبود پیدا می کند.
  • به بهداشت فردی خود دقت بیشتری کنید.
  • برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان پس از اتمام ونیر کامپوزیت تا چند ساعت از خوردن مواد غذایی به خصوص مواد غذایی سفت و یا رنگی پرهیز کنید.
  • استعمال دخانیات همانطور که برای دندان های طبیعی مضر می باشد برای همه ی روشهای دندانپزشکی مانند ایمپلنت ، بلیچینگ، ونیر کامپوزیت و لمینت نیز مشکل آفرین است.
  • برای افزایش ماندگاری ونیر کامپوزیت از مصرف بیش از حد نوشیدنی های رنگی مانند قهوه خودداری کنید.
  • از خمیردندان هایی استفاده کنید که خاصیت سایندگی ندارند .
  • پس از درمان در صورت حساسیت دندان‌ها به سردی، گرمی و یا مواد غذایی سفت و سخت، نیاز به نگرانی نیست و امری طبیعی می‌باشد و با گذشت زمان به مرور بهبود می‌یابد.

آیا کامپوزیت دندان درد دارد؟

قرار دادن کامپوزیت رزین روی دندان زمانی انجام می شود که دهان بیمار کاملا بی حس شده است. این روش معمولا بدون درد و ناراحتی انجام می شود، اگر چه حتی با بیهوشی محل مورد نظر، ممکن است بعضی مراحل کار را احساس کنید. در صورت ناراحتی، ممکن است کمی بی حسی بیشتری اضافه شود.

مواد بیهوشی به لثه یا فک تزریق می شود، اما دندانپزشک ابتدا یک ژل بی حسی را در ناحیه تزریق اعمال می کند تا شما سوزن را احساس نکنید. ممکن است کمی احساس بی حالی بخاطر ورود ماده بیهوشی به داخل بافت دهان احساس کنید. البته در صورتی که عمق حفره دندان زیاد نباشد، کامپوزیت را بدون بیهوشی نیز می توانند تزریق کنند.

طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل تاثیر گذار بر طول عمر کامپوزیت دندان

عوامل زیادی روی طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر گذار است. اما از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت دندان میزان مهارت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می باشد.

بیشتر بدانید:  علائم عفونت ایمپلنت دندان

اگر دکتر دندانپزشک از مواد و روش های غیر اصولی استفاده کند و با دانش اندک مواد کامپوزیت را روی دندان هایتان قرار دهد، موجب خراب شدن سریع تر لمینت دندان هایتان شود. در برخی از موارد هم موجب آسیب رسیدن جدی به مینای دندان شده است.

ممکن است این آسیب به قدری زیاد باشد که مجبور به کشیدن دندان هایتان شوید. بنا بر این توجه داشته باشید با دقت در انتخاب متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی از داشتن دندان هایی زیبا و لبخندی زیباتر بهرمند شوید.

طول عمر کامپوزیت دندان

این دو روش دندانپزشکی حاصل پیشرفت های علم دندانپزشکی هستند. هنگامی که قرار است دندان های بیمار پر شوند به دلیل ندشتن خاصیت چسبندگی حجم زیادی از دندان تراشیده می شود تا مواد به صورت قالب در داخل دندان جای بگیرد.

این در حالی است کامپوزیت طبیعتی دارد که که می‌تواند به سطح دندان بچسبد و از میزان تراشیدگی اضافی می‌کاهد. در گذشته برای سفید کردن دندان ها از روکش استفاده میشد و حجم زیادی از دندان ها نیز تراشیده می شدند. در لمینت این کار با مقدار کمتری انجام می شود ولی در کامپوزیت هیچ تراشیدگی وجود ندارد.

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر چند است؟

با توجه به محبوبیتی که روش های اصلاح طرح لبخند در میان مردم کسب کرده اند افراد بسیار در سنین متفاوت علاقمند به این روش شده اند. روش ونیر کامپوزیت و لمینت محدودیت سنی ندارد. تنها نکته ای که وجود دارد این است که این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

در سنین پایین به علت کامل نشدن رشد دندان ها بعد از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی بوجود می آید. اما در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت دندان دائمی است؟

کامپوزیت دندان دائمی نیست و پایداری آن در برخی از موارد کم است. اما برخی از موارد می تواند در افزایش طول عمر کامپوزیت دندان نقش داشته باشد. یکی از مهمترین عوامل در پایداری کامپوزیت ها، مهارت دندانپزشکی است که آن را قرار داده است.

بیشتر بدانید:  معرفی مواد غذایی مناسب برای بی دندان ها

تکنیک های خوب همراه با مواد با کیفیت می تواند ترمیم طولانی مدت را تضمین کند. دومین موردی که نقش مهمی دارد، مراقبت شما از دهان و دندان خود است. اگر مراقبت دندان هایتان را واقعا خوب انجام دهید، دو بار در روز مسواک بزنید، دهانشویه استفاده کنید، هر شش ماه یکبار به دندانپزشک بروید، پایداری کامپوزیت ها می تواند بیشتر از مقداری که شما انتظار داشتید، باشد.

مورد سوم هم دندانی است که کامپوزیت روی آن قرار دارد. هرچه دندان بیشتر تحت فشار باشد، امکان این که کامپوزیت زودتر بشکند هم بیشتر است. همچنین میزان فشاری که روی آن هنگام جویدن و گاز گرفتن قرار می دهید نیز در عمر و دوام آن اثر دارد.

طول عمر کامپوزیت دندان

بهترین مارک کامپوزیت دندان از نظر طول عمر

در ایران برندهای کامپوزیت زیادی وجود دارد. کامپوزیت های ژاپنی با مارک های Kuraray، Geanial و … کامپوزیت های ۳M و Bisco و Cosmedent آمریکایی در بسیاری از دندانپزشکی ها استفاده می شود و کیفیت خوبی دارند.

هم چنین برندهای Ultradent و ایویکولار آی پی اس نیز مورد تأیید هستند. حتی کامپوزیت های کره ای نیز دارای استانداردهای لازم می باشند. مهمترین نکته در طول عمر کامپوزیت ونیر ها و ماندگاری آن ها به غیر از برند، تخصص دندانپزشک برای تعیین بهترین کامپوزیت برای دندان های شما و جایگذاری صحیح آن است.

چه بسا در بسیاری از موارد کامپوزیت های گران قیمت توسط دندانپزشکان غیر متخصص به کار گرفته شده و نتیجه مطلوبی برای بیمار نداشته است.باید بدانیم تمام کامپوزیت های موجود در بازار دارای استاندارد لازم کیفی برای ارائه در بازارهای جهانی هستند و انتخاب نوع کامپوزیت به تشخیص دندانپزشک و الویت های بیمار بستگی دارد. 

نانو کامپوزیت‌ ها نسل جدید کامپوزیت‌ ها‌ است که حاوی ذراتی به اندازه ۲۰ نانومتر هستند. ذرات نانوکامپوزیت به یکدیگر متصل شده و نانوکلاستر (نانوخوشه) را تشکیل می‌دهند که ویژگی منحصر به فرد نانو کامپوزیت‌ها همین نکته است. تجمع ذرات کوچکتر و تبدیل آنها به ذرات بزرگتر باعث می‌ شود تا قدرت، مقاومت در برابر ساییدگی، قابلیت پولیش و استحکام این نوع از کامپوزیت افزایش یابد. می‌ توان گفت این نوع کامپوزیت بهترین نوع کامپوزیت دندان است.

 

نوشتهٔ پیشین
بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان
نوشتهٔ بعدی
معرفی مواد غذایی مناسب برای بی دندان ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات