ونیر کامپوزیت بدون تراش

بدون دیدگاه
مقالات
ونیر کامپوزیت بدون تراش
آیا شما هم به دنبال راهی سریع برای کامپوزیت دندان های خود هستید ؟ امروزه از جدیدترین و محبوب ترین متد های روکش دندان ونیرکامپوزیت بدون تراش است . با این روش می توانید دندان های خود را سریعا سفید کنید . با ونیر می توان عیوب ظاهری دندان مانند زردی ، لب پر شدن ، شکستگی ، عدم تراز ، کج بودن دندان ها را پوشاند . ونیرکامپوزیت های بدون تراش در یک فرایند غیر تهاجمی روی دندان ها نصب شده و به مینای دندان پیوند می خورند.

  

یکی از راه هایی که دندانپزشک ها برای کار گذاشتن ونیر کامپوزیت به کار می گیرند استفاده از ونیرکامپوزیت بدون تراش است . در این روش به دندان ها فشاری وارد نمی شود . ونیرکامپوزیت بدون تراش به وسیله لایه نازک لومینیرز انجام می شود. کارگذاری ونیرکامپوزیت بدون تراش آسان است و نیازی به آماده سازی اولیه دندان ندارد.

  

کارگذاری ونیر کامپوزیت بدون تراش

از آن جایی که کامپوزیت های نسل جدید مانند لومینیر دندان بسیار نازک هستند می توان آن ها را به صورت مستقیم بر روی دندان کار گذاشت بدون این که قطر دندان تغییری کند .ونیر کامپوزیت بدون تراش را می توان در یک جلسه کار گذاشت . قبل از کار گذاشتن این نوع کامپوزیت باید سطح دندان را از آلودگی و برآمدگی های اضافی پاک کرد .

در روش های قدیمی برای کاهش حساسیت دندان گاهی نیاز است به مدت یک هفته روکش های موقتی بر روی دندان گذاشته شود . پس از آن روکش های اصلی کار گذاشته می شود اما در ونیر کامپوزیت بدون تراش نیازی به روکش موقت نیست .این روند درمانی جدید است و ممکن است هر پزشکی مهارت انجام آن را نداشته باشد بنابراین برای انجام آن باید به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مراجعه کنید .

ونیرکامپوزیت بدون تراش چیست ؟

در روکش های قدیمی وقتی آماده استفاده می شدند دندان پزشک ابتدا مقداری از لایه رویی دندان را برمیدارد. در این روش معمولا نیاز است که به اندازه ضخامت روکش های تازه لایه رویی دندان تراشیده و برداشته شود.

با اینکه این مقدار زیاد به نظر میرسد بیمار باید در هنگام روند درمانی درد و حس ناخوشایند تراشیده شدن و تراش دندان را تحمل کند. به همین خاطر برای کارگذاری این دسته از روکش ها احتمالا نیاز به استفاده از بی حسی قوی باشد.

ونیربدون تراش لایه های نازک و ظریف لومینیر است که به راحتی به سطح دندان می چسبد و قبل از کارگذاری نیاز به اصلاح و ترمیم ندارد . ضخامت این روکش ها معمولا بین ۵ تا ۱۰ میلی متر و هم اندازه لنز های تماسی چشم است . ضخامت این دسته از روکش ها می توان گفت تقریبا نصف روکش های قدیمی است .

بیشتر بدانید:  معرفی مواد غذایی مناسب برای بی دندان ها

اضافه کردن روکش بر روی دندان ها نتایج و عوارضی هم دارد. پس هر عاملی که باعث شود روکش سرامیکی به تمام نقاط دندان خصوصا نقاط دور از دسترس بچسبد میتواند در سلامت و زیبایی دندان بسیار مفید واقع شود و دقیقا نازک بودن ونیر کامپوزیت های بدون تراش این ویژگی خاص را برای آن ها فراهم می آورد.ونیر و روکش هر دو به یک اندازه زیبایی فراهم می کند اما برای روکش نیاز به تراش کل دندان می باشد در حالیکه ونیرها تنها نیاز به تراش سطح قدامی دندان دارند.

ونیرهای کامپوزیت در یک جلسه در مطب ساخته می شود اما ونیرهای سرامیکی به دو جلسه حضور در مطب نیاز دارند زیرا ابتدا باید تراش و قالب گیری از دندان ها انجام شود سپس ونیر سرامیکی در لابراتوار ساخته شود .

مزایای ونیرکامپوزیت بدون تراش

مزایای ونیرکامپوزیت بدون تراش

از مزایای ونیر کامپوزیت بدون تراش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • محافظت از دندان : کامپوزیت بدون تراش نیازی به تراش و آماده سازی دندان ندارد بنابراین می توان گفت از بی ضرر ترین روکش های موجود در بازار است .علاوه بر آن این روکش ها به دلیل نازک بودن به راحتی برتمام سطوح مینای دندان می چسبند و یک لایه محافظتی بسیار قوی در برابر آسیب ها و آلودگی ایجاد  می کنند . روکش های سنتی به خاطر ایجاد حفره ها و برآمدگی هایی بر سطح مینای دندان ممکن است در هنگام تراش دندان چسبیدن روکش و دندان به خوبی صورت نگیرد و از دندان به خوبی محافظت نشود .
 • کمترین حساسیت دندان : بعد از جاگذاری این روکش ، دندان ها کمترین حساسیت را از خود نشان می دهند در صورتی  روکش های قدیمی اغلب با بروز حساسیت همراه بودند .
 • عدم ترس از دندانپزشکی : کارگذاری این روکش ها نیاز به هیچ گونه عمل اضافی ندارد بنابراین می توان گفت روند درمانی خاصی ندارد که فرد از آن بترسد .
 • لایه محافظتی بسیار قوی : روکش های دندانی فوق نازک به دلیل نازکی به راحتی بر تمامی سطوح مینای دندان میچسبند و یک لایه محافظتی بسیار قوی را در برابر آسیب و آلودگی ایجاد میکنند. در حالی که روکش های سنتی چون قبل از چسباندن نیاز به آماده سازی دندان دارند ممکن است به خاطر ایجاد حفره ها و برآمدگی هایی بر سطح مینای دندان در هنگام تراش دندان چسبیدن روکش و دندان به خوبی صورت نگیرد و محافظت لازم از دندان به عمل نیاید.
 • کارگذاری سریع :روند کارگذاری ونیر های جدید بسیار سریع و آسان میباشد و میتوان آن را تنها در یک جلسه درمانی کارگذاشت .
 • عدم نیاز به استفاده از روکش موقتی : در روکش های قدیمی گاهی نیاز است برای کاهش حساسیت دندان به مدت یک هفته روکش های موقتی بر روی دندان گذاشته شود و سپس روکش های اصلی کار گذاری شود اما با ونیرهای جدید نیازی به دوره درمان موقتی نداریم.

کاربرد کامپوزیت بدون تراش

از ونیرکامپوزیت بدون تراش می توان برای رفع مشکلات زیر استفاده کرد :

 • بستن فاصله بین دندانها
 • رفع نامنظمی های کوچک
 • برطرف کردن زردی های دندان
بیشتر بدانید:  ترمیم دندان شکسته شده یا لب پر شده

کاربرد ونیرکامپوزیت بدون تراش

عوارض کامپوزیت بدون تراش

امروزه تبلیغات زیادی  در زمینه انجام کامپوزیت بدون تراش شنیده می شود . قبل از توضیح درباره عوارض این کامپوزیت جا لازم است بدانید در هیچ مرجع علمی تراشیدن دندان برای عمل هایی نظیر کامپوزیت نفی نشده است وجایی اشاره نشده است که این عمل ها باید حتما بدون تراش دندان انجام شود .

در برخی بیماران با توجه به موقعیت و شرایط دندان هایشان این امکان وجود دارد که بتوان با کمترین تراش یا بدون تراش کار زیبایی را انجام داد . لازم است بدانید اگر انجام ونیرکامپوزیت کاملا بدون تراش انجام شود قطعا باندقوی و طولانی مدت بین ونیر و دندان رخ نخواهد داد و شما پس از گذشت زمان اندکی مجددا  نیاز به ترمیم و جای گذاری ونیرها پیدا می کنید . بنابراین در مواردی که حداقل تراش دندان برای ونیر نیاز است، برای آماده سازی سطح برای باندینگ مناسب، سطح معمولا باید در حد ۰٫۱ میلی متر تراشیده شود تا پزشک بتواند چسب را بر روی دندان قرار دهد.

در مواردی که دندان فرد به حداقل تراش نیاز دارد برای آماده سازی سطح برای باندینگ مناسب، حتما نیاز است که سطح دندان با فرز، فرش شود و در حد یک دهم میلیمتر سطح آماده شود تا بتوانیم چسب را بر روی دندان قرار بدهیم.

از دیگر معایب ونیر کامپوزیت بدون تراش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • این ونیرها نسبت به ونیر های استاندارد نازک ترند بنابراین اگر عیوب ظاهری دندان شما زیاد باشد نمی توان از آن استفاده کرد .
 • اگر دندان شما کج باشد نمی توان ونیر بدون تراش روی آن نصب کرد و در پوشاندن دندان های سیاه یا زرد تأثیر چندانی ندارد .
 • رضایت بخش بودن این روش نیاز به مهارت ، تجربه و تخصص زیادی دارد .

میزان تراش دندان برای کامپوزیت

میزان تراش دندان برای انجام کامپوزیت به موارد گوناگونی از جمله درخواست بیمار ، هدف بیمار از موقعیت نهایی کار زیبایی بستگی دارد . به طور مثال ممکن است فرد مایل نباشد سطح بیرونی دندان های وی برآمده باشد در این صورت دندانپزشک مجبور است حدود ۷-۶ دهم میلی متر دندان را تراش دهد تا بتواند برای کار نهایی فضاسازی انجام دهد . در بیمارانی که سطح دندان بیمار بیرون زده تر است دندان فرد نیاز به تراش بیشتر دارد . به طور کلی میزان تراش دندان برای افراد متفاوت است و مقدار ثابتی ندارد .

ویژگی های کامپوزیت بدون تراش

 • بر خلاف ونیر های استاندارد هر زمان که نیاز باشد بیمار می تواند آن را از روی دندان خود بردارد و از ونیر دیگری استفاده کند .
 • این ونیرها مستقیما به دندان پیوند می خورند و نیازی به پرپ مینای دندان با روش تهاجمی ندارند.
 • ضخامت لمینت بدون تراش معمولا حدود ۰٫۳ تا ۰٫۵ میلیمتر است و می‌توان پهنای آن را با لنزهای تماسی مقایسه کرد.
 • اگر دندان شما سالم باشد در دو جلسه می توان لمینت بدون تراش را روی دندانتان نصب کرد تا نتیجه آن را مشاهده کنید .
بیشتر بدانید:  تفاوت لومینیرز با سایر روکش ها

مشهور ترین برندهای لمینیت بدون تراش

برندهای (Lumineers) و Durathin و Vivaneers از مشهورترین برندهای لمینت بدون تراش اند که امروزه استفاده می شوند . کیفیت این ونیرها از نظر ظاهر ، دوام و طول عمر دقیقا مشابه ونیرهای پرسلین استاندارد است . همان طور که گفته شد این ونیر ها نیازی به آماده سازی و تراشیدن مینای دندان ندارند و به سطح دندان های پیشین بیمار پیوند می خورند .

ونیرکامپوزیت بدون تراش

چه افرادی مناسب برای نصب لمینت بدون تراش هستند ؟

برای مشخص کردن این که آیا کاندید مناسبی برای نصب لمینت بدون تراش هستید یا نه باید به دندانپزشک مراجعه کنید . دندانپزشک پس از بررسی شرایط دندان های شما و توانایی تان در پرداخت هزینه بهترین ونیر را به شما پیشنهاد خواهد داد . ونیرهای بدون تراش برای بزرگسالانی که دندان هایشان دارای عیوب ظاهری است کاملا مناسب است . این ونیر ها معمولا برای دندان های زیر استفاده می شوند :

 • دندان های شکسته یا لب پر شده
 • دندان های کج یا کوتاه
 • دندان هایی که بین آن ها فاصله جزئی یا فضای خالی وجود دارد

مراقبت های بعد از کامپوزیت بدون تراش

مهم ترین نکته پس از نصب این ونیر ها رعایت بهداشت است . رعایت بهداشت دهان و دندان طول عمر ونیر کامپوزیت را بیشتر خواهد کرد .از مراقبت های بعد از کامپوزیت بدون تراش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • حداقل روزی یک بار نخ دندان بکشید .
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید و ضدساییدگی همراه با مسواک نرم استفاده کنید .
 • عاداتی مانند دندان قروچه را ترک کنید .
 • سیگار کشیدن را ترک کنید .
 • برای چکاپ به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید .
 • از مصرف زیاد چای ، قهوه ، نوشیدنی های حاوی الکل و هر نوع خوراکی و نوشیدنی دیگر پرهیز کنید .
 • از شکستن پوست آجیل ، گاز زدن میوه های سفت یا سرخودکار ، باز کردن در قوطی ، پاره کردن کیسه های پلاستیکی با دندان خودداری کنید .

هزینه ونیرکامپوزیت بدون تراش

این درمان جدید است و همه دندانپزشک ها توانایی انجام آن را ندارند . ونیرکامپوزیت بدون تراش با توجه به مزایایی که دارد هزینه آن نیز بالاتر است و برای انجام آن باید حتما به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کامپوزیت مراجعه کنید  . به طور کلی، قیمت کامپوزیت بدون تراش دندان با توجه به نوع آن و محلی که آن را انجام می دهید، برای هر دندان متفاوت است .

برای تعیین قیمت کامپوزیت بدون تراش بهتر است با دندانپزشک خود مشورت نمایید. چون قیمت این کامپوزیت بر اساس تعداد ونیرهای مورد نیاز و برند مورد استفاده برای دندان های شما تعیین می شود. در صورتی که نیاز به روش های درمانی تکمیلی پیش ازکامپوزیت مانند ارتودنسی داشته باشید؛ هزینه آن افزایش پیدا می‌کند. چون نصب ونیر های دندانی یک روش زیبایی به شمار می آید؛ اکثر بیمه‌های درمانی هزینه آن را پرداخت نمی کند.

اگر به دنبال دندانپزشکی متخصص در این زمینه هستید می توانید به دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی مراجعه کنید .

نوشتهٔ پیشین
برداشتن کامپوزیت از روی دندان
نوشتهٔ بعدی
دلایل شکست کاشت ایمپلنت یا ایمپلنت ناموفق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات