برداشتن کامپوزیت از روی دندان

بدون دیدگاه
مقالات
برداشتن ونیرکامپوزیت از روی دندان

خیلی از از افراد بعد از کار گذاشتن ونیر کامپوزیت به هردلیلی ممکن است از نتیجه کار راضی نباشند و هنگام مراجعه می پرسند آیا امکان حذف ونیر کامپوزیت وجود دارد ؟ برخی افراد هم برای کار گذاشتن ونیرکامپوزیت هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اند و تنها قصد دارند محک بزنندکه آیا کامپوزیت خوب به نظر می رسد یا نه ؟اگر از کامپوزیت خود راضی نیستید و قصد برداشتن ونیرکامپوزیت را دارید به مرکز لبخند کلینیک ونیر کامپوزیت در اصفهان مراجعه کنید.

عده ای نیز ممکن است بعد از مدتی بخواهند کامپوزیت را با لمینت سرامیکی جایگزین کنند. دغدغه این گروه این است که آیا در صورت گرفتن لمینت کامپوزیت دندان نیاز به حذف دارد ؟ برای دریافت پاسخ سؤال های  خود با دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی همراه باشید .

حذف ونیر کامپوزیت

برداشتن کامپوزیت دندان به همان سادگی است که بر روی دندان هاقرار داده می شود با این تفاوت که تمامی این اقدامات باید توسط دندانپزشک زیبایی با تجربه انجام شود. به عبارت دیگر حذف ونیرکامپوزیت بستگی به نحوه عملکرد دندانپزشک دارد . اگر دندانپزشک کامپوزیت را بدون تراشیدن ساختار دندان یا با تراش بسیار جزئی انجام دهد اگر بعدا تصمیم گرفتید روکش را بردارید یا آن را با لمینت سرامیکی جایگزین کنید مشکلی پیش نخواهد آمد . در برخی شرایط دندانپزشک برای کار گذاشتن روکش کامپوزیت مجبور است بخشی از مینای دندان را بتراشد . در این صورت با حذف کامپوزیت دندان های شما بدون پوشش مناسب به نظر می رسند . هم چنین حذف ونیرکامپوزیت باعث می شود این دندان ها حساس و مستعد پوسیدگی شوند .

پیشنهاد می شود برای این که بعدا بتوانید کامپوزیت را حذف کنید گذاشتن آن را به دندانپزشکی بسپارید که بتواند بدون دستکاری ساختار دندان کامپوزیت را روی آن قرار دهد.بنابراین کارگذاشتن ونیرکامپوزیت را به دندانپزشکی با تجربه بسپارید .

بیشتر بدانید:  تفاوت لومینیرز با سایر روکش ها

برداشتن کامپوزیت دندان به راحتی قابل انجام است و برای برداشتن آن، تکنیک های دندانپزشکی مخصوص وجود دارد. در این تکنیک ها شیارهایی بر روی کامپوزیت انجام شده و سپس با استفاده از تجهیزات مختلف جداسازی انجام می گیرد. در صورتی که برداشتن کامپوزیت دندان با مهارت و تجربه ی کافی انجام شود امکان آسیب به مینای دندان وجود ندارد و پس از برداشتن کامپوزیت، دندان ها به شکل اولیه ی خود باز خواهند گشت.

 دندانپزشکی که انتخاب کرده اید باید در مواردی که گفته شد ، تکنیک لازم برای از بین بردن کامپوزیت را داشته باشد.دندانپزشک می تواند با ایجاد یک شکاف در روکش ، کامپوزیت آسیب دیده را جدا کند. محافظه کارانه ترین روش برای از بین بردن روکش استفاده از لیزر Waterlase است . این لیزر روکش را بدون آسیب رساندن به دندان زیر آن جدا می کند بنابراین ساختار دندان هیچ گونه آسیبی نمی بیند .

دلایل حذف ونیر کامپوزیت

دلایلی که افراد تصمیم می گیرند ونیرکامپوزیت خود را حذف کنند شامل موارد زیر می باشد :

  • ممکن است فرد از ظاهر کامپوزیت خود راضی نباشد و نیازمند نوسازی ، تغییر رنگ یا شکل برای ایجاد ظاهری طبیعی تر داشته باشد .
  • ممکن است فرد بخواهد آن را با لمینت تعویض کند .
  • ممکن است کامپوزیت در اثر ضربه آسیب دیده ونیاز به تعویض داشته باشد .
  • ایجاد تنوع
  • ترمیم دندان

تعویض کامپوزیت با لمینت

برای تعویض کامپوزیت با لمنیت ابتدا باید کامپوزیت دندان را حذف کرد تا قالب گیری دندان ها انجام شود و دندان برای گرفتن لمینت آماده شود . در مرحله بعد قالب تهیه شده به آزمایشگاه ارسال می شود و دستورالعمل هایی در مورد چگونگی شکل گرفتن روکش ها به دست می آید .

بیشتر بدانید:  9 ترفند سریع برای سفید کردن دندان ها

به طور معمول بین یک تا دو هفته طول می کشد تا روکش های شما توسط لابراتور ساخته شود و از آزمایشگاه بازگردد. در این فاصله روکش موقت ساخته شده و با چسب موقت به دندان های شما چسبانده می شود . در جلسه دوم که روکش های پرسلن آماده شد می توان آن را روی دندان قرار داد . بعد از این که دندانپزشک از تناسب ، شکل ، رنگ آمیزی روکش ها مطمعن شد دندان های شما را کاملا تمیز می کند و اتصال روکش به دندان را انجام می دهد .تمیز کردن دندان ها مرحله بسیار مهمی است زیرا باعث می شود باکتری ها در زیر روکش رشد نکنند و از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند . تمیز کردن دندان ها باعث می شود چسباندن روکش لمینت به دندان راحت تر باشد .

برای سفت شدن سریع لمنیت روی دندان دندانپزشک از نور ماوراء بنفش استفاده می کند .جلسه دوم و اتصال لمینت معمولا بیشتر از دو ساعت طول نمی کشد اما در صورت استفاده از بی حسی موضعی ممکن است سی دقیقه بیشتر طول بکشد .

کامپوزیت ها از ترکیباتی ساخته شده اند که برای پر کردن دندان ها نیز از آن ها استفاده می شود. دکتر محمد عاطفت قادر است تعویض یا حذف کامپوزیت دندان را به راحتی و بدون هیچ گونه آسیبی به بافت اطراف کامپوزیت انجام دهد.

هزینه برداشتن کامپوزیت

هزینه ی برداشتن کامپوزیت دندان به شرایط دندان های بیمار و دلیل آن ستگی دارد، بنابراین لازم است که دندانپزشک  کامپوزیت های مورد استفاده را بررسی کرده سپس با توجه به نوع مشکل و شرایطی که بیمار دارد قیمت دقیق را مشخص کند.

بیشتر بدانید:  عوارض اصلاح طرح لبخند

بهترین روش برداشتن ونیر کامپوزیت

روش های مختلفی برای برداشتن کامپوزیت دندان وجود دارد که برخی از آنها با پیشرفت تکنولوژی سریع تر و ایمن تر شده اند.در ادامه این روش ها رابرای شما توضیح می دهیم :

برداشتن کامپوزیت ونیر با ورقه های سمباده

ورقه های سمباده سطح ساینده دارند بنابراین با استفاده از آن می توان کامپوزیت را از روی دندان برداشت و پولیش کرد . این ورقه ها کاملا انعطاف پذیرند و به تمام سطح دندان ها دسترسی دارند . قابلیت انعطاف پذیری ورقه های سمباده کمک می کند مینای دندان را مجدد از زیر ونیرکامپوزیت بیرون آورد . با پیشرفت تکنولوژی این روش دیگر منسوخ شده است و در حال حاضر از تکنولوژی های پیشرفته دیگری استفاده می شود .

برداشتن کامپوزیت با دریل های کاربیدی

دریل های کاربیدی سرعت بالایی دارند و در پولیش کردن دندان مؤثرند . با این روش و اعمال فشار مناسب دندانپزشک می تواند کامپوزیت را بسیار سریع تر از روش قبل از روی دندان های شما بر دارد . دریل های کاربیدی به اندازه ورقه سمباده انعطاف پذیر نیستند بنابراین نمی توانند مواد کامپوزیت را در گوشه هایی که دسترسی به آن سخت است از روی دندان بردارند .

 برداشتن کامپوزیت دندان با ( Air-abrasion)

در تکنولوژی ابریژن دندانپزشکان از ابزاری استفاده می کنند که جریان هوای حاوی ذرات اکسید آلومینیوم بسیار ریز را روی دندان ها کنترل می کند .این روش بسیار پیشرفته است و با استفاده از آن می توان کامپوزیت ها را بدون آسیب رساندن به مینای دندان با دقت بسیار بالا از روی دندان‌ها برداشت.ابریژن تقریبا شبیه به مینی سندبلاست است که برای برداشتن پوسیدگی های دندان استفاده می شود .
نوشتهٔ پیشین
تفاوت باندینگ و کامپوزیت
نوشتهٔ بعدی
ونیر کامپوزیت بدون تراش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات