سفید کردن دندان با سرکه سیب

بدون دیدگاه
مقالات
سفید کردن دندان با سرکه سیب

همان طور که می دانید دندان سفید و مرتب تأثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن چهره فرد دارد  . با گذشت زمان ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مسواک نزدن دندان ها جرم بگیرند و تغییر رنگ دهند . جرم ها در واقع پلاک های میکروبی هستند که روی دندان ها سخت و محکم می شوند . ابن جرم ها را نمی توان با مسواک زدن ساده بر طرف کرد .  اگر به دنبال راهکاری  برای سفید کردن و جرم گیری دندان هستید با دکتر محمد عاطفت متخصص طرح لبخند همراه باشید .

یکی از مواد طبیعی که برای سفید کردن دندان بسیار مفید است سرکه سیب است به گونه ای که  این ماده طبیعی را می توان جایگزین بسیاری از سفید کننده های شیمیایی کرد .

با سرکه سیب می توان هر لکه ای را پاک کرد و جرم گیری دندان را به خوبی انجام داد . سرکه‌ی سیب حاوی ترکیباتی مانند اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌هایی است که میکروب‌ها (باکتری‌های مضر و خطرناک) و جرم‌ها را نابود و هم زمان رشد باکتری‌های مفید یعنی همان پروبیوتیک‌ها را تسریع می‌کند. از آنجا که سرکه‌ سیب به‌طور طبیعی خاصیت اسیدی دارد، پلاک یا سایر مواد چسبیده به دندان‌ها را تجزیه می‌کند. PH سرکه‌ سیب لکه‌های دندان را از بین می‌برد و آنها را سفید می‌کند.

راز مؤثر بودن سرکه سیب برای سفید کردن دندان ها این است که به طور مستمر از آن استفاده کنید به این شکل که باید حتما یک ماه به صورت پیوسته از آن استفاده کنید تا تأثیر آن را ببینید  اما در عین حال دقت داشته باشید که زیاد از آن استفاده نکنید زیرا سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد و اگر زیاد از آن استفاده کنید به مینای دندان آسیب وارد می کند .

نحوه جرم گیری دندان ها با سرکه سیب

روش اول : برای جرم گیری دندان با سرکه سیب باید ۱- یک قاشق آب را با نصف قاشق سرکه سیب مخلوط کنید ۲- سپس مسواک را درون این مواد زده و روی دندان های خود  بکشید . ۳- بعد از این کار باید یک  قاشق آب را با نصف قاشق سرکه سیب مخلوط کنید ۴- مسواک را درون این مواد بزنید و روی دندان ها بکشید . ۵- دندان خود را طبق روال همیشگی مسواک بزنید .  مراحل گفته شده را  به مدت ۱۵ روز قبل از خواب انجام دهید . ۱۵ روز انجام این کار را متوقف کنید و دوباره شروع کنید زیرا اگر جرم گیری دندان با سرکه سیب بیش از اندازه انجام شود ممکن است به لثه ها و مینای دندان آسیب برساند  .

بیشتر بدانید:  برداشتن کامپوزیت از روی دندان

روش دوم : روش دیگری که برای جرم گیری دندان می توان از آن استفاده کرد استفاده از سرکه سیب و جوش شیرین است . جوش شیرین تأثیر گذاری سرکه سیب را بیشتر می کند و شما زودتر به نتیجه خواهید رسید . ابتدا نصف قاشق جوش شیرین را با نصف قاشق سرکه سیب مخلوط کنید . سپس طبق روش قبل مسواک زدن را شروع کنید .

روش سوم :یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را ،مانند دهان شویه در اطراف دهان خود برای ۲ دقیقه شستشو دهید، پس از آن مسواک خود را در سرکه سیب فرو کرده و برای کمک به حذف لکه ها مسواک بزنید بعد بشویید و سپس دندان های خود را با جوش شیرین و خمیر دندان مسواک بزنید تا تمام سرکه سیب حذف شود.

روش چهارم : سرکه‌ سیب را حدود یک دقیقه با انگشت روی دندان‌ها بمالید، سپس با آب یا دهان‌شویه‌ی هیدروژن پروکسید دهان‌تان را آبکشی کنید. بعد از استفاده از سرکه‌ سیب باید مجددا با خمیردندان معمولی دندان‌ها را مسواک بزنید و دهان‌تان را خوب آبکشی کنید. بهتر است از خمیردندان‌ بدون فلوراید استفاده کنید.

بسیاری از خمیر دندان های موجود در بازار که اثر سفید کنندگی دارند از جوش شیرین و سرکه سیب در ترکیبات خود استفاده می کنند تا خاصیت جرم گیری و سفید کنندگی داشته باشند . جرم گیری دندان ها را می توان با این روش ها به خوبی انجام داد .

خواص سرکه سیب

خواص سرکه سیب

سرکه سیب علاوه بر جرم گیری خواص بی شمار دیگری در زمینه دندانپزشکی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم :

 1. درمان انواع عفونت لثه : دهان خود را با سرکه سیب بشویید .سرکه سیب را حدود دو تا سه دقیقه درون دهان خود نگه دارید سپس دهان خود را مسواک کنید . این عمل را دو تا سه بار در هفته انجام دهید .
 2. کاهش دندان درد : پنبه ای را به سرکه سیب آغشته کنید و روی دندان خود بگذارید تا تأثیر درمانی و مسکن بودن آن را ببینید .بعد از گذشت چند دقیقه دهان خود را به خوبی شستشو دهید .
 3. رفع بوی بد دهان : اگر حتی با مسواک زدن و استفاده از دهانشویه بوی بد دهانتان برطرف نمی شود سرکه سیب را حتما امتحان کنید. برای این کار یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در آب حل کرده (اگر مشکلی ندارید به طور خالص) و میل کنید. هم چنین می توانید با سرکه سیب دهانشویه کنید. این کار باعث خنثی شدن باکتری های ایجادکننده بوی بد دهان می شود.
بیشتر بدانید:  اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت

دلایل زرد شدن دندان ها

زرد شدن دندان ها می توانند دلایل مختلفی داشته باشند . مهم ترین دلایل زرد شدن دندان ها عبارت است از :

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • عوامل ژنتیکی
 • نازک شدن مینای دندان به دلیل بالا رفتن سن
 • خشکی دهان (کم بودن بزاق دهان یعنی محافظت ضعیف از مینای دندان).
 • نوشیدن چای یا قهوه
 • سیگار کشیدن
 • مصرف آنتی‌بیوتیک
 • تغذیه‌ی نادرست که شامل مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری‌شده با محتوای اسیدی بالاست مانند بعضی از انواع نوشیدنی‌ها، شکلات یا گاهی برخی میوه‌ها .
 • حتی بعضی از مکمل‌ها نیز به دلیل دارا بودن اسید، نازک شدن مینای دندان را تشدید می‌کنند.
 • مصرف بیش از حد فلوراید، مخصوصا اگر این عادت از کودکی شروع شده باشد.
 • با دهان نفس کشیدن و بسته بودن راه‌های هوایی بینی که باعث کاهش بزاق شده و اجازه نمی‌دهند دهان و دندان‌ها مرطوب بمانند.

سفید کردن دندان ها با سرکه سیب

دیگر روش های جرم گیری دندان

روغن زیتون

روغن زیتون توانایی حل کردن اسیدهای چرب را دارد و می توان از آن برای جرم گیری دندان استفاده کرد . روغن زیتون قادر است پلاکت ها و جرم های روی دندان را پاک کند و دندان ها را سفید کند . شما می توانید بدون هیچ هزینه ای جرم گیری دندان ها را به خوبی در خانه انجام دهید .

خمیر جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

ابتدا با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری جوش شیرین با پر اکسید هیدروژن در یک ظرف کوچک خمیر نازک درست کنید  . از مسواک نرم برای مالیدن خمیر روی دندان استفاده کنید . به مدت ۲ دقیقه به آرامی مسواک بزنید سپس دهان خود را بشویید و با خمیر دندان به طور منظم مسواک بزنید .

 خمیر آب لیمو و جوش شیرین

یک قاشق چای خوری آب لیمو را با جوش شیرین به مقدار لازم ، مخلوط کنید ،تا یک خمیر نازک ایجاد شود، سپس با مسواک نرم و به آرامی به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید با آب بشویید، سپس با خمیر دندان به طور منظم مسواک بزنید تا آبلیمو از بین برود.

پوست لیموترش یا پرتقال

درست مانند سرکه‌ سیب، پوست مرکباتی چون لیموترش، پرتقال یا عصاره‌ی لیموترش که حاوی اسیدهای مفید است نیز در سفید کردن دندان‌ها مؤثرند. این مرکبات به‌طور کلی بسیار پرخاصیت هستند اما اگر بیش از حد مصرف شوند، خاصیت اسیدی زیاد آنها ممکن است به مینای دندان آسیب بزند. بعد از استفاده از پوست لیموترش یا پرتقال روی دندان‌ها، همیشه دهان‌تان را به خوبی آبکشی کنید تا به عوارض آن دچار نشوید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، از دهان‌شویه‌ی هیدروژن پروکسید استفاده کنید.

بیشتر بدانید:  طول عمر کامپوزیت دندان
نوشتهٔ پیشین
بهترین رنگ برای کامپوزیت ونیر طبیعی
نوشتهٔ بعدی
تفاوت باندینگ و کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات