بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان

بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان

هنگام انجام ونیرکامپوزیت یکی از مسائل مهم  انتخاب رنگ ونیرکامپوزیت است . اشخاصی که قصد انجام کامپوزیت دارند اغلب از متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی خود می پرسند بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان کدام رنگ است ؟ رنگ ونیر کامپوزیت اهمیت زیادی در طبیعی به نظر رسیدن آن دارد .

مشورت با دندانپزشک می تواند کمک زیادی برای انتخاب رنگ مناسب برای کامپوزیت دندان باشد بنابراین اگر به دنبال بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان هستید ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید .

نکات انتخاب بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان

عده ای تصور می کنند سفیدترین رنگ بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان است در صورتی که این یک باور غلط است زیرا لبخند های سفید و درخشانی که در تلویزیون می بینید در دنیای واقعی غیر طبیعی اند . در ادامه چند قانون مهم که هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت دندان باید مد نظر داشته باشید را بیان می کنیم :

  • اگر رنگ پوست شما تیره است باید از سایه‌ها و درجه‌های طبیعی‌تر رنگ استفاده کنید .هرچه کنتراست ایجاد شده بیش تر باشد دندان ها درخشان تر دیده می شوند بنابراین طعی کنید سایه های رنگی طبیعی تر انتخاب کنید نه رنگ های درخشان .
  • اگر رنگ پوست شما روشن است ، بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان  رنگ های سفید روشن است زیرا در این افراد بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها کنتراست زیادی ایجاد نمی‌شود. بهترین رنگ برای این افراد رنگ B2 است .
  • به سفیدی رنگ چشم خود دقت کنید . اگر رنگی که انتخاب می کنید از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان‌هایتان یک حالت غیرطبیعی پیدا می‌کند. سفیدی چشم، نزدیک‌ترین و دقیق‌ترین منبع برای تشخیص رنگ دندان‌هااست.
  • برای سفیدی طبیعی و واقعی می توانید از تکنیک رنگ لایه به لایه استفاده کنید . اگر دقت کرده باشید دندان های واقعی نیز درجه بندی رنگی دارند به گونه ای که لبه های دندان شفاف و اواسط  و میانه های دندان مات است . می توانید رنگ های سفید را انتخاب کرده و با استفاده از تکنیک layering به آن ظاهری طبیعی بدهید .
  • درجه تغییر در سایه رنگ کامپوزیت شاید به نظر محسوس نرسد اما هنگامی که تمام کامپوزیت ها کنار یکدیگر قرار گیرند؛ یک درجه تغییر رنگ می تواند دو تا سه برابر در روشن تر یا تیره تر نشان دادن دندان ها موثر باشد.
  • برخی از بیماران ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تری را برای کامپوزیت خود نسبت به سایر دندانهای طبیعی انتخاب می کنند؛ شاید از نظر آنها طرح لبخند زیبا، جذاب، شفاف و سفید شده باشد اما در نظر دیگران این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی مجاور چندان خوشایند نیست و کاملا مصنوعی به نظر می‌رسد.

رنگ های کامپوزیت دندان

سایه‌های نرمال دندانی چهار دسته دارد: A، B، C، D. این دسته طیف از سایه‌ی مایل به زرد و مایل به قرمز، تا مایل به خاکستری دسته‌بندی می‌شود.درجه‌بندی شدت روشنی سایه‌ها نیز با شماره‌های ۱، ۲، ۳، ۴ مشخص می‌شود که ۱ روشن‌ترین سایه است.یکی از روش های حرفه ای نظارت بر سفید کردن دندان ها و این که دندان شما چقدر سفید شده است استفاده از راهنمای استاندارد صنعتی است .

با استفاده از روش های بازاری می توان دندان ها را ۲۰ تا ۳۰ درجه روشن کرد .سایه عادی برای رنگ دندان A3 است و رنگ دندان ۷۰ درصد افراد در این محدوده است . سایه ی A B1 به طور قابل توجهی از A3 روشن تر است و می توان گفت روشن ترین سایه ی طبیعی است.

امروزه اکثرا افراد به دنبال سایه های روشن هستند که به آن سایه ی سفید هالیوودی نیز می گویند . با توجه به این که تعداد زیادی از سلبریتی ها دندان هایشان را سفید کردند امروزه برای افراد رنگ B1 هم به اندازه کافی سفید نیست .برای انتخاب رنگ ونیرکامپوزیت دندانپزشک باید در نظر داشته باشد ، رنگی که انتخاب می کند تا چه اندازه دندان های شما را سفید می کند . وی رنگ B1 را بارنگ فعلی دندان های شما مقایسه می کند تا نسبت به توناژ پوست خیلی روشن تر نباشد .

بهترین رنگ برای کامپوزیت دندان
 سه طیف رنگی A1، B1 و A3 ، در حال حاضر بهترین رنگ کامپوزیت دندان هستند که برای سلبریتی ها و افراد مشهور مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما طیف های دیگری نیز برای رزین های کامپوزیت تولید شده و به بازار عرضه می شوند . هرکدام از این طیف های رنگی کاربرد های خاص خودشان را دارند. در ادامه برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد از آن ها  اشاره می کنیم:
سایه رنگ XL از برند Kerr

طیف رنگی xL یکی از سایه های رنگ متداول است که توسط بیماران استفاده می شود . این طیف رنگی توسط شرکت Kerr آمریکا  ارائه می شود . این سایه رنگی طبیعی است و کیفیت و مقاومت بالایی دارد .

 سایه رنگ BW  از برند شفو
سایه رنگ BW  از برندهای معتبر کامپوزیت دندان ژاپنی است . این طیف رنگی سفید ترین رنگ ونیر کامپوزیت برای داشتن لبخند هالیوودی است . از دیگر مزایای سایه رنگ BW  می توان به مقاوم بودن در برابر سایش ، چسبندگی مناسب ، سازگاری با بافت دهان و دندان اشاره کرد .
متداول ترین سایه های رنگ استاندارد به کار رفته در رزین کامپوزیت در دسته بندی های A1, A2, A3, A3.5, A4, B1, B2, B3, C3, CV, CVD, BW, XBW ارائه می‌شود.

انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان

در این جا قصد داریم یک راهکار مناسب برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان به شما پیشنهاد کنیم . برای انتخاب بهترین رنگ کامپوزیت دندان بهتر است پیش از شروع کامپوزیت ، با استفاده از روش های سفید کردن دندان های خود را تا حد ممکن سفید کنید . به این ترتیب رنگ کامپوزیت ها انطباق بهتری با سایر دندان های طبیعی شما خواهد داشت و با گذشت زمان غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد.
بهتر است زمانی که برای سفید کردن دندان ها مراجعه می کنید؛ روشن ترین و سفید ترین رنگ ممکن را انتخاب نمایید. اما برای انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر از بین سایه های رنگ موجود ۷ تناژ متوالی که نزدیکترین رنگ را به دندان شما دارند؛ انتخاب کرده و سپس رنگ میانی آنها را به عنوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان انتخاب کنید.
معمولاً به افرادی که رنگ دندان هایشان تا حدودی زرد شده و تصمیم گرفته اند با استفاده از کامپوزیت رنگ دندان های خود را روشن کنند؛ توصیه می شود تا برای جلوگیری از عدم انطباق رنگ کامپوزیت ونیر و سایر دندان های طبیعی، ابتدا دندان های خود را با بلیچینگ روشن کنند و سپس از سایه‌های رنگ دو تا سه درجه روشن تر از دندانهای طبیعی خود برای اصلاح طرح لبخند استفاده کنند.
تغییر تدریجی رنگ دندان ها طبیعی است اما در صورتی که دندان ها به شدت زرد شده و یا تغییر رنگ داده باشد نباید پیش از سفید کردن آنها اقدام به نصب کامپوزیت ونیر نمود چون نتیجه کار به اندازه ای که بیمار انتظار دارد؛ زیبا و جذاب نخواهد بود.

تغییر رنگ کامپوزیت دندان

کامپوزیت  به همان آسانی که مینای دندان رنگی می‌شود، تغییر رنگ نمی‌دهد، اما با گذشت زمان تغییر رنگ می دهد . لکه‌های رنگی سطحی معمولاً پس از مواجهه‌ی مکرر با نوشیدنی‌های بسیار رنگی مثل چای، قهوه یا ماءالعشیر قرمز ایجاد می‌شوند.یکی از دلایل عمد تغییر رنگ کامپوزیت سیگار کشیدن است . افرادی هم که سیگار می‌شوند باید بدانند که نیکوتین موجود در سیگار باعث ایجاد لکه‌های زرد یا قهوه‌ای روی کامپوزیت رزین می‌شود. اگر به دنبال راهکار هایی برای عدم تغییر رنگ کامپوزیت هستید می توانید راهکار های زیر را انجام دهید :

  • بعد از نوشیدن چای یا قهوه حتما مسواک بزنید .
  • دندان‌های اطراف کامپوزیت را سفید کنید.
  • از کامپوزیت های جدید به جای قدیمی‌ها استفاده کنید.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

رنگ کامپوزیت دندان سلبریتی ها کدام است؟

روشن ترین سایه رنگ هر دسته بندی به عنوان بهترین رنگ کامپوزیت دندان سلبریتی ها انتخاب می‌شود. چون بازیگران ایرانی و سلبریتی ها تمایل دارند که چهره شان در تصاویر تلویزیونی یا فیلم های سینمایی، جذاب و زیبا به نظر برسد و برای همه جلب توجه کنند. انتخاب سایه رنگ سلبریتی ها معمولاً از درجه A1 است. درجه A1 کامپوزیت دندان توسط شرکت‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است.
در حال حاضر A1 الترادنت محبوب ترین رنگ کامپوزیت دندان سلبریتی ها است که جزو رنگهای کاملاً طبیعی برای اصلاح طرح لبخند شناخته می شود. سفید ترین سایه رنگ کامپوزیت دندان در میان رزین های کامپوزیت سایه رنگ A1 آلترادنت است که ثبات و استحکام بسیار بالایی دارد و تا حدودی نسبت به زرد شدن مقاوم است.
بعد از سایه A1، دسته بندی B1 مورد توجه سلبریتی ها قرار می گیرد البته انتخاب سایه رنگ کامپوزیت دندان B1 معمولاً توسط بازیگران انجام نمی‌گیرد و افراد مشهور در حرفه های دیگر مانند ورزشکاران این سایه رنگ را انتخاب می کنند چون طبیعی تر به نظر می رسد و زیاد جلب توجه نمی کند و در عین حال سفید و درخشنده است.
زیبایی و درخشندگی سایه رنگ کامپوزیت B1 در تصاویر به اصطلاح بسیار شیک به نظر می‌رسد. B1 آلترادنت در حال حاضر بیشترین  طرفدار را در میان سلبریتی های ایرانی دارد.
نوشتهٔ پیشین
کاشت ایمپلنت فول موس یا کل دهان
نوشتهٔ بعدی
سفید کردن دندان با سرکه سیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات