اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت

بدون دیدگاه
ایمپلنت
اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک پروتز تیتانیومی یا زیرکونیا است که در استخوان فک جایگزین ریشه دندان می شود و سپس اباتمنت و یک تاج دندان مصنوعی که به آن روکش دندان گفته می شود بر روی آن نصب می شود تا کار دندان را انجام دهد . روکش ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته است . روکش ایمپلنت تنها بخش از ایمپلنت دندان است که در دهان می بینید و بقیه آن در زیر لثه است .

یک متخصص ایمپلنت می تواند روکش را به دو روش  به ایمپلنت متصل کند :۱-روکش را می توان با پیچ به اباتمنت وصل کرد تا در جای خود ثابت شود.۲-همچنین می توان روکش را با چسب مخصوص به اباتمنت چسباند و ثابت کرد .

قبل از اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت باید قطعه واسطه ای به نام اباتمنت روی ایمپلنت پیچ شود .اباتمنت شبیه دندانی که تراش خورده و آماده روکش است عمل می کند . هنگامی که اباتمنت روی ایمپلنت قرار می گیرد مدتی منتظر بمانید تا بافت لثه اطراف اباتمنت جوش خورده و کامل آن را احاطه کند و شکل بگیرد .

اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت با پیچ

اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت با پیچ مزایا و فواید بسیار زیادی دارد . مهم ترین مزیت اتصال روکش با پیچ اصلاح پذیر بودن آن است . روکش ایمپلنت نه تنها بازیافت پذیر است بلکه با خارج کردن روکش ایمپلنت هیچ آسیبی به آن وارد نخواهد شد . در این روش اگر ایمپلنت شل شود یا ترک بخورد به راحتی می توان روکش را خارج کرد . پاک سازی ، تعویض پیچ و بررسی بافت های پیرامون ایمپلنت نیز امکان پذیر است . در روش اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت با پیچ بهتر است یک مرتبه در سال پیچ ها پاکسازی و تعویض شوند .

بیشتر بدانید:  کاشت ایمپلنت فول موس یا کل دهان

 بافت نرم اطراف ایمپلنت هایی که روکش آنها با پیچ به آن متصل می شود سالم تر از بافت نرم اطراف ایمپلنت هایی است که با چسب به آن متصل می شود. برای پرداختن به این مسئله، می توان اباتمنت های سفارشی طراحی کرد که دارای حاشیه هایی باشند که بالاتر از سطح لثه ها قرار بگیرند تا اجازه دهند برداشتن کامل و راحت چسب امکان پذیر باشد.

درصورتی که قصد انجام ایمپلنت فوری (ایمپلنت یک روزه ) دارید پیچ کردن روکش روشی مطمئن تر است زیرا مهر و موم چسب ممکن است در ۶ تا ۸ هفته حساس اول از بین برود یا به بافت های زیر نفوذ کند و باعث التهاب شود . برای روکش موقتی سفارشی نیز اتصال با پیچ منطقی تر است زیرا به راحتی می توان آن را در آورد .

اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت با چسب مخصوص

روکش هایی که با چسب مخصوص به ایمپلنت متصل می شوند هم اصلاح پذیر هستند و می توان روکش را در آن ها ترمیم یا بازیافت کرد اما اگر برای چسباندن روکش به ایمپلنت از یک چسب قوی استفاده شود برداشتن آن کار دشواری است .

روکش هایی که با چسب روی ایمپلنت ثابت می شوند دارای زیبایی بیشتری هستند زیرا حفره دسترسی پیچ که از زیبایی روکش می کاهد در آن وجود ندارد . از دیگر مزیت های اتصال روکش ایمپلنت با چسب می توان به مقاومت بیشتر اشاره کرد . از معایب اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت با چسب مخصوص نسبت به پیچ چسب اضافی است که به صورت ناخواسته در پشت آن باقی می ماند . زیرا این چسب منجر به آسیب به بافت نرم ، تحلیل استخوان و التهاب مزمن می شود .

بیشتر بدانید:  جرم گیری ایمپلنت دندان

از عوامل تأثیر گذار روی نگهداری و دوام روکش هایی که با چسب به دندان طبیعی متصل می شوند می توان به ارتفاع اباتمنت، درجه taper، و مقدار سطح و میزان ناهمواری آن اشاره کرد . دکتر محمد عاطفت بهترین متخصص ایمپلنت در اصفهان سالیان زیادی است که در زمینه اتصال روکش دندان بر روی ایمپلنت تجربه دارد .

نوشتهٔ پیشین
مراقبت های لازم بعداز ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
مراحل کاشت ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات