مزایای لومینیرز نسبت به سایر روکش ها

لومینیرز چیست؟

لومینیرز دندان نوع خاصی از ونیرهای پورسیلین دندانی است . که روی دندان کشیده می شود . این ونیرها پوشش های بسیار نازکی هستند که برای این که روی دندان بنشینند باید خیلی تراشیده شوند . برای آشنایی بیشتر با لومینیرز و کاربرد آن با دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی همراه باشید .

افراد بسیاری در سرتاسر جهان از انواع روکش ها استفاده کرده اند تا زیبایی را به دندان ها و لبخند خود هدیه کنند. اما این روکش ها اغلب ­­ نارضایتی هایی را برای افراد به همراه داشته است. مانند تراش خوردن سطح دندان ها، مقاومت کم روکش ها و لمینت ها ، شکستن آنها، رنگ پذیری آنها، ظاهر غیر طبیعی و عمر کوتاهشان. بعضی دیگر نیز به علت کمبود وقت و یا حتی ترس از دندانپزشکی، قادر به ایجاد یک لبخند زیبا برای خود نیستند و حتی از نعمت خندیدن محروم می باشند.

شرکت DenMat آمریکا با ساخت روکش لومینیرز توانست قدم بزرگی برای حل این معضلات بردارد . این شرکت ابتدا سرامیکی به نام Cerinate تولید کرد که از آن پوسته بسیار نازکی به ظرافت لنز چشمی به نام لومینیرز ساخته شد .

استحکام لومینیرز مانند دندان طبیعی است و دارای زیبایی فوق العاده ای است . این روکش را می توان بدون درد و خون ریزی یا تراش سطح بیرونی دندان ها بر روی آن ها چسباند . بنابراین می توان گفت لومینیرز کاملا با روکش های قدیمی مانند لمینت دندان و ونیر کامپوزیت متفاوت است .

لومینیرز یکی از محبوب ترین انواع روکش های موجود در بازار می باشد. این روش یا اصلا نیازی به آماده سازی ندارد و یا تنها به حداقل آماده سازی نیاز دارد. این روش برای کسانی توصیه می شود که دارای فاصله بسیار کمی بین دندان ها می باشند و یا بین دندان های آن ها مقدار کمی انحراف وجود دارد.

تفاوت لومینیرز با ونیر کامپوزیت چیست؟

لومینیرز

ونیر های سنتی ضخیم می باشند به همین دلیل لازم است که مقداری از دندان تراشیده شود و این امر خود موجب ایجاد یک تجربه دردناک برای بیماران خواهد شد. اما ضخامت این روش بسیار کم و در حدود ۲/ میلی متر می باشد و شفاف نیز می باشد.

به همین  دلیل دارای ظاهری بسیار طبیعی برای مینای دندان می باشد.برای استفاده از لومینیرز نیازی به ساییدن لایه بیرونی دندان نیست. پس از تکمیل روش، فرد دچار حساسیت دندان یا ناراحتی نمی شود. به طوری که بلافاصله پس از درمان فرد احساس طبیعی بودن دارد. پس از استفاده از این روش فرد می تواند هر چیزی که بخواهد بخورد و بنوشد.

لومینرز چقد دوام دارد؟

جواب مطلقا صحیحی برای این سوال وجود ندارد. نحوه رسیدگی شما به دندان هایتان در رسیدن به پاسخ این سوال بسیار تاثیر گذار است. اگر پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید و یا از نخ دندان استفاده کنید، شیرینی خوردن خود را محدود کنید و سالیانه دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید مراقبت از دهان و دندانتان بسیار بهتر از زمانی است که فقط صبح ها مسواک بزنید.

در صورتی که موارد ذکر شده را رعایت کنید دندان های شما بیش از ده سال دوام خواهند آورد. لومینرز همراه با گارانتی می باشد. به این معنا که اگر برای دندان ها اتفاقی بیفتد بدون پرداخت هزینه تعویض خواهند شد. ونیرهای پرسلن به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارند، البته با مراقبت های مداوم بیشتر نیز خواهد شد.

لومینیرز

لومینیرز دندان درد دارد؟

ااز آن جایی که در هنگام لومینرز ممکن است قسمتی از مینای دندان از میان برود، معمولا قبل از قرار گرفتن ونیر پرسلن، بی حسی موضعی داده می شود. به همین علت این کار با مقداری درد اولیه همراه خواهد بود. دلیل اینکه دندانپزشک نیاز به برداشتن همان مقدار از مینای دندان با لومینیرز نمی باشد، نیازی به یک شات نیست. در هر دو روش، می بایست درد را به حداقل رسانید.

پوشش لومینیرز

ونیرهای پرسلن برای پوشش دندان هایی که دچار شکستگی شده اند و یا تغییر رنگ داده اند هم مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین می توانند بعنوان پر کننده شکاف میان دندان ها نیز قرار بگیرند. لومینیرز  در دندانهایی که نسبتا مستقیم هستند و تغییر رنگ کمتری داده اند بهترین روش است. لومینیرز نازک تر از ونیر می باشد، بنابراین تغییر رنگ های موجود را بیشتر نشان می دهد.

لومینرزویژگی های لومینیرز

لومینیرز یک نام تجاری خاص از ونیر دندانی است که دارای ساختاری متفاوت با  دیگر انواع ونیرها می باشد. ونیرهای  سنتی معمولا با  ضخامت ۰٫۵ میلی متری ساخته می شدند. لومینیرها با تکنیک های مختلف اتصال طراحی می شوند که آنها را قوی تر می سازد. قدرت بالاتر آن، در نهایت محصول نازک تری بوجود می آورد که نقطه اصلی فروش آنها  است. لومینیرها قادر هستتند به  ضخامت ۰٫۳ میلی متری نیز برسند. دن مارت در کالیفرنیا خالق ونیر دندانی با برند لومینیرز است.

مواد تشکیل دهنده لومینیرز

لومینیرز از همان مواد سایر ونیرها ساخته شده است. ونیرهای دندانی از یک فرم پرسلن ساخته می شوند که با مواد دیگر مخلوط می شوند تا یک پوشش دندانی که باعث بهبود ظاهر دهان میشود را ایجاد نمایند. لومینیرز از پرسلن سرینات ساخته شده و معمولا با سیمان رزین فوق العاده ترمیمی و چسب متصل می شود. پرسلن سرینات با پرسلن فلدسپاتی مخلوط با کریستال لوسیت ایجاد شده است. این مواد با دندان اتصالی ایجاد می کند که می تواند برای بیست سال یا بیشتر دوام فراهم بیاورد.

لومینیرز

مزیت های لومینیرز

 • بی نیازی به تراش دندان طبیعی چون در ضخامت ۰٫۲ میلیمتر استحکام بسیار بالایی دارد.
 • گارانتی دارد.
 • نسبت به سایر لمینیتهای سرامیکی رنگ طبیعی بسیار زیباتری دارد.
 • باعث سایش دندانهای مقابل نمی شود.
 • ضریب انبساط حرارتی بسیار نزدیک به ساختار دندان دارد، از این رو احتمال جدا شدن و شکست را به حداقل ممکن می رساند.
 • رنگ دندان زیرین را به طور کامل می پوشاند و رنگی کاملا طبیعی ایجاد می کند.

به علت انحصار این شرکت، پس از قالب گیری از دندانها و انتخاب رنگ، قالبها به لابراتواری فرستاده می شود و حدود یک ماه بعد لومینیرزها فرستاده می شوند.

مراحل انجام لومینیرز دندان

برای لومینیرز دندان به ۳ جلسه حضور بیمار در مطب دندانپزشک نیاز می باشد . در قدم اول از تمام دندانهای بیمار یک قالب کلی گرفته می شود، بعد از آن در قدم دوم قالب گیری نهایی بعمل می آید و در جلسه سوم لومینیرزهای ساخته شده تحویل داده می شود .  لومینیرزها شباهت زیادی به ناخن‎ها‏ی مصنوعی دارند که به دندان‌ها چسبانده می‏شوند. یکی از نکاتی که در استفاده از لومینیرز ها وجود دارد، محدودیت استفاده از آن‌هاست بطوری که در دندان‌هایی که به تغییر سایز و فرم نیاز دارند، نمی‌توان از این روش استفاده نمود.

لومینیرز

مقایسه روش های درمانی با یکدیگر

در روش‌های درمان با لمینیت دندان، ممکن است بیمار پس از درمان به حساسیت دچار شود که البته پس از مدتی این حساسیت‌ها از بین می‌رود. این در حالی است که در روش درمانی لومینزر، امکان حساسیت به مواد غذایی گرم و سرد وجود دارد.

در روش درمانی لومینیرز ، به دلیل برجسته شدن دندان‌ها، ممکن است به لثه‌ها آسیب وارد شود اما در روش لمینیت این مشکل وجود ندارد.در روش لومینیرز سرعت عمل و عدم اتلاف وقت بیمار و خود دندانپزشک زیبایی ترمیمی یکی از مزایا محسوب می‌شود در حالی که لمینیت نیازمند زمان بیشتری است.

در لمینت ،  دندان‌ ها تراش داده می‌شود اما در لومینیرز این امر حذف شده و دندان‌ها و شکل آناتومیک آن‌ها بدون دستکاری، ترمیم می‎شوند.هزینه‌ای که برای درمان لومینیرز دریافت می‎شود عموما ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر از روش درمانی لامینیت می‌باشد.

چنانچه بیمار تمایل به بازگشت دندانها به حالت اول را داشته باشد، به دلیل عدم تراش دندان‌ها، این امر امکان پذیر است در حالی که در روش لمینیت ، دندان‌ها تراش داده شده و بازگشت به حالت اول یا غیرممکن است و یا با مشکل انجام می‌شود.زمان ماندگاری لومینیرز ، ۲۰ سال است در حالی که ماندگاری لمینیت ، ۱۰ سال تخمین زده شده است.

عارضه هایی که با لومینیرز می توان آن ها را درمان کرد :

بعضی از بیماری ها و عارضه ها را می توانید با لومینیرز و توسط Cerinate اصلاح کنید . در ادامه برخی از مسائل دندانپزشکی که با لومینیرز می توان آن ها را درمان کرد را برای شما نام می بریم :

 • دندان‌هایی که لک شده یا تغییر رنگ داده اند.
 • دندان‌های فاصله‌دار
 • دندان‌های کوچک
 • دندان‌هایی که شکل نامنظم دارند.
 • دندان‌هایی با کجی خفیف
 • دندان‌هایی که دارای ترک یا پریدگی‌های کوچک در سطح خود هستند.
 • دندان‌های شلوغ و نامرتب
 • دندان‌های بد شکل

نوشتهٔ پیشین
اصلاح طرح لبخندبا بهترین مواد
نوشتهٔ بعدی
بهترین متخصص ایمپلنت

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • لیلا صادقی
  1398-10-03 11:32 ق.ظ

  سلام جناب دکتر عاطفت . با توضیحات و مزایایی در مورد لومینیرز گفتید من ترغیب شدم از این روش استفاده کنم . لطفا بفرمایید بعد از انجام لومینیرز محدودیت غذایی دارم یا هر غذایی می توانم مصرف کنم ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-10-03 11:37 ق.ظ

   سلام خیر بعد از لومینیرز هیچ گونه محدودیت غذایی ندارید تنها باید بهداشت دندان های خود را به خوبی رعایت کنید و برای بررسی وضعیت لثه و دندان ها هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید .

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات