آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

بدون دیدگاه
ایمپلنت
آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

ایمپلنت به جرأت می توان گفت بهترین جایگزین برای دندان های فاسد و خراب شده است . اما نگرانی که اکثر افراد هنگام کاشت ایمپلنت دارند این است که آیا ایمپلنت دندان درد دارد و درد آن چند روزه است ؟

طبیعتا کاشت ایمپلنت هم مانند درمان های زیبایی دیگر درد دارد زیرا در آن بافت لثه پاره شده و دوباره پیوند داده می شود . درد ایمپلنت معمولا جزئی است و بعد از گذشت ده روز آرام می شود . درد ایمپلنت معمولا با قرص های ایبوپروفن و مسکن آرام می شود اما اگر شدت آن زیاد بود و ادامه داشت باید حتما به متخصص ایمپلنت خود مراجعه کنید تا مسکن های قوی تری را برای شما تجویز کند .

آیا درد جراحی ایمپلنت خیلی شدید است ؟

واکنش افراد به ایمپلنت متفاوت است اما می توان گفت معمولا اشخاص درد زیادی حس نمی کنند و چند روز پس از کاشت ایمپلنت می توانند به محل کار خود بازگردند .کشیدن دندان دردی بیشتری از کاشت ایمپلنت دارد زیرا در فرایند کاشت ایمپلنت دندان ، دندانپزشک معمولا پیش از جراحی از بی حسی موضعی استفاده می کند تا فرد درد زیادی حس نکند .

دلایل شدید شدن درد ایمپلنت

 افتادن هیلینگ کپ

گاهی اوقات ممکن است پیچ کوچکی که در بالای ایمپلنت پیچ می شود با شروع فرایند بهبود شل شده و از جای خود خارج شود . در این صورت دندانپزشک باید هیلینک کپ را بردارد آن را تمیز کند و مجددا داخل ایمپلنت قرار دهد . در حین انجام این عمل ممکن است فرد احساس درد یا ناراحتی داشته باشد .

لق شدن پایه ایمپلنت

اگر استخوان فک تراکم کافی نداشته باشد ، ایمپلنت داخل استخوان جوش نخورده و لق می شود . در این شرایط دندانپزشک مجبور است ایمپلنت را بردارد و پس از برطرف کردن مشکلات با پیوند استخوان اقدام به کاشت مجدد ایمپلنت کند .انجام این فرایند قطعا درد دارد .

بیشتر بدانید:  بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان چه زمانی است؟

عفونت

یکی دیگر از عواملی که درد ایمپلنت را زیاد می کند عفونت لثه است . اگر عفونت سریع تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است .

پس زدن ایمپلنت

در برخی شرایط کاشت ایمپلنت با شکست مواجه می شود به گونه ای که بدن آن را پس می زند و ایمپلنت به درستی با استخوان فک بیمار جوش نمی خورد . این اتفاق موجب لق شدن ایمپلنت و احساس درد در ناحیه ایمپلنت می شود .

بسیاری از بیماران نگران از دست رفتن ایمپلنت خود هستند و می پرسند آیا امکان دارد با انجام دادن کاری بتوان خطر از دست رفتن ایمپلنت را کمتر کرد. در واقعیت در بعضی از موارد میتوان خطر از دست رفتن ایمپلنت را کاهش داد اما در بعضی از موارد نیز نمیتوان کاری انجام داد.

بعضی از موارد از دست رفتن ایمپلنت به خاطر آلرژی یا مشکلات ژنتیکی میباشد و در برخی از موارد نیز به خاطر بهداشت ضعیف دهان. با اینکه از دست رفتن ایمپلنت دندانی به ندرت اتفاق می افتد اما چهار دلیل اصلی برای این اتفاق وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

دلایل درد ایمپلنت

 

بدن بعضی از افراد به طور غیر طبیعی به اجسام خارجی واکنش نشان میدهد و یا دارای بعضی از آلرژی های ناشناخته هستند که باعث میشود قبل ازینکه ایمپلنت و حفره استخوان به یکدیگر بچسبند و استخوان ترمیم پیدا کند ایمپلنت از بدن پس زده شود. برای مثال بعضی از بیماران به برخی از فلزات حساسیت دارند که دانستن این موضوع قبل از روند درمانی به انتخاب فلز موجود در ایمپلنت به ما کمک میکند. در هر صورت چه این مساله به خاطر آلرژی باشد و چه به خاطر واکنش بدن شما باید سریع این موضوع را به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

بیشتر بدانید:  تعرفه ی ایمپلنت 99

 بهداشت ضعیف دهان و یا وارد شدن ضربه به حفره دهان نیز می تواند موجب پس زدن ایمپلنت شود . هم چنین گاز زدن های ناسالم بر اجسام سخت پس از کاشت ایمپلنت نیز می تواند باعث ایجاد این عارضه شود. یکی دیگر از علل نادر این موضوع نیز سیگار کشیدن زیاد میباشد.

پس زدن سریع ایمپلنت

بدن بعضی از افراد به طور غیر طبیعی به اجسام خارجی واکنش نشان میدهد و یا دارای بعضی از آلرژی های ناشناخته هستند که باعث میشود قبل ازینکه ایمپلنت و حفره استخوان به یکدیگر بچسبند و استخوان ترمیم پیدا کند ایمپلنت از بدن پس زده شود. برای مثال بعضی از بیماران به برخی از فلزات حساسیت دارند که دانستن این موضوع قبل از روند درمانی به انتخاب فلز موجود در ایمپلنت به ما کمک میکند. در هر صورت چه این مساله به خاطر آلرژی باشد و چه به خاطر واکنش بدن شما باید سریع این موضوع را به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

احساس سوزش در استخوان
احساس سوزش در ناحیه استخوان پس از کاشت ایمپلنت به ندرت رخ می دهد بنابراین اصلا نگران این عارضه نباشید . گاهی اوقات  حرارت دریل کردن استخوان توسط دندانپزشک به نواحی اطراف عمل جراحی روی استخوان آسیب می رساند و بیمار دچار درد ، سوزش و ناراحتی شدید می شود در این شرایط دندانپزشک باید ایمپلنت را خارج کرده و استخوان فک را درمان کند .
 آسیب دیدن عصب دندان
آسیب رسیدن به رشته‌های عصبی نیز به ندرت اتفاق می افتد. اگر دندانپزشکی با دریل کردن نادرست یا با کاشت ایمپلنت در ناحیه ای خیلی نزدیک به رشته های عصبی موجب آسیب رسیدن به آن‌ها شود؛ بیمار درد شدیدی را احساس خواهد کرد. در این حالت ایمپلنت باید برداشته شده و مجدداً جایگزین شود.

راهکار های کاهش درد ایمپلنت

در ادامه قصد داریم راهکارهای مؤثر دیگری که یک متخصص ایمپلنت انجام می دهد تا درد شمارا ساکت کند شرح دهیم :

 • استفاده از داروهای آرام بخش
 • استفاده از بی حسی در هنگام عمل
 • خوردن غذاهای نرم
 • به کاربردن تکنیک های پیشرفته برای پیشگیری از عفونت زخم
 • انتخاب متخصص خوب برای کاشت ایمپلنت
 • به دستورالعمل های دندانپزشک خود عمل کنید
 • گذاشتن کیسه یخ روی گونه
 • قرقره آب نمک
 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • استراحت
بیشتر بدانید:  ایمپلنت دندان در دوران بارداری

شدت درد در دوره های مختلف پس از کاشت ایمپلنت چگونه است ؟

همان طور که گفته شد درد ایمپلنت معمولا تا ده روز ادامه دارد و وجود تورم ، ۳ تا ۵ روز پس از کاشت ایمپلنت طبیعی است . پس از گذشته حداکثر دو هفته ، دندان درد باید به طور قابل توجهی تسکین یابد . اگر پس از گذشت دو هفته هم چنان شدت دندان درد زیاد بود حتما با متخصص ایمپلنت خود مشورت کنید زیرا احتمال دارد زخم عفونت کرده باشد . اگر پس از گذشت سه تا چهار ماه هنوز درد داشتید علت آن معمولا یکی از موارد زیر است :

 • بیماری سیستم ایمنی
 • خون رسانی ضعیف به بافت های اطراف ایمپلنت (کم خونی )
 • تداخل دارویی با سایر قرص های مصرفی
 • سلامت عمومی ضعیف
 • وجود عفونت
 • وارد آمدن فشار زیاد به پایه ایمپلنت
 • پس زدن ایمپلنت
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب دیدن بافت یا رشته های عصبی

گاهی اوقات ممکن است دندان درد تا یک سال بعد از کاشت ایمپلنت هم ادامه یابد که علت آن می تواند دندان قروچه ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، ناکافی بودن بافت لثه در ناحیه ایمپلنت ، عفونت ، کشیدن سیگار ، ناکافی بودن استخوان فک و… باشد .

نوشتهٔ پیشین
علائم عفونت ایمپلنت دندان
نوشتهٔ بعدی
فتوگرافی دندانپزشکی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

مقالات با بیشترین نظرات

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات