ونیر کامپوزیت آی پی اس

ونیر کامپوزیت آی پی اس

ونیر کامپوزیت آی پی اس نسل جدیدی از ونیر کامپوزیت ها هستند که ذرات سرامیک به کامپوزیت افزوده شده است. روکش های دندانی که تمام سرامیک هستند دارای سازگاری مطلوب تری با لثه هستند. سرامیک هایی با استحکام بالا مانند سیلیکات و زیرکونیا در این روکش ها کاربرد بسیار زیادی دارد. در لبه این روکش ها تغییر رنگ وسیاهی دیده نمی شود. دوام و زیبایی فوق العاده ای هستند.

ونیر کامپوزیت آی پی اس یک نوع سرامیک است که در درمانهای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت بیشترین ضربه را به لثه وارد می کند بنا بر این در صورتی که به درستی روی لثه قرار نگیرد موجب آسیب زدن به لثه می شود. در صورتی که افرادی که کامپوزیت دندان انجام داده اند شاهد متورم شدن لثه شان شدند حتما به پزشک و متخصص دندان پزشکی مراجعه کنند تا اقدامات درمانی هرچه سریع تر انجام شود.

استفاده از ونیر کامپوزیت آی پی اس در موارد خاص بوده و هر لمینیت متناسب با دندان ها ساخته شده و  مورد استفاده قرارمی گیرد. همچنین از این نوع از لمینیت میتوان برای جایگزینی لمینیت های قدیمی استفاده کرد.

افزودن این ذرات سرامیکی موجب بالا رفتن استحکام کامپوزیت شده است و در مقابل رنگ پذیری دارای مقاوت به نسبت بالا تری هستند. افزودن ذرات سرامیکی به کامپوزیت باعث براق تر شدن آن می شود و از حالت مات گونه کامپوزیت های معمولی کم می کند.

کامپوزیت های معمولی دارای طول عمری بین سه تا پنج سال هستند این در حالی است که  طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس حدود شش سال می باشد. ذکر این نکته لازم است که بهترین روش برای طراحی لبخند همان لومینیرز می باشد که دارای طول عمری سه برابر کامپوزیت است و بسیار مقاوم تر نیز می باشد.

مزایای ونیر کامپوزیت آی پی اس

 • از مزایای ونیر کامپوزیت آی پی اس این است که دندان تراشیده نمی شود و نسبت به لومینیرز بسیار ارزان تر می باشد.
 • در صورتی که بر اثر وارد شدن فشار های بالا دندان شما دچار پریدگی لبه و یا شکستگی شود همانند دندان های طبیعی می توانید آن ها را ترمیم کنید.
 • در این روش دندان های شما قابلیت تحمل فشار های بالا در زمان جویدن مواد غذایی را دارد.
 • دندان هایی که به وسیله ونیر کامپوزیت آی پی اس مورد ترمیم قرار می گیرند دارای ظاهر طبیعی بسیار زیادی با دندان های شما هستند.
 • در این روش خطای انسانی راهی پیدا نمی کند چرا که نیازی به لابراتوار نمی باشد.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

یکی از شایع ترین موارد استفاده ونیر کامپوزیت آی پی اس  پر کردن دندان های خالی می باشد. از این ماده خمیری شکل بعنوان ماده ای برای پر کردن دندان های شما استفاده می شود. هم چنین در صورتی که از رنگ دندان های خود نا راضی هستید می توانید از با استفاده از رنگ کامپوزیت دلخواهتان ، دندان های خود را سفید تر و جذاب تر کنید.

ونیر کامپوزیت آی پی اس می تواند لبخندی منحصر به فرد را برای شما رقم بزند. به جرات می توان گفت یکی از روش های بدون ضرر برای ماندگاری لبخند بر روی دندان هایتان می باشد.مهم ترین مزیت کامپوزیت این است که تنها پوشش دهنده ی سطح جلویی دندان ها می باشد که در نتیجه آن دندان ها سالم می ماند و نیاز به تراش چندانی ندارد. در این روش میزان تراش دندان ها به طرح و شکل اولیه دندان ها منوط می باشد و گاها ممکن است هیچ نیازی به تراش دندان هایتان نباشد.

معایب ونیر کامپوزیت آی پی اس

 • ونیر کامپوزیت آی پی اس علاوه بر تمام مزایی که برای آن ذکر شد دارای معایبی نیز می باشد پس بهتر است از معایب این روش نیز آگاهی پیدا کنید.
 • در این روش در صورتی که بهداشت رعایت نشود احتمال التهاب لثه وجود دارد.
 • انجام لمینت دندانی نیازمند تراش تقریبا نیم میلی متر از دندان می باشد. قابل ذکر است در صورتی که شرایط دندانی فرد مطلوب باشد این روش را می توان بدون تراش دندان انجام داد. حجم این میزان تراش از دندان بسیار جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش دندان روی دندان های فرد می باشد.
 • پس از انجام لمینت دندان حساسیت در هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده می شود. اما پس از مدت زمانی این حساسیت بر طرف می شود.
 • در صورتی که اصول اولیه درمان کامپوزیت رعایت نشود احتمال شکستگی لمینت وجود دارد اما با رعایت اصول اولیه این احتمال کاهش می یابد. در صورت شکستگی امکان اصلاح و ترمیم وجود دارد.

معایب ونیر کامپوزیت آی پی اس

موارد کاربردی استفاده ونیر کامپوزیت آی پی اس

یکی از خدمات منحصر بفرد دکتر محمد عاطفت متخصص دندانپزشکی ترمیمی اصفهان ارائه مشاوره به شما به منظور بررسی وضعیت دندان های شما برای ارائه خدمات می باشد. قبل از انجام ونیر کامپوزیت می بایست متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مناسب بودن دندان شما را برای ونیر کامپوزیت آی پی اس مشخص کند. لازم است بررس یشود که شما هیچ بیماری لثه یا التهاب های لثه ای نداشته باشد.

با این همه روش ترمیم دندان ها به وسیله ونیر کامپوزیت آی پی اس برای اکثر افراد مناسب می باشد و برای افرادی که با مشکلات زیر مواجه هستند مناسب می باشد.

 • دندان نا مرتب
 • دندان هایی‌که روی یکدیگر قرار میگیرند
 • رنگ بد دندان
 • موارد لب پر و شکستگی دندان
 • دندان های‌بلند، کوتاه یا کوچک

ونیر کامپوزیت ای پی اس

مراحل انجام ونیر کامپوزیت آی پی اس

به منظور استفاده از ونیر کامپوزیت آی پی اس لازم است ابتدا دندان ها به طور تمییز می شوند تا هرگونه جرم و یا پلاک های ارتودنسی که روی سطح دندان ایجاد شده است، پاک شود و سطحی تمییز برای قرار دادن کامپوزیت ایجاد شود.

پس از این مرحله دندان ها کاملا خشک می شوند سپس پاک می شوند تا مطمئن شوید که هیچگونه رطوبت بزاقی روی دندان وجود ندارد تا در عملکرد مواد باندینگ اختلال ایجاد نشود. بعد از آن سطح جلویی دندان ها با مواد اسیدی متخلخل می شوند تا یک سطح مناسب برای کار گذاشتن روکش ونیر ایجاد شود.این روکش به چسبیدن ونیر کامپوزیت به دندان ها کمک می کند.

در قدم آخر از مواد باندینگ ( چسب ) روی سطح دندان ها استفاده می شود و مواد ونیر کامپوزیت آی پی اس به آرامی روی دندان ها قرار داده می شود. در این مرحله فرایند اضافه کردن، برداشتن و آماده کردن مواد ونیر کامپوزیت به‌همراه صیقل زدن آن‌تکرار میشود تا به‌این ترتیب روکش نهایی ونیر ایجاد شود. به‌هرحال نتایج نهایی بدست آمده‌ دراین حالت بستگی زیاد به تجربه هنری دندان پزشک زیبایی و توانایی های‌ او دارد.

در انتها لایه نازکی از ونیر کامپوزیت آی پی اس روی سطح دندان قرار داده می شود و از آن جایی که لایه قرار داده شده بسیار نازک می باشد بنا بر این برای جبران این ضخامت نیازی به تراش دادن دندان نمی باشد. در ونیر کامپوزیت آی پی اس دندان ها ترشیده نمی شوند مگر برای اصلاح نا مرتب بودن دندان ها و یا کوچکتر کردن سایز آن ها. درمان تمامى دندان هاى‌مورد نظر دریک جلسه قابل انجام‌است.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس

طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس به‌عوامل مختلفی‌ همچون جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادات غذایی بستگی دارد. در صورتی‌که ونیر کامپوزیت به‌درستی صورت گیرد بعد از آن ‌مراقبت های لازم توسط بیمار صورت گیرد به احتمال قطع ونیر کامپوزیت آی پی اس جزء یکی‌از با دوام‌ترین درمان هادر حوزه دندانپزشکی به‌حساب می‌آید.

ونیر کامپوزیت آی پی اس مانند سایر جراحی‌های زیبایی یک درمان دائمی است و اینطور نیست که بگوییم یک یا ۱۰ سال طول عمر دارند و برای آن طول عمر تعریف کنیم. لمینت و کامپوزیت هم نیازمند مراقبت هستند و با فشار بر روی دندان‌ها و… دچار شکستگی می‌شوند، اما این ایرادات قابل ترمیم مجدد هستند.

در انتها یکی از شاهکار های دکتر محمد عاطفت متخصص ایمپلنت برای شما به نمایش گذاشته شده است.

نوشتهٔ پیشین
ونیر کامپوزیت دندان
نوشتهٔ بعدی
مطب دندانپزشکی دکتر عاطفت

8 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • یعقوبی
  1398-06-25 6:07 ق.ظ

  سلام.وقتتون به خیر. برای روش ای پی اس دو جلسه لازمه؟ یه جلسه لابراتوار هم داره؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-06-26 6:45 ق.ظ

   سلام
   کامپوزیت ونیر یک جلسه لازم داره ولی اگر لمینیت سرامیکی بخواهید حداقل دو جلسه نیاز داره و لابراتوار باید بسازه
   موفق باشید

   پاسخ
 • سلام با تشکر از مطلب مفید و خوبتون . خواستم بپرسم کدام نوع کامپوزیت بهتر است ؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-07-12 6:07 ق.ظ

   سلام لطف دارید . کلیه ونیرکامپوزیت های ips از استحکام بالایی برخوردار هستند و برای زیباتر کردن لبخند شما مناسب هستند . ونیر کامپوزیت های بلیچ وایت و سوپربلیچ سفیدی خاصی به دندان ها می بخشند .

   پاسخ
 • سلام میخواستم سّوال کنم اول لایه دنتین میگذاریم و بعد انامل ویا هر کدام به تنهایی میشود استفاده کرد؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-11-24 9:45 ق.ظ

   سلام دوست عزیز بله اول لایه دنتین کار میشود . سپس انامل روی کار اضافه می شود .بعضی اوقات اگر بدرنگی دندان زیر نباشه فقط انامل کار می شود .

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشیدقیمت هر واحد ای پی اس چقر هس ب تاریخ امروز؟

  پاسخ
  • دکتر محمد عاطفت
   1398-11-29 10:46 ق.ظ

   سلام خیلی ممنون . در حال حاضر قیمت هر واحد ای پی اس بین ۸۵۰ تا ۱ میلیون تومان است .

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات