لمینت دندان

لمینت دندان

داشتن لبخندی دلنشین یکی از مولفه هایی است که می تواند موجب زیبا تر شدن چهره شما شود. بعضی از افراد به دلیل داشتن دندان های بد شکل از این زیبایی محروم اند. لمینت دندان می تواند معجزه ای در چهره شما باشد و لبخندی زیبا را به چهره شما باز گرداند.

لمینت دندان لایه ای است که دارای مواد همرنگ دندان می باشد و برای اصلاح شکل، رنگ، فاصله بین دندان ها و یا درمان دندان های شکسته روی دندان قرار می گیرند و باعث جذابیت هر چه بیشتر صورت شما می شوند.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان با توجه به جنس و ساخت آن ها به دو دسته کامپوزیتی و سرامیکی تقسیم می شوند.

  • لمینت کامپوزیت
  • لمینت سرامیکی

لمینت دندانلمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی که نام دیگر آن پرسلن ونیر می باشد، به پوششی از جنس سرامیک گفته می شود. در این روش برای تحویل لمینت سرامیکی به دو تا سه هفته زمان نیاز می باشد. از لمینت سرامیکی به منظور اصلاح نا مرتبی ها، بهم ریختگی های دندان، کوتاه و یا بلندی دندان ها، شکستگی و لب پر شدن دندان ها، پر کردن فاصله ی بین دندان ها، بزرگ کردن دندان های کوچک و زیبا کردن دندان های بد شکل می باشد.

برای ساختن لمینت های سرامیکی ابتدا می بایست بدون تراشیدن دندان های بیمار از دندان های وی قالبگیری شود و سپس قالب تهیه شده برای ساخت نهایی لمینت سرامیکی به لابراتوار ارسال شود.

لابراتوار با توجه به درخواست دندانپزشک و بیمار و با توجه به رنگ مورد نظر و کاملا انتخابی بیمار ، آن را آماده می کند. و بعد از آماده شدن لمینت های سرامیکی در جلسه بعدی ، لمینت های آماده شده بر روی دندان چسبانده می شوند.

لمینت سرامیکی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیت و یا ونیر کامپوزیت به پوششی گفته می شود که طی یک و یا دو جلسه توسط دندان پزشک روی دندان ها قرار داده می شود و سپس ساخته می شود. جنس لمینت کامپوزیت از جنس مواد ترمیمی می باشد که هم رنگ دندان هستند و با مهارت و دقت بسیار زیاد و توجه به اصول زیبایی و آناتومی دندان ها روی دندان ساخته می شود.

به کمک لمینت کامپوزیت می توان بدفرمی های دندان، لب پریدگی دندان، ترک دندان، بهم ریختگی دندان ، فواصل باز بین دندان و بد رنگی های دندان را بر طرف کرد.

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزتی

یکی از ایراد هایی که به لمینت کامپوزیتی وارد است تغییر رنگ حتمی آن ها می باشد. البته با انجام مراقبت های دوره ای و پولیش های شش ماه یک بار مشکلات کمتری بوجود می آید و مجددا رنگ اولیه خود را بدست می آورد. از طرف دیگر لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی دارای مقاومت کمتری هستند و شکنندگی بیشتری نیز دارند.

ولی از لحاظ ظاهری مطلوبیت مقبولی دارند فقط نیازمند مراقبت های دوره ای هستند. از طرفی لمینت سرامیکی به کار گرفته شده در دندانپزشکی مرکز لبخند با داشتن ضخامت کمتر دارای استحکام بسیار بالتری می باشد و به راحتی آسیب نمی بیند.

ضخامت ونیر سرامیکی بسیار کمتر و ظاهر و نمای آن نسبت به کامپوزیت بسیار شفاف تر و طبیعی تر می باشد. این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیك ها نسبت به کامپوزیت مربوط می شود كه درخشنده تر و شفاف تر هستند. لمینت سرامیکی به ندرت تغییر رنگ می دهد و یا دچار سایش می شود. این روش نیازی به پولیش مداوم وی ا مراقبت های دوره ای نسبت به کامپوزیت ندارند.

لمینت دندان به چه افرادی توصیه نمی شود.

لمینت دندان برای کسانی که مشکلی برای دندانشان وجود ندارد مناسب نیست. زیرا در صورت نداشتن مهارت کافی پزشک عصب دندان ها از بین می رود و دندان ها نسبت به سرما و گرما حساس می شوند.

کسانی که دندان قروچه می کنند و یا مواد اسیدی مانند ترشی زیاد مصرف می کنند، کسانی که بیماری های مفصلی دارند، کسانی که بهداشت دهان را رعایت نمی کنند از جمله کسانی هستند که استفاده از این روش به آن ها توصیه نمی شود زیرا با لمینت استفاده از نخ دندان  و مسواک الزامی است.

همچنین کسانی که دچار سایش مینای دندان هستند و بافت مینای آن ها کافی نیست بهتر است به جای لمینت دندان از روکش دندان استفاده کنند.

لمینت سرامیکی

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان به عوامل متفاوتی بستگی دارد. لمینت دندان دارای دو نوع متفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی می باشد. لمینت با مواد مختلفی همچون سرامیک، پرسلن و کامپوزیت ساخته شده است که بر اساس موارد به کار رفته در آن ها قیمتشان نیز متفاوت است که این عامل خود موجب تغییر هزینه لمینت دندان خواهد شد. برای اطلاع پیدا کردن از تعرفه و قیمت لمینت دندان می بایست طرف قرار داد سازمان ها، نهادها یا بیمه های درمانی مختلف بوده و با توجه به خدمات دندانپزشکی که هست این قمیت تغییر پیدا میکند.

طول عمر دندان های لمینت شده چقدر است؟

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند این است که ممکن است در طول زمان لمینت از دندان جدا شود و یا با گذشت زمان دچار پوسیدگی شود. در جواب این سوال باید گفت که در صورتی که لمینت دندان به درستی نصب شود و دارای طراحی دقیقی باشد به هیچ عنوان از دندان جدا نمی شود اما در صورتی که در نصب آن دقت نشود احتمال جدا شدنش وجود دارد.

در صورتی که دهان شما با تغییرات گرمایی و یا سرمایی روبرو شود موجب جدا شدن لمینت دندان خواهد شد و می بایست کار های مراقبتی لازم به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان انجام شود.

در هنگام لمینت کردن دندان می بایست از گاز زدن و جویدن خوراکی های سفت جلوگیری شود و مراقبت های لازم انجام شود تا عمر لمینت دندان افزایش پیدا کند. دندانی که روی آن لمینت دندان قرار داده شده است به همان اندازه ای که دندان طبیعی می پوسد، احتمال پوسیدگی آن وجود دارد پس درست به همان اندازه ای که به بهذاشت دندان های طبیعی اهمیت می دهید می بایست به بهداشت دندان های های درمان شده نیز اهمیت داد.

لمینت دندان به عنوان پوششی که روی دندان قرار می گیرد در صورتی که بهداشت دهان رعایت نشود موجب ایجاد پلاک های میکروبی می شود. در برخی از افراد از قبل پوسیدگی دندان های جلویی اتفاق افتاده است و اگر روی دندان های جلویی لمینت انجام شود موجب کم کردن میزان پوسیدگی دندان می شود و با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از پوسیرگی دندان جلوگیری می شود.

در واقع از لمینت دندان به مظور خوش فرم ساختن دندان ها استفاده می شود. افراد زیادی هستند که به دلیل داشتن دندان هایی بد فرم از داشتن لبخندی زیبا محروم هستند. اما با پیشرفت روز افزون علم پزشکی در دنیای دندانپزشکی تحول زیادی ایجاد شده است و با بهره گیری از معجزه ای به نام لمینت به راحتی می توانید دندان هایی زیبا و خوش فرم داشته باشید.

نوشتهٔ پیشین
طول عمر کامپوزیت دندان
نوشتهٔ بعدی
ونیر کامپوزیت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات