ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت با نام های ونیر یک جلسه ای، کامپونیر، ونیر رزین کامپوزیتی و باندینگ کامپوزیت شناخته شده است. این روش یکی از روش هایی است که می تواند موجب بازگرداندن لبخند به چهره شما شود. در صورتی که دندان هایتان دچار شکستگی و یا آسیب دیدگی شده است ونیر کامپوزیت بهترین گزینه برای نصب شدن مستقیم روی دندان می باشد که موجب زیبایی دو چندان چهره شما می شود.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت جایگزین بهتری نسبت به لمینت می باشد که جنس آن رزین نیمه شفاف است و تنها در یک جلسه توسط دندانپزشک آن هم  با دقت و ظرافت روی دندان ها نصب می شود. ونیر کامپوزیت از نظر هزینه روشی مقرون به صرفه تر می باشد.

ونیر کامپوزیت به دلیل مقرون به صرفه بودن و سرعت بالای انجام شدن  و داشتن ظاهری زیبا توانسته محبوبیت بیشتری در میان مردم به دست آورد. با توجه به تمایل بیمار انجام کامپوزیت روی هر تعداد دندان او امکان پذیر است و دارای محدودیت نمی باشد. ایجاد لبخندی زیبا که موجب زیباتر شدن شما باشد با ونیر کامپوزیت دارای هزینه بسیار کمتری می باشد. همچنین کامپوزیت دندان می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای لمینت سرامیکی شود.

رزین کامپوزیت چیست؟

رزین ماده ای است که در دندانپزشکی کاربرد زیادی دارد. این ماده خمیری است که مانند بتونه شکل می گیرد و زمانی که شکل دلخواه خود را پیدا کرد توسط اشعه ای سفت و سپس صیقل داده می شود. این مواد همواره در حال پیشرفت هستند تا بتوان به کمک آن ها نتایجی طبیعی تر و شفاف تر رقم زد. ونیر کامپوزیت اثر گذاری خود را اثبات کرده اس و توانسته به بر طرف کردن مشکلات تعداد زیادی کمک کند. هم چنین باندینگ ها یکی دیگر از روش های جدید کامپوزیت هستند و مورد استقبال پزشکانی قرار گرفته است که با حفظ ساختار طبیعی دندان موافق هستند.

ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت بدون تراش

زمانی که بیماران برای انجام دندانپزشکی زیبایی به متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی مراجعه کنند مهم ترین امر برای آن ها آسیب ندیدن دندان ها می باشد. ونیر کامپوزیت یکی از مواردی است که اگر به متخصص مراجعه نشود مطمئنا سلامت دندان هایتان با مشکل مواجه خواهد شد.

زمانی که تصمیم به انجام لمینت دندان می کنید یکی از نکاتی که می بایست به آن ها توجه کنید این است که تراشیدن دندان ها خود موجب صدمه رساندن به دندان ها می شود چرا که هیچ ماده ای قابل مقایسه با نسج دندان نیست. نسج دندان بسیار با ارزش می باشد و تمام سعی پزشکان متخصص بر این است که در انجام روش های درمانی و زیبایی دندان تراشیده نشود. همچنین اگر بعد از گذشت مدت زمان طولانی مشکلی برای لمینیت ها بوجود آمد ، نمی توان تغییری را در دندان تراش خورده ایجاد کرد بنابرین دو مرتبه دندان باید لمینیت شود .

بنابر این در صورتی که برای قرار دادن لمینت روی دندان تراش ایجاد نشود در آینده در صورت برداشتن لمینت هم بافت دندان کاملا سالم می ماند. این مورد تنها یکی از موارد اهمیت تراش ندادن دندان می باشد.

ونیر کامپوزیت بدون تراش توسط شرکت آمریکایی DenMat معرفی شده است که از استحکام بسیار بالایی برخوردار می باشد و از زیبایی فوق العاده ای بهرمند می باشد و مورد علاقه و استفاده دندانپزشکان زیادی می باشد.

هزینه ونیر کامپوزیتی

ونیر کامپوزیت یکی از روش های به صرفه است که نسبت به لمینت و ارتودنسی دارای هزینه کمتری می باشد. البته هزینه ی ونیر کامپوزیتی به عوامل متفاوتی بستگی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 • مواد و تجهیزات: یکی از مهم ترین عوامل تعیین هزینه ی ونیر کامپوزیتی مواد مورد استفاده در ونیر کامپوزیت می باشد. متریالی که در درمان شما مورد استفاده قرار می گیرد برای پزشکان بار مالی به دنبال خواهد داشت اما در نهایت تفاوت محسوسی در هزینه ی ونیر کامپوزیتی ایجاد نخواهد کرد. قابل ذکر است که برای استفاده از متریال عالی نیازمند ابزار مقبول دارد .
 • میزان تخصص و تجربه متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی: اصولا در هنگام استفاده از خدمات افراد معروف و خوش نام کمتر به موارد جانبی توجه می کنیم. مسلما تجربه متخصص از این قائده مستثنی نخواهد بود.

  ونیر کامپوزیت

 • هزینه‌های آموزشی دندان‌پزشکان: دوره‌های بعضی از دندان‌پزشکان علاوه برافزایش کیفیت درمان مطمئناً موجب افزایش هزینه‌های درمان و همچنین افزایش هزینه ونیر کامپوزیت را هم در پی خواهد داشت.

احتمالا این توضیحات به شما کمک می کند  تا بتوانید تنها قیمت ها را معیار انصاف و حتی کیفیت درمان دندانپزشک خود ندانید و به نظر میرسد عوامل تعین قیمت ونیر کامپوزیت و حتی تمامی خدمات دندانپزشکی بسیار پیچیده و غیر قابل نگاه کردن یکسویه است.

عوارض ونیر کامپوزیتی

در صورتی که کامپوزیت ونیر طبیعی با رعایت اصول و زیر نظر پزشک با تجربه و متخصصی همچون دکتر محمد عاطفت صورت گیرد عوارضی به دنبال نخواهد داشت اما در صورتی که این عمل به درستی انجام نشود ممکن است مشکلات زیر را ایجاد کند.

 • بدبویی دهان
 • باز بودن فاصله بین دندان‌ها
 • التهاب لثه
 • رنگ گرفتن دندان‌ها در بعضی مواقع

مواردی که ونیر کامپوزیت توصیه می شود:

 • بکارگیری این روش برای بستن فوصل دندان
 • برای از بین بردن تیرگی دندان های تیره و یا رنگ گرفته
 • برای از بین بردن لکه های موجود روی دندان ها
 • دندان هایی که لپ پر و یا شکسته شده اند
 • دندان هایی که به سمت زبانی تمایل دارند

مواردی که استفاده از ونیر کامپوزیت توصیه نمی شود:

گاها و در بعضی موارد هرچند هزینه ونیر کامپوزیت کمتر می باشد این روش برای آن ها مناسب نمی باشد و قبل از آن می بایست توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی عوامل ایجاد کننده مشکل شناسایی و مرتفع شوند و یا روش درمانی دیگری را انتخاب کنید.

 • افرادی که دارای دندان های ضعیفی می باشند و یا ریشه دندان هایشان سست است و یا مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد.
 • افرادی که دارای عادات دهانی هستند که نمی توانند آن را ترک کنند. مانند دندان قروچه، سایش دندانیف ناخن جویدن و …
 • افرادی که دندان‌های ناسالم و یا پوسیده دارند که قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید این موارد برطرف شود
 • افرادی که به‌هم‌ریختگی شدید دندان‌های آن‌ها بسیار است. استفاده از ونیر های کامپوزیت نتیجه مثبتی نخواهد داشت و این‌گونه افراد باید دندان‌های خود را ارتودنسی کنند.

ونیر کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

در صورتی که تغییر رنگ دندان مربوط به ساختار مینای دندان شما باشد مثلا نقص هایی که به دلیل استفاده از داروی تتراسایکلین ایجاد می شود و یایا سطح مینای دندان ناصاف و مات باشد بهترین روش اصلاح رنگ استفاده از ونیر کامپوزیت یا لمینت می باشد. در لمینت ابتدا تراش دندان را انجام می‌دهند و سپس قالب بعد از قالب‌گیری توسط لابراتوار ساخته می شود. ونیر کامپوزیت دارای هزینه نسبتا کمتری نسبت به لمینت می باشد . استفاده از ونیر کامپوزیت بیشتر توصیه می شود مگر در زمان‌هایی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندان‌ها و طرح لبخند باشد که در این صورت لمینت بیشتر جوابگو خواهد بود. ونیر کامپوزیت عوارض درمان ارتودنسی مثل احتمال تغییر رنگ دندان‌ها و یا پوسیدگی را ندارد. همچنین از مزیت‌های ونیر کامپوزیت بستن فواصل میان دندان‌ها و کمتر بودن هزینه ونیر کامپوزیت است. گاهی اوقات فواصل میان دندان‌های افراد تأثیر زیادی در ظاهر آنان می‌گذارد زیرا این فاصله‌ها موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و درنتیجه توجه نکردن به چهره شخص می‌شود و درصورتی‌که تعداد فواصل بین‌دندانی زیاد باشد و همراه با مشکلات دیگر مثل تغییر رنگ و یا مشکلات شکل و فرم دندان‌ها باشد روش ایده آل برای اصلاح آن ونیر کامپوزیت است.

ونیر کامپوزیت

نوشتهٔ پیشین
لمینت دندان
نوشتهٔ بعدی
ونیر کامپوزیت آی پی اس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مقالات جدید

فهرست
Call Now Buttonتماس برای دریافت اطلاعات